Քաղաքական 10:09 04/06/2021 Հայաստան
Արցախի Հանրապետության Ասկերանի շրջանի Պատարա գյուղում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի սպաներն ավելի քան 400 կիլոգրամ հումանիտար օգնության  են հատկացրել կարիքավորներին: Այն Ռուսաստանի հասարակական և բարեգործական կազմակերպություններն էին փոխանցել Արցախին: Ռուս խաղաղապահները տեղի բազմազավակ ընտանիքներին և բռնագաղթված անձանց հանձնել են սննդի փաթեթներ և առաջին անհրաժեշտության պարագաներ: Այդ մասին տեղեկատվություն է տարածել ՌԴ ՊՆ-ն:
«Այսօր մենք հատկացնում ենք հագուստ երեխաների համար, սննդի չափաբաժիններ մեծահասակների համար` ապուրների տեսքով, նաև հատկացվում են խաղալիքներ»,-ասել է Մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի ներկայացուցիչ Ռուսլան Իվանովը:
Ըստ հաղորդագրության՝ գյուղում դաշտային բուժկետ էր տեղադրվել՝ տեղի բնակիչներին որակյալ բժշկական օգնություն ցուցաբերելու համար:
«Բացի այդ, մեզ հետ էր նաև առաջին հատուկ նշանակության բժշկական ստորաբաժանման անձնակազմը, որը բաղկացած էր երեք բժիշկներից՝ վիրաբույժից, թերապևտից և օտոլարինգոլոգից»,-հայտնել է Իվանովը:
ՌԴ ՊՆ-ի հաղորդման մեջ ասվում է, որ բժշկական ընդունելության ընթացքում հատուկ նշանակության ստորաբաժանման բժիշկները խորհրդատվական և որակյալ բժշկական ծառայություն են ցուցաբերել գյուղի 73 բնակչի:

Politics 13:02 04/06/2021 NKR
In the village of Patara in Artsakh's (Nagorno-Karabakh) Askeran district, officers of the Humanitarian Response Center of the Russian peacekeeping contingent organized the transfer of more than 400 kilograms of humanitarian aid delivered to Nagorno-Karabakh by Russian public and charitable organizations.
Russian peacekeepers handed over food packages and basic necessities to large families and internally displaced persons, the Russian Defense Ministry said in a statement on Friday.
"Today, we issue clothing items for children, food rations in the form of soup sets for adults, and children's toys are also issued," said Ruslan Ivanov, a representative of the center for humanitarian response.
Also, a field station was deployed in the village to provide qualified medical care to local residents.
"In addition, the personnel of the first special medical unit consisting of three doctors - namely, a surgeon, a general practitioner and an otolaryngologist-arrived with us," he added.
During the medical reception, the doctors of the special purpose unit provided advisory and qualified medical care to 73 residents of the village.