Քաղաքական 09:50 26/05/2021 Արցախ
Ռուս խաղաղապահները մարդասիրական օգնություն են փոխանցել Արցախի օկուպացված տարածքներից բռնագաղթվածներին
Արցախում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողներն ապահովել են Ռուսաստանի հասարակական կազմակերպությունների և բարեգործական հիմնադրամների կողմից տրամադրված մարդասիրական օգնության առաքումը Արցախի Մարտակերտի շրջանի Խնկավան և Չափար հեռավոր բնակավայրեր: Ընդհանուր առմամբ, երկու գյուղերում այժմ ապրում է շուրջ 1000 մարդ: Նրանցից շատերը օգնության կարիք ունեն: Հաղորդում է ՌԴ ՊՆ-ն:
Ռուսաստանի պաշտպանության գերատեսչության տարածած հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ մարդասիրական ակցիայի ընթացքում ռուս խաղաղապահները բռնագաղթվածներին և բազմազավակ ընտանիքներին հանձնել են երեխաների համար անհրաժեշտ պարագաներ, կենցաղային իրեր, հագուստ, հիգիենայի միջոցներ, խաղալիքներ և մանկասայլակներ:
«Այսօր ռուս խաղաղապահները օգնություն են ցուցաբերել Արցախի Մարտակերտի շրջանի երկու ամենահեռավոր բնակավայրերի բնակիչներին: Մարդասիրական գործողություններն իրականացվել են հիմնականում բնակիչներին հագուստ, առաջին անհրաժեշտության իրեր և դեղամիջոցներ ապահովելու միջոցով»,- ասել է Իգոր Սիվակովը՝ Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի ղեկավարը և հավելել. «Բացի բռնագաղթածներից, օգնություն են ստացել նաև բազմազավակ ընտանիքները, որոնք բավականին մեծ թիվ են կազմում երկու բնակավայրերում»:
«Կենցաղային պարագաներից և այլ ապրանքներից բացի, ընտանիքներին տրվել են նաև անհատական բժշկական պարագաներ, որոնք պարունակում են ամենաառաջնային դեղերի և վիրակապերի հավաքածու:
Ընդհանուր առմամբ, ռուս խաղաղապահները Արցախի բնակիչներին են հանձնել շուրջ 155 տոննա հումանիտար օգնություն, որոնք Հայաստան են առաքել ռուսական բարեգործական կազմակերպություններն ու հիմնադրամները»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Общество 10:02 26/05/2021 НКР
Российские миротворцы организовали передачу гумпомощи беженцам из оккупированных Баку территорий Арцаха
Военнослужащие российского миротворческого контингента в Республике Арцах (НКР) обеспечили доставку гуманитарной помощи, предоставленной российскими общественными организациями и благотворительными фондами в отдаленные населенные пункты Хнкаван и Чапар Мартакертского района Арцаха. Об этом сообщает пресс-служба МО РФ.
В общей сложности в двух поселках сейчас проживает около 1000 человек. Многим из них требуется помощь.
В ходе гуманитарной акции российские миротворцы передали беженцам и вынужденным переселенцам из оккупированных Баку арцахских территорий вещи первой необходимости, предметы домашнего обихода, одежду, предметы гигиены, игрушки и коляски для детей.
«Сегодня российские миротворцы оказали помощь жителям двух наиболее отдаленных населенных пунктов Мартакертского района Нагорного Карабаха. Гуманитарные акции проведены в первую очередь с целью обеспечения жителей одеждой, предметами первой необходимости и медикаментами», - сообщил начальник Центра гуманитарного реагирования российского миротворческого контингента Игорь Сиваков.
«Кроме беженцев помощь получили и многодетные семьи, которых в достаточном количестве проживает в двух населенных пунктах», - добавил он.
Помимо вещей и продуктов семьям передавались индивидуальные медицинские аптечки, которые включают в себя небольшой набор самых необходимых лекарств и перевязочных средств.
В общей сложности российские миротворцы передали жителям Арцаха около 155 тонн гуманитарных грузов, доставленных в Армению российскими благотворительными организациями и фондами.