Կրթություն, գիտություն 10:34 08/07/2021 Արցախ
Ասկերանի շրջանի Խնձորիստան բնակավայրի վարչակազմը Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի  անձնակազմին հրավիրել է դպրոցական ճամբար՝ «Խաղաղարարի դաս» կրթական գործողություն անցկացնելու: Այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել ՌԴ ՊՆ-ն:
Ըստ ՌԴ ՊՆ-ի՝ հարազատ գյուղում արձակուրդում մնացած երեխաները մասնակցել են ինտերակտիվ դասի, որի ընթացքում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողները աշակերտներին պատմել են խաղաղապահների կողմից կատարվող առաջադրանքների մասին, երեխաներին բացատրել  են սակրավորների կողմից չմաքրված տարածքներում խաղալու վտանգների, ինչպես նաև առաջին բուժօգնություն ցուցաբերելու եղանակների մասին:
Ռազմական բժիշկը պատմել և ցույց է տվեց, թե ինչպես պետք է ճիշտ դադարեցնել արյունահոսությունը, վիրակապ դնել և որ իրավիճակներում չի կարելի դիպչել վիրավորին:
«Այսօր մենք հանրակրթական դպրոցում անցկացրեցինք բժշկական պատրաստության դաս: Երեխաներին ներկայացրվեց վնասվածքի և արյունահոսության դեպքերը և ցույց տրվեց, թե ինչպես օգնել նման իրավիճակներում: Երեխաները շատ աշխույժ արձագանքեցին, ուշադիր լսեցին, այնուհետև փորձեցին վիրակապել և արյունը դադարեցնող սեղմիչներ դնել»,-ասաց ռազմական բժիշկ Ելենա Մուրատովան:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ ուսուցչական անձնակազմը շնորհակալություն է հայտնել խաղաղապահներին հետաքրքիր և տեղեկատվական դասընթացի համար:
«Շաբաթը մի քանի անգամ ռուս խաղաղապահները նման գործողություններ են անցկացնում Արցախի բնակավայրերում: Ընդհանուր առմամբ, այս միջոցառումներին մասնակցում էին շուրջ 6000 դպրոցականներ և ուսանողներ»,-հայտնում է ՌԴ ՊՆ-ն:

Общество 10:19 08/07/2021 НКР
Администрация населенного пункта Хндзристан Аскеранского района Республики Арцах (НКР) пригласила военнослужащих миротворческого контингента Российской Федерации в лагерь, при средней школе, для проведения просветительской акции «Урок миротворца». Подробности приводятся на сайте Минобороны РФ.
Дети, которые остались на каникулы в родном поселке, стали участниками интерактивного урока, в ходе которого военнослужащие российского миротворческого контингента рассказали школьникам о задачах выполняемых миротворцами Российской Федерации, объяснили детям об опасности, которую могут принести игры на непроверенной саперами территории, а также о способах оказания первой медицинской помощи.
Военный медик рассказала и продемонстрировала как правильно останавливать кровотечение, накладывать шину и в каких ситуациях нельзя трогать пострадавшего.
«Сегодня мы провели занятие в общеобразовательной школе по медицинской подготовке. Познакомили детей с такими понятиями как травма и кровотечение и оказание помощи при этом состоянии. Дети отреагировали очень оживленно, внимательно слушали, а затем попробовали наложить шину и жгут» - сообщила военный медик Елена Муратова.
Преподавательский состав поблагодарил миротворцев за интересную и познавательную лекцию.
Несколько раз в неделю российские миротворцы проводят подобные акции в населенных пунктах Арцаха. В общей сложности в этих мероприятиях приняло участие около 6000 школьников и студентов.