Քաղաքական 14:21 05/06/2021 Հայաստան
Ռոբերտ Քոչարյան. Պատերազմի ընթացքում սուր զգացինք՝ ինչ է նշանակում ռազմաարդյունաբերության բացակայությունը
«Երբ օդային տարածքը փակ էր, Վրաստանինն ընդհանրապես պատերազմի ողջ ընթացքում, Պարսկաստանինը՝ առաջին երեք շաբաթը, սուր զգացինք՝ ինչ է նշանակում ռազմաարդյունաբերության  բացակայությունը»,- ՊՆ, ոստիկանության, ԱԱԾ տարբեր տարիների բարձրաստիճան ղեկավարների և սպաների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նրա խոսքով, փոքր երկիր ենք, չենք կարող բոլոր ճյուղերում նման բան ունենալ, բայց  2-3 ժամանակակից տեխնոլոգիական ուղղություններ վերցնել, նաև պետական մասնակցությամբ լուրջ մակարդակի հասցնել, կարող ենք անել։
«Այն փաստը, որ կարող է փոքր պետությունը  լուրջ ռազմաարդյունաբերական գործարաններ ունենալ, Իսրայելը ցույց տվեց։
Սկզբից ծախսատար է լինում, բայց եթե ճիշտ է կազմակերպվում, սկսում է երկրին նաև լուրջ գումարներ բերել»,- ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը։

Politics 15:50 05/06/2021 Armenia
"When the air space was completely shut down - during the whole war from the Georgian direction and in the first three weeks from Iranian direction - we felt acutely what the absence of the military-technical industry was," Armenia's ex-president, the leader of "Armenia" pre-election bloc Robert Kocharyan stated at the meeting with retired high-level law enforcement officers.
In Kocharyan's words, Armenia is a small country and may not be able to have an advanced  military-technical industry in all branches but can take 2-3 technological directions and develop them through the state support.
"The example of Israel shows that a small country can have serious military-technical plants," said Kocharyan, adding the sector may require financial resources, however, when it is well-organised, it may generate serious income for the country.