Հասարակություն 10:39 24/06/2021 Հայաստան
Իրենք այսօր այս կյանքը վայելում են մեր տղաների հաշվին, ուրեմն պարտավոր են պաշտպանել իրենց քաղաքացու շահերը. Գերեվարվածի մայր
ՀՀ կառավարության մոտ երեկ գիշերվանից բողոքի ակցիա են իրականացնում գերեվարված զինծառայողնրի հարազատները՝ պահանջելով ՀՀ իշխանություններից Ադրբեջանի դիմաց պահանջ դնել՝ անհապաղ դադարեցնել հայ գերիների նկատմամբ կեղծ դատավարությունը և վերադարձնել Հայաստան առանց նախապայմանների։
Լրագրողների հետ զրույցում Ադրբեջանի կողմից գերեվարված Մելս Ամբարդարյանի եղբայրը՝ Տիգրան Ամբարդարյանն ասաց, որ իրենց բողոքի ակցիան ուղղված է ՀՀ կառավորությանը, միջազգային կառույցներին, նպատակն է՝ առանց որևէ նախապայմանի հասնել հայ գերիների վերադարձին հայրենիք:
«Հիմա ենք որոշել կազմակերպել ակցիան, քանի որ Ադրբեջանում ընթանում է  անօրինական դատավարություններ, որտեղ մեր տղաներին մեղադրում են ահաբեկչությունների մեջ, սպառնում են երկար տարիների ազատազրկում:
Այդ ամենի դեմ պետք է պայաքրել:
Հայաստանը պետք է անհապաղ իրավաբանական գործընթաց սկսի այն հարցի վերաբերյալ, որ Ադրբեջանը չի հետևում Ժնևյան կոնվենցիային:
Միջազգային հանրությունից պահանջում ենք, որպեսզի դիտորդներ ուղարկեն ադրբեջանական դատարան, հետևեն դատավարության ընթացքին,  որպեսզի Ադրբեջանը մեր տղաներին չդատի այնպես, ինչպես ուզում է»,- ասաց Տիգրան Ամբարդարյանը:
Հարցին՝ երեկ հանդիպել եք Նիկոլ Փաշինյանի հետ, արյո՞ք որևէ հարցի պատասխան չեք ստացել, որևէ հուսադրող քայլ չի՞ լինելու, նա պատասխանեց. «Չեմ մանրամասնի հանդիպման բուն իմաստը: Մեզ հետաքրքրող մեկ հարց կա՝ ե՞րբ կվերադառնան մեր տղաները, որի պատասխանը Հայաստանի այսօրվա իշխանությունները չունեն: Դրա համար մենք որոշել ենք ի լուր աշխարհի պայքարենք այդ  ամեն ինչի դեմ»:
Նա հույս ունի, որ իրենց բողոքի ակցիան ու նստացույցը արդյուն կունենա:
Գերեվարված տղաներից մեկի մայրն ասաց, որ 7 ամիս որդին գերի է, հունիսի 16-ին եղել է առաջին դատավարությունը, վաղը երկրորդն դատավարությունն է լինելու.
«Այնտեղ չունի փաստաբան, չգիտենք՝ թարգմանիչն ինչպես է թարգմանում: Մեր պահանջն է կառավարությանը՝ պաշտպանի իր քաղաքացու շահերը, օր առաջ ետ վերադարձնի Ադրբեջանից մեր տղաներին. եթե զինվորը պահել է իր հողը, հայրենիքը, իսկ իրենք այսօր այս կյանքը վայելում են մեր տղաների հաշվին, ուրեմն պարտավոր են պաշտպանել իրենց քաղաքացու շահերը»:
Գերեվարված տղաներից մեկի հայրն ասաց. «Այդ երեխաները բոլորի համար էին գնացել: Թող ամբողջ աշխարհն իմանա, որ մենք տեռորիստ տղաներ չենք տվել, որ Բաքուն որպես ահաբեկիչ է դատում: Իմ խնդրանքն է կառավարությանը կամ մի էակ կա՞, որ մեր երեխեքին բերեն, հասցնեն մեզ»:

Общество 12:59 24/06/2021 Армения
Они сегодня наслаждаются жизнью за счет наших сыновей, значит обязаны защищать их интересы – мать пленного
У здания правительства Армении с ночи акцию протеста проводят родные удерживаемых в плену в Азербайджане армянских военнослужащих.
Они требуют от властей Армении поставить перед Азербайджаном требование: немедленно прекратить сфабрикованный судебный процесс в отношении армянских пленных и вернуть их в Армению без предусловий.
В беседе с журналистами Тигран Амбардарян – брат удерживаемого в плену в Азербайджане Мэлса Амбардаряна – отметил, что их акция протеста адресована правительству Армении, международным структурам, цель – добиться возвращения на Родину армянских пленных – без предусловий.
«Мы решили организовать акцию сейчас, поскольку в Азербайджане проводится незаконный судебный процесс, наших ребят обвиняют в терроризме, грозят многолетним лишением свободы.
Против всего этого нужно бороться.
Армения должна незамедлительно начать правовые процессы по данному вопросу, касательно несоблюдения Азербайджаном Женевской конвенции.
От международного сообщества требуем направить наблюдателей в азербайджанский суд, чтобы они следили за ходом судебного разбирательства, чтобы Азербайджан не судил наших ребят так, как ему вздумается», – указал Тигран Амбардарян.
На вопрос, был ли получен какой-то ответ по данному вопросу в ходе вчерашней встречи с Николом Пашиняном, он ответил: «Воздержусь от представления подробностей со встречи. Нас интересует лишь один вопрос: когда вернутся наши ребята. И ответа на данный вопрос у сегодняшних властей Армении нет. Посему мы решили, чтобы о нашей борьбе узнал мир».
Он надеется, что их акция протеста и объявленный сидячий пикет принесут результат.
Мать одного из захваченных в плен Азербайджаном ребят рассказала, что ее сын находится в плену уже 7 месяцев, первое судебное заседание по его делу там состоялось 16 июня, второе назначено на завтра.
«У него нет адвоката, мы не знаем, как переводчик переводит. Наше требование к правительству – защитить интересы своих граждан, вернуть наших сыновей из Азербайджана как можно скорее. Если военные сражались за свою землю, свою Родину, а они (власти. – Ред.) сегодня наслаждаются своей жизнью за счет наших сыновей, то власти обязаны защищать интересы своих граждан», – отметила она.
Отец другого пленного отметил: «Наши дети отправились туда ради всех нас. Пусть весь мир знает, что мы не отправляли сыновей-террористов, чтобы Баку судил их как террористов. Моя просьба к правительству: есть хоть кто-то, кто может добиться возвращения наших детей, отдать их нам?»