Տնտեսություն 17:52 08/07/2021 Հայաստան
Հունիսին ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության /ՊԳԿ/ պարենային ապրանքների գնային ինդեքսը միջինում կազմել է 124.6 նիշ` մայիս ամսվա համեմատ նվազելով 2.5 տոկոսով, սակայն 33.9 տոկոսով բարձր մնալով նախորդ տարվա միևնույն ժամանակահատվածի ցուցանիշի համեմատությամբ: Հունիսին ինդեքսի նվազումն առաջին նկատված անկումն էր վերջին 12 ամսվա անընդմեջ աճից հետո:
Պարենային ապրանքների գնային ինդեքսը հետևում է ամենաշատ վաճառվող պարենային ապրանքների միջազգային գների փոփոխությանը: Հունիս ամսվա  անկումը պայմանավորված է բուսական յուղերի, հացահատիկի  և, որոշ չափով,  կաթնամթերքի գների նվազմամբ, ի հակադրություն սովորականից ավելի բարձր  մսի և շաքարի ավելի բարձր գնառաջարկի:
Կազմակերպության հրապարակած տվյալների համաձայն, ՊԳԿ բուսական յուղերի գնային ինդեքսն ամսվա ընթացքում նվազել է 9.8 տոկոսով` գրանցելով վերջին չորս ամիսների նվազագույն ցուցանիշը:
Ամսեամիս զգալի անկումը հիմնականում պայամնավորված է արմավենու, սոյայի և արևածաղկի յուղերի միջազգային գներով:
ՊԳԿ-ի հացահատիկային մշակաբույսերի գնային ինդեքսը  մայիս ամսից նվազել է ավելի չափավոր 2.6 տոկոսով, ինչը, սակայն 33.8 տոկոսով բարձր է 2020 թվականի հունիսին գրանցած ցուցանիշից:  Եգիպտացորենի միջազգային գները նվազել են 5.0 տոկոսով, ինչը պայմանավորված է վերջերս Արգենտինայում սպասվածից ավելի բարձր  բերքով և գների անկումով պայմանավորված առաջարկի աճով:  Ցորենի միջազգային գները նպաստավոր համաշխարհային հեռանկար ունեն և հունիսին 0.8 տոկոսով փոքր-ինչ նվազել են` ի շնորհիվ հիմնական արտադրողների  արտադրանքի աճի` հակակշռելով Հյուսիսային Ամերիկայում մշակաբույսերի վրա ազդող չորային պայմանների բացասական ճնշմանը:
ՊԳԿ կաթնամթերքի գնային ինդեքսը հունիս ամսին նվազել է 1 տոկոսով` գրանցելով 119.9 նիշը: Նվազել են ինդեքսում ներկայացված կաթնամթերքի բոլոր արտադրատեսակների  միջազգային գնառաջարկները: Կարագը գրանցել է ամենաբարձր անկումը, ինչը պայմանավորված է համաշխարհային ներմուծման պահանջարկի կտրուկ նվազմամբ, պաշարների քանակի աննշան աճով՝ հատկապես Եվրոպայում:
ՊԳԿ-ի շաքարի գնային ինդեքսը  պարենային ապրանքների ընդհանուրր գնային միտումից տարբերվում է` յուրաքանչյուր ամիս բարձրանալով 0.9 տոկոսով, աճ գրանցելով վերջին երեք հաջորդական ամիսների ընթացքում և հասնելով բազմամյա բարձր ցուցանիշին: Բրազիլիայում, որպես շաքարի խոշորագույն արտահանող երկիր,  բերքատվության վրա ազդող փոփոխական անբարենպաստ եղանակային պայմանները բացասական ազդեցություն են թողել գների վրա:
ՊԳԿ-ի մսի գնային ինդեքսը հունիս ամսվա ընթացքում  նույնպես աճել է 2.1 տոկոսով`շարունակելով ինը հաջորդական ամիսների ընթացքում տևող աճը և նախորդ տարվա համապատասխան ամսվա համեմատ գրանցելով 15.6 տոկոսով բարձր ցուցանիշ, որը սակայն 8.0 տոկոսով ցածր է 2014 թվականի օգոստոսին գրանցած առավելագույն ցուցանիշից:
2017/18 թվականից ի վեր, առաջին անգամ ակնկալվում է հացահատիկի համաշխարհային պաշարների աճ
Համաձայն այսօրվա Հացահատիկի առաջարկի և պահանջարկի վերաբերյալ վերջին համառոտ հաղորդագրության և ՊԳԿ-ի կանխատեսումների, հացահատիկի համաշխարհային արտադրությունը 2021 թվականին սահմանային կերպով նվազել է մինչև  2 817 միլիոն տոննայի: Սակայն, ցուցանիշը 1.7 տոկոսով կամ 47.8 միլիոն տոննայով 2020 թվականից ավելի բարձր է և նոր բարձր ռեկորդ է գրանցում:
Ըստ կանխատեսումների, համաշխարհային կերային հացահատիկի արտադրությունը կրճատվել է մինչը 1 513 միլիոն տոննա, որը 3 միլիոն տոննայով ցածր է նախորդ ամսվա կանխատեսումներից: Բրազիլական եգիպտացորենի արտադրության կանխատեսումներով ակնկալվում է գլոբալ նվազում: Երկարատև չորային եղանակների պատճառով կրճատվել են բերքատվության սպասելիքները:
