Քաղաքական 12:41 14/05/2021 Հայաստան
Ադրբեջանցիները Վարդենիսի ուղղությամբ ևս 300-400 մետր առաջ են եկել, ամբողջ գիշեր տեխնիկա է աշխատել. գյուղապետ
Գեղարքունիքի մարզում՝ Վարդենիսի ուղղությամբ ադրբեջանական Զինված ուժերը երեկ ևս մի քանի հարյուր մետր առաջ են եկել։ Այս մասին այսօր՝ մայիսի 14-ին, NEWS.am-ի հետ զրույցում ասել է Վերին Շորժա համայնքի վարչական ղեկավար Արտյոմ Երանոսյանը՝ նշելով, որ մոտավոր հաշվարկով՝ հակառակորդը առաջացել է 300-ից 400 մետր։
«Ադրբեջանական կողմն այս անգամ առաջացել է Վարդենիսի սարատեղիի ձախ հատվածում։ Այդտեղ ո՛չ մենք էինք եղել, ո՛չ իրենք, ազատ գոտի էր այդ տարածքը, երեկ հասկացանք, որ իրենք իջել են մոտավոր հաշվարկով 300-ից 400 մետր։ Նրանք տրամադրված չեն հետ գնալու, բայց մեր կողմը ոնց պետք է՝ կանգնած է»,- նշել է նա։
Գյուղապետը հայտնել է, որ ամբողջ գիշեր սահմանին հակառակորդի ծանր տեխնիկան է աշխատել։
«Լույսերը սփռել էին, երևում էր։ Ձյան հաստ շերտեր կան, թե դա են մաքրում, թե ճանապարհ են ուզում գցել, տեղյակ չեմ, բայց ամբողջ գիշեր տեխնիկա է աշխատել»,– ասել է նա։
Գյուղապետի խոսքով՝ ադրբեջանցիները հենց այն հատվածում են հաստատվել, որի մի մասը տեղացիներն օգտագործում են որպես արոտավայր, իսկ մյուս հատվածում նրանց ոռոգման ջրերն են կուտակվում։
«Հիմա ոչ բոլորն են բարձրացել սար, անվտանգությունից ելնելով էլ, անասուններին արածացնում են  Շորժայի տարածքում։ Վարդենիսի սարատեղիի ձախ հատվածում էլ, որտեղ երեկ են առաջ եկել, ոռոգման բասեյիններ կան։ Ամեն դեպքում մեր Զինված ուժերը ամեն ինչի պատրաստ են, այնպես չի, որ նրանք ուզենան ինչ-որ բան անել, ու մենք նեղվենք»,- ասել է նա։
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանցիները Վարդենիսի ուղղությամբ Հայաստանի պետական սահմանը հատել էին երկու օր առաջ՝ խորանալով մոտ 500 մետր։
Նախօրեին, սպասվում էր, որ երկու կողմերի միջև պետք է բանակցություն կայանար։ Կայացել է, թե ոչ, պաշտոնական տեղեկատվություն չի հաղորդվել, իսկ գյուղապետը նույնպես տեղյակ չէ։

Politics 13:28 14/05/2021 Armenia
The Azerbaijani armed forces on Thursday advanced several hundred meters more in the direction of Vardenis region in Armenia’s Gegharkunik Province, the head of Verin Shorzha village, Artyom Yeranosyan,  told News.am on Friday.
"This time the Azerbaijani side advanced on the left side of Vardenis Mountain Range. Neither we nor they [the Azerbaijanis] were there; the area was a free zone. Yesterday we realized that they descended, approximately 300 to 400 meters. They do not intend to go back, but our side stands [there] as needs to be," he said.
The head of the village said that the adversary's heavy equipment had been working at the border all night.
According to Yeranosyan, the Azerbaijani troops have settled at the very sector part of which is used by the locals as pasture, and in the other part, their irrigation water is accumulated. "In any case, our armed forces are ready for anything," he added.
The Azerbaijani forces had crossed the state border of Armenia in the direction of Vardenis on Wednesday, advancing some 500 meters into Armenia's territory.
Respective negotiations were expected to take place between the two sides on Thursday. But no official information has been provided as to whether the talks were held, and the Verin Shorzha village head is also not aware of them.