Քաղաքական 17:43 05/06/2021 Հայաստան
«25 օր է Ադրբեջանի բանակը մտել է ՀՀ սահմանները, իսկ դե ֆակտո իշխանությունը շարունակում է թշնամիներ փնտրել Հայաստանի ներսում»
Թուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը գրում է.
«2021թ. ապրիլից Թուրքիայի զինված ուժերը նոր ռազմագործողություն են իրականացնում Իրաքի տարածքում, որի արդյունքում արդեն իսկ գրավված է 40 կմ քառակուսի տարածք (նշված է կարմիրով), 22 իրաքյան գյուղի բնակիչ (մոտ 1500 մարդ) բռնագաղթվել է, ավերվել են տեղական տնտեսությունը։ Սրան զուգահեռ թուրքական բանակը նվաճված տարածքներում կառուցում է նոր ճանապարհներ դեպի իրենց դիրքեր ու բազաներ (և կտրում է անտառները, որպեսզի զրկի քրդերին դիմադրություն ցույց տալու հնարավորությունից)։
Այս ամենը տեղի է ունենում առցանց՝ բոլորի աչքի առաջ, Իրաքի՝ միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում, առանց որևէ կաշկանդվածության, «Թուրքիայի և տարածաշրջանի անվտանգությունը ապահովելու» գեղեցիկ պատրվակով։ Իսկ իրականում Թուրքիան պարզապես բացահայտ կերպով նվաճում է այն տարածքները, որոնք ռազմավարական նշանակություն ունեն իր համար։  Դա հնարավոր է, քանի դեռ չկա դիմադրություն հակառակ կողմից, քանի դեռ Իրաքը չի կազմակերպվում որպես ամուր պետություն։
Արդեն 25 օր է՝ Ադրբեջանի բանակը մտել է ՀՀ սահմանները և որոշ տեղերում խորացել մինչև 5 կմ։ ՀՀ դե ֆակտո իշխանությունը լուռ է այս հարցում, բայց շարունակում է թշնամիներ ստեղծել ու փնտրել Հայաստանի ներսում, քարոզարշավ անել ու թուլացնել մեր պետությունը։
Թուրքամետ օկուպացիոն ռեժիմը հենց այսպես է լինում։
Ու եթե չհեռացնենք այս վարչախմբին, ապա բոլորին խորհուրդ կտամ ուսումնասիրել վերջին 10 տարում Իրաքում ու Սիրիայում տեղի ունեցողը։ Բոլոր մանրամասներով կտեսնենք մեր առաջիկա տարիների ապագան»։

Политика 18:15 05/06/2021 Армения
«Уже 25 дней, как азербайджанская армия вторглась в пределы РА, а фактическая власть продолжает искать врагов внутри Армении»
Тюрколог Варужан Гегамян пишет:
«С апреля 2021 г. турецкие вооруженные силы проводят новую военную операцию в Ираке, вследствие которой уже захвачено 40 квадратных километров (отмечено красным), жителей 22 иракских деревень (около 1500 человек) вынужденно покинули свои дома, разрушена местная экономика. В то же время турецкая армия строит новые дороги к своим позициям и базам на оккупированных территориях (вырубая леса, чтобы лишить курдов возможности сопротивления).
Все это происходит онлайн - на глазах у всех, на международно признанных границах Ирака, без каких-либо стеснений, под красивым предлогом «обеспечения безопасности Турции и региона». На самом деле Турция просто открыто завоевывает территории, имеющие для нее стратегическое значение. Это возможно до тех пор, пока нет сопротивления с противоположной стороны, пока Ирак не организован как сильное государство.
Уже  25 дней, как азербайджанская армия вторглась в пределы Республики Армения, местами углубилась до 5 км. Фактическая власть  Республики Армения молчит по этому поводу, но продолжает создавать и искать врагов внутри Армении, чтобы проводить кампании и ослаблять наше государство.
Протурецкий оккупационный режим как он есть.
И если мы не отстраним этот режим, я всем советую изучить происходящее в Ираке и Сирии за последние 10 лет. В деталях мы увидим наше будущее на ближайшие годы».