Քաղաքական 11:05 27/05/2021 Տարածաշրջան
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորել է իր ադրբեջանցի գործընկեր Իլհամ Ալիևին ազգային տոնի՝ Հանրապետության օրվա կապակցությամբ, վստահություն հայտնելով երկու երկրների ռազմավարական գործընկերության հետագա ամրապնդման մեջ: Այս մասին գրում է Tass
«Խնդրում եմ ընդունել իմ ամենաջերմ շնորհավորանքները ազգային տոնի` Հանրապետության օրվա կապակցությամբ: Ադրբեջանը ճանաչված հաջողությունների է հասել սոցիալ-տնտեսական, գիտատեխնիկական և այլ ոլորտներում: Ձեր երկիրը համաշխարհային ասպարեզում ունի մեծ հեղինակություն, ակտիվ դեր է խաղում միջազգային օրակարգի շատ կարևոր հարցերի լուծման մեջ», - ասվում է շնորհավորանքի մեջ, որի տեքստը հրապարակվել է  Ադրբեջանի նախագահի կայքում:
Պուտինը նշել է, որ Ռուսաստանը բարձր է գնահատում Ադրբեջանի հետ հարաբերությունները՝ «հիմնված բարեկամության և փոխադարձ հարգանքի լավ ավանդույթների վրա»:
«Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերով մենք շարունակելու ենք ամեն կերպ ամրապնդել ռազմավարական գործընկերությունը, արդյունավետ համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում` ի շահ մեր ժողովուրդների, տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության ապահովման համար», - ասել է Պուտինը,  Ալիևին մաղթելով քաջառողջություն և հաջողություններ, երկրի բոլոր քաղաքացիներին` բարեկեցություն:

Политика 11:53 27/05/2021 Армения
Президент России Владимир Путин поздравил азербайджанского коллегу Ильхама Алиева с национальным праздником - Днем Республики, выразив уверенность в дальнейшем укреплении стратегического партнерства между двумя странами. Об этом пишет ТАСС.
«Примите самые теплые поздравления по случаю национального праздника - Дня Республики. Азербайджан добился признанных успехов в социально-экономической, научно-технической и других областях. Ваша страна пользуется значительным авторитетом на мировой арене, играет активную роль в решении многих важных вопросов международной повестки дня», - говорится в поздравлении, текст которого опубликован в среду на сайте президента Азербайджана.
Путин отметил, что Россия высоко ценит отношения с Азербайджаном, «основывающиеся на добрых традициях дружбы и взаимного уважения».
«Уверен, что совместными усилиями мы будем и далее всемерно укреплять стратегическое партнерство, плодотворное сотрудничество во всех областях - на благо наших народов, в интересах обеспечения региональной безопасности и стабильности», - отмечается в поздравлении.
Путин пожелал Алиеву крепкого здоровья и успехов, а всем гражданам страны - благополучия и процветания.