Քաղաքական 14:28 25/05/2021 Տարածաշրջան
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մուհամեդ Ջավադ Զարիֆն այսօր Բաքվում կայացած բանակցություններում քննարկել են ադրբեջանա-հայկական սահմանին տիրող լարվածությունը: Այս մասին, Interfax.az-ի հաղորդմամբ, հայտնել է Բաքվում Իրանի դեսպանությունը։
«Ադրբեջանի նախագահն ու Իրանի արտգործնախարարը քննարկել են Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հրադադարից հետո տարածաշրջանում առկա իրավիճակը, ադրբեջանա-հայկական սահմանին առկա լարվածությունը, կոմունիկացիոն միջանցքները, Ադրբեջանի, Իրանի և Հայաստանի միջև երկաթուղային հաղորդակցությունը», - ասվում է դեսպանատան հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ քննարկվել է տարածաշրջանում (Ադրբեջան, Հայաստան, Վրաստան, Թուրքիա, Ռուսաստան և Իրան) վեցակողմ համագործակցության շրջանակներում նախաձեռնությունների իրականացումը և այլ հարցեր:
Դիվանագիտական առաքելությունը հայտնել է, որ հանդիպմանը քննարկվել է նաև «Իրանի մասնակցությունը Ղարաբաղում Ադրբեջանի ազատագրված տարածքների ականազերծմանը և այս տարածաշրջանում վերակառուցմանը»:
«Ադրբեջանի նախագահը և Իրանի արտգործնախարարը քննարկել են նաև երկկողմ հարաբերությունները, համատեղ տնտեսական նախագծերը, նշել վերջին տարիներին երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնումն ու խորացումը», - ասել է Ադրբեջանում Իրանի դեսպանությունը:

Политика 14:53 25/05/2021 Регион
Президент Азербайджана Ильхам Алиев и глава МИД Ирана Мохаммед Джавад Зариф на переговорах во вторник в Баку обсудили напряженность на азербайджано-армянской границе, сообщает посольство Ирана в Баку, передает interfax.az.
«Президент Азербайджана и глава МИД Ирана обсудили текущую ситуацию в регионе после прекращения огня между Азербайджаном и Арменией, напряженность на азербайджано-армянской границе, коммуникационные коридоры, железнодорожные коммуникации между Азербайджаном, Ираном и Арменией», - подчеркивает посольство.
Сообщается, что обсуждалась реализация инициатив в рамках шестистороннего сотрудничества в регионе (Азербайджан, Армения, Грузия, Турция, Россия и Иран) и другие вопросы.
Дипмиссия подчеркивает, что на встрече также обсуждалось участие Ирана в разминировании освобожденных территорий Азербайджана в Карабахе и в восстановлении в этом регионе.
«Президент Азербайджана и глава МИД Ирана также обсудили двусторонние отношения, совместные экономические проекты, отметили расширение и углубление двусторонних отношений за последние годы», - отмечает посольство Ирана в Азербайджане.