2021 թվականի ցորենի համաշխարհային պաշարը նվազել է 1 միլիոն տոննայից հասնելով 784.7 միլիոն տոննայի, որը սակայն 1.2 տոկոսով բարձր է տարեց-տարի արձանագրվող ցուցանիշից, քանի որ Մերձավոր Արևելքում չոր եղանակային պայմանների հետևանքով կրճատվում են բերքատվության հեռանկարները:
Ի հակադրություն, 2021 թվականի բրնձի համաշխարհային արտադրության կանխատեսումներով, հունիս ամսից սկսած թեթևակի դրական աճ է արձանագրվել: Ակնկալվում է, որ 2021 թվականի 519.5 միլիոն տոննա ռեկորդային բրնձի բերք է ակընկալվում՝ 2020 թվականի համեմատ մինչև 1 տոկոսով ավել:
2021/22 թվականներին համաշխարհային հացահատիկի օգտագործումը նվազել է 15 միլիոն տոննայով` նախորդ ամսվա 2 810 միլիոն տոննայի նկատմամբ, այնուամենայնիվ, այն 1.5 տոկոսով բարձր է 2020/21 թվականների նկատմամբ: Սա հիմնականում պայմանավորված է Չինաստանում եգիպտացորենը որպես անասնակեր օգտագործելու վերաբերյալ նախորդից ավելի ցածր սպասվող կանխատեսումից:
Այժմ կանխատեսվում է, որ 2021/22 թվականների ավարտին հացահատիկի համաշխարհային պաշարները 2017/18 թվականներից ի վեր  առաջին անգամ կաճեն մինչև` 836 միլիոն տոննա, ինչը մինչև 2.4 տոկոսով բարձր է նախորդ տարվա համեմատաբար սուղ մակարդակից: Չինաստանում կանխատեսվող եգիպտացորենի մեծ պաշարներն  այս ամսվա հացահատիկի համաշխարհային պաշարների դրական վերանայման արդյունք են:
Հունիս ամսից սկսած, ըստ ՊԳԿ-ի վերջին կանխատեսումների, 2021/22 թվականների հացահատիկի միջազգային առևտուրը  թեթևակիորեն աճել է և այժմ 472 միլիոն տոննայով ռեկորդ է սահմանում, որը հիմնականում արդյունք է Չինաստանի կողմից եգիպտացորենի մեծ ծավալով գնումների, ինչը եգիպտացորենի համաշխարհային առևտուրը հասցել է ռեկորդային մակարդակի:
Պարենային անապահովությունը և COVID-19-ը
COVID-19 համավարակի ազդցությունը, հիմնականում եկամուտների կորստի առումով, ավելի են խորացրել խոցելիությունն ու բարձրացրել պարենային անապահովության առկա մակարդակները՝ համաձայն «Մշակաբույսերի հեռանկարների և պարենայինի իրավիճակի մասին» վերջին զեկույցի, որը նույնպես հրապարակվել է հինգշաբթի օրը: ՊԳԿ-ի գնահատմամբ, աշխարհում 45 երկիր, այդ թվում ՝ 34-ը Աֆրիկայում, 9-ը` Ասիայում և 2-ը՝ Լատինական Ամերիկայում և Կարիբյան ավազանում, սննդամթերքի արտաքին օգնության կարիք ունեն` պայմանավորված հակամարտություններով և կլիմայով պայմանավորված ցնցումներով, որոնք շարունակում են ավելացնել սննդամթերքի խիստ անապահովության բարձր մակարդակը:
«Մշակաբույսերի հեռանկարների և պարենային իրավիճակի մասին» զեկույցը թարմ տվյալներ է տրամադրում նաև Ցածր եկամուտներ և պարենային անբավարարություն ունեցող երկրների (Low-Income Food Deficit Countries)  (LIFDCs) վերաբերյալ. Ըստ վերջին գնահատումների, կանխատեսվում է, որ 47 LIFDC երկրներում հացահատիկային մշակաբույսերի ընդհանուր արտադրությունը 2021 թվականին կնվազի 2,1 տոկոսով՝ կազմելով 190 միլիոն տոննա:
Անկումը հիմնականում վերաբերում է Մերձավոր Արևելյան Ասիայի երկրներին, մասնավորապես Աֆղանստանում և Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում արտադրության սպասվող անկումներին, որտեղ տարածված և երկարատև երաշտի պայմաններում նվազել է բերքատվությունը և նվազել են այս տարվա արտադրության հեռանկարները:
Աֆրիկայի երկրների շարքում, Սոմալիում ակնկալվում է, որ սակավ անձրևները կհանգեցնեն արտադրության զգալի անկմանը, և փոքր կրճատումներ հնարավոր են նաև Արևմտյան Աֆրիկայի մի շարք երկրներում, որտեղ հակամարտությունները շարունակում են քայքայել գյուղացիական տնային տնտեսությունների արտադրական կարողությունները: Ակնկալվում է, որ Հարավային Աֆրիկայի երկրներում արտադրության աճը կխթանի տնային տնտեսությունների պարենի հասանելիությունը և մասամբ կփոխհատուցի COVID-19 համավարակի որոշ բացասական ազդեցությունները:

Economy 18:09 08/07/2021 World
Global food commodity prices fell in June for the first time in 12 months, the Food and Agriculture Organization (FAO) of the United Nations said on Thursday.
The FAO Food Price Index averaged 124.6 points in June 2021, down 2.5 percent from May, but still 33.9 percent higher than its level in the same period last year. The decline in June marked the first drop in the Index following twelve consecutive monthly increases.
The FAO Food Price Index tracks changes in the international prices of the most globally traded food commodities. The drop in June reflected declines in the prices of vegetable oils, cereals and, though more moderately, dairy products, which more than offset generally higher meat and sugar quotations.
The FAO Vegetable Oil Price Index fell by 9.8 percent in the month, marking a four-month low. The sizeable month-on-month drop mainly reflects lower international prices of palm, soy and sunflower oils.
The FAO Cereal Price Index fell by a more moderate 2.6 percent from May, but remained 33.8 percent higher than its value in June 2020. International maize prices dropped by 5.0 percent, led by falling prices in Argentina due to increased supplies from recent harvests as a result of higher-than-earlier expected yields. International wheat prices declined slightly by 0.8 percent in June, with a favourable global outlook supported by improved production prospects in many key producers outweighing most of the upward pressure from dry conditions affecting crops in North America.
The FAO Dairy Price Index fell by 1 percent to 119.9 points in June. International quotations for all dairy products represented in the index fell, with butter registering the highest drop, underpinned by a fast decline in global import demand and a slight increase in inventories, especially in Europe.
The FAO Sugar Price Index moved against the overall food price trend, rising by 0.9 percent month-on-month, marking the third consecutive monthly increase and reaching a new multi-year high. Uncertainties over the impact of unfavourable weather conditions on crop yields in Brazil, the world's largest sugar exporter, exerted upward pressure on prices.
The FAO Meat Price Index also rose by 2.1 percent over the month to June, continuing the increases for the ninth consecutive month and placing the index 15.6 percent above its value in the corresponding month last year, but still 8.0 percent below its peak reached in August 2014.
World cereal inventories expected to rise for the first time since 2017/18
FAO’s forecast for global cereal production in 2021 has been lowered marginally to 2 817 million tonnes, according to the latest Cereal Supply and Demand Brief released today. However, the figure remains 1.7 percent, or 47.8 million tonnes, higher than in 2020, which would mark a new record high.
Forecasts for world coarse grains production have been cut back to 1 513 million tonnes, 3 million tonnes below last month’s expectation. A large cut to the Brazilian maize production forecast accounts for the bulk of the expected global decline, with prolonged periods of dry weather dragging down yield expectations.
World wheat output in 2021 has been lowered by 1 million tonnes to 784.7 million tonnes, still 1.2 percent higher year-on-year, as the dry weather conditions in the Near East cut back yield prospects.
By contrast, the forecast of global rice production in 2021 has undergone a slight upward adjustment since June, with a record of 519.5 million tonnes of rice now expected to be harvested in 2021, up 1.0 percent from 2020.
World cereal utilization in 2021/22 has been lowered by 15 million tonnes from the previous month to 2 810 million tonnes, nevertheless still 1.5 percent higher than in 2020/21. The downward revision comes largely from lower-than-earlier-anticipated utilization of maize in China for animal feed.
World cereal stocks by the close of seasons in 2021/22 are now forecast to rise above their opening levels for the first time since 2017/18, following a sharp upward revision to 836 million tonnes, up 2.4 percent from last year’s relatively tