Քաղաքական 17:11 11/05/2021 Հայաստան
ԸՕ-ով ունենք մեծ ծավալի գործիքակազմ, ինչը հնարավորություն է տալիս հետևելու ողջ ընտրական գործընթացը. ԿԸՀ նախագահ
«Ընտրությունների կազմակերպման և անցկացման հետ կապված հիմնական փոփոխությունը, որ տեղի է ունեցել և գործելու է այս ընտրությունների ժամանակ, վերաբերում է քվեարկության կարգին»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը:
Նա նշեց, որ տարածքային ցուցակները հանվեցին, ինչը նշանակում է, որ  քվեաթերթիկը դարձերեսին չի ունենալու տարածքային ցուցակ:
«Քաղաքացին գալով ընտրական տեղամաս՝ ստանալու է քվեաթերթիկներ, որոնց վրա լինելու են կուսակցության, կուսակցությունների դաշինքի անվանումը: Այնուհետև ընտրողը քվեաթերթիկներից ընտրում է այն, ում օգտին ուզում է քվեարկել, դնում է ծրարի մեջ: Որևէ նշում, գրառում չի կատարվելու քվեաթերթիկի վրա: Ավելորդ քվեաթերթիկները գցելու են  առանձնացված արկղի մեջ, որովհետև յուրաքանչյուր կուսակցության, կուսակցությունների դաշինքի համար կտպագրվի առանձին քվեաթերթիկ»,- ասաց Տ.Մուկուչյանը:
Նա  նշեց, որ գրիչներ քվեախցերում չեն դրվելու:
Տ.Մուկուչյանի ներկայացմամբ, կուսակցությունների, դաշինքերի գրանցումից հետո տեղի է ունենում վիճակահանություն, յուրաքանչյուր կուսակցություն ստանում է իր համարը, որը նշվելու է քվեաթերթիկների վրա: Եթե անգամ գրանցումից հետո լինեն կուսակցություններ, կուսակցությունների դաշինքներ, որոնք կներկայացնեն ինքնաբացարկներ, միևնույն է, համարները փոփոխության չեն ենթարկվելու: Բացի դրանից, քվեաթերթիկները կողքի հատվածում ունեն համապատասխան սև նիշ, որը յուրաքանչյուրի համար տարբեր բարձրության վրա է, որ եթե դրանք տեղադրվեն տարբեր փաթեթների մեջ, անմիջապես կողքից հնարավոր լինի տարբերել, որ այդ խրձում կան նաև այլ քվեաթերթիկներ։
Հարցին՝ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների քվերակության օրը՝ հունիսի 20-ին, արդյո՞ք բոլոր ընտրատեղամասերում կլինեն տեսախցիկներ ուղիղ հեռարձակում ապահովելու համար, ԿԸՀ նախագահն ասաց, որ այս փուլում տարվում են աշխատանքներ:
«Ընտրությունների ժամանակ տեսախցիկների տեղադրումն իրականացվում է կառավարության կողմից ընտրված կազմակերպության միջոցով: Տեղեկացված ենք, որ այս պահին աշխատանքներ տարվում են: Նախկին ընտրությունների ժամանակ տեսախցիկներ ունեցել ենք 1500 տեղամասում: Այդքան տեղամասերում քվեարկում է մեր ընտրողների ճնշող մեծամասնությունը, միայն հեռավոր բնակավայրերում, փոքր թվով ընտրողներ ունեցող տեղամասերում տեղադրված չեն եղել: Այս անգամ աշխատանք է տարվում, որ 1500 տեղամասն էլ ապահոված լինեն»,- ասաց Մուկուչյանը:
Նա նշեց, որ նախկինում եղել է 2009 տեղամաս, եթե լինի անհրաժեշտություն, նոր տեղամասեր կլինեն:
Տիգրան Մուկուչյանն ասաց, որ Ընտրական օրենսգրքով ունեն մեծ ծավալի գործիքակազմ, ինչը հնարավորություն է տալիս հետևելու ողջ ընտրական գործընթացը։ Մասնավորապես, տեղամասային կենտրոններում լինում են դիտորդներ, վստահված անձինք, ԶԼՄ-ներկայացուցիչներ, իրականացվում է տեսանկարահանում, լուսանկարահանում, քվեարկության ավարտից հետո կարելի է ստանալ արձանագրության քաղվածքը, ընտրություններից հետո հրապարակվում են ընտրողների ստորագրած ցուցակները:
«Այս ամենը այն վերահսկողական գործիքակազմն է, որը նախատեսված է  ընտրական գործընթացի մի կողմից թափանցիկությունն ապահովելու, մյուս կողմից բոլոր սուբյեկտների համար հանրային վերահսկողություն իրականացնելու համար»,- ասաց ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը:

Политика 18:08 11/05/2021 Армения
ИК дает нам обширный инструментарий, позволяющий наблюдать за всем избирательным процессом - Глава ЦИК
«Внесенное в Избирательный кодекс основное изменение, связанное с организацией и проведением выборов, которое будет действовать на этих выборах, касается порядка голосования»,- в беседе с журналистами заявил председатель Центрального избирательного комитета Армении Тигран Мукучян.
Он отметил, что территориальные списки сняты, что означает, что на обратной стороне бюллетеня территориального списка не будет.
«Гражданин, придя на избирательный участок, получит бюллетени, на которых будет название партии, партийного блока. Далее избиратель выбирает из бюллетеней тот, в пользу которого желает проголосовать, вкладывает в конверт. Проставления каких-либо знаков на бюллетене не будет. Лишние бюллетени будут брошены в отделенную для этого урну, потому что для каждой партии, блока партий будет напечатан отдельный бюллетень»,- сказал Т. Мукучян, добавив, что ручек в избирательных кабинах не будет.
Как отметил глава ЦИК, после регистрации партий, блоков проводится жеребьевка, каждая партия получает свой номер, который будет отпечатан на бюллетенях. Если даже после жеребьевки будут партии, блоки партий, которые объявят самоотвод, тем не менее, номера не будут подлежать изменению. Кроме того, бюллетени на боковой части имеют соответствующую черную отметку на разной высоте для каждого, так, что если бюллетени будут вложены в разные пакеты, то по этой отметке можно будет понять, что в этой связке пакетов есть и другие бюллетени.
На вопрос, будут ли установлены камеры видеонаблюдения в день голосования - 20 июня во всех избирательных участках для обеспечения прямой трансляции, председатель ЦИК отметил, что на данный момент идут работы.
«Установление камер видеонаблюдения во время выборов осуществляется организацией, выбранной правительством. Мы проинформированы, что на данном этапе проводятся работы. Во время прошлых выборов у нас были камеры на 1500 избирательных участках, где голосует подавляющее большинство наших избирателей, не было камер только в отдаленных населенных пунктах с небольшим количеством избирателей»,- сказал Мукучян.
По его словам, в рамках Избирательного кодекса имеется обширный инструментарий, позволяющий наблюдать за всем избирательным процессом. В частности, в участковых центрах у нас есть наблюдатели, доверенные лица, представители СМИ, осуществляется видео-, фотосъемка, после завершения голосования можно получить выписку из протокола, после выборов публикуются подписанные избирателями списки.
«Все это - тот надзорный иснтрументарий, который предусмотрен с одной стороны для обеспечения прозрачности избирательного процесса, а с другой – для осуществления общественного контроля всех субъектов»,- резюмировал глава ЦИК Тигран Мукучян.