Քաղաքական 11:52 08/06/2021 Հայաստան
Հունիսի 7-ին ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի լիագումար նիստին ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Մհեր Մարգարյանը միաձայն ընտրվեց ՄԱԿ ԳԱ 76-րդ նստաշրջանի ընթացքում ԳԱ վեց հիմնական կոմիտեներից մեկի՝ Բյուջետային և վարչական կոմիտեի նախագահ։ Այս մասին տեղեկանում ենք ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչությունից։
Իր խոսքում ՀՀ Մշտական ներկայացուցիչը շնորհակալություն հայտնեց ՄԱԿ անդամ-պետությունների ներկայացուցիչներին ցուցաբերած վստահության համար` ընդգծելով իր հանձնառությունը ներառական և օբյեկտիվ ձևով առաջնորդելու Կոմիտեի աշխատանքները՝ ուղղված բարձրացնելու ՄԱԿ-ի գործունեության արդյունավետությունը:
ՄԱԿ ԳԱ 76-րդ նստաշրջանի նախագահ ընտրվեց Աբդալլահ Շահիդը (Մալդիվներ): Նստաշրջանի աշխատանքները մեկնարկելու են ս.թ. սեպտեմբերին:
ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի հինգերորդ կոմիտեն պատասխանատու է վարչական և բյուջետային հարցերի համար: Այն ընդունում է ՄԱԿ հիմնական բյուջեն և խաղաղապահ առաքելությունների բյուջեները։ Հինգերորդ կոմիտեի օրակարգային հարցերի թվում են նաև մարդկային ռեսուրսների և կազմակերպության կառավարման հարցերը։

Politics 12:21 08/06/2021 Armenia
During the Plenary of the United Nations General Assembly on Monday, Permanent Representative of Armenia to the UN Mher Margaryan was unanimously elected as a Chair of the Administrative and Budgetary Committee, one of the six main committees of the UN General Assembly, for the 76th session of the UNGA, the Permanent Mission of Armenia to the UN reported.
In his remarks Margaryan expressed his gratitude to the representatives of the UN member states for the expression of confidence. He stressed his commitment to lead the works of the Committee in an objective and inclusive manner aimed at the enhancing the efficiency of the administration of the United Nations.
Abdullah Shahid (Maldives) was elected as a President of the 76th session of the UNGA, which will begin its works in September, 2021.
The UNGA Fifth Committee is responsible for administrative and budgetary matters and adopts the UN regular and peacekeeping budgets. The Committee's activities also include the questions related of human resources and management of the organization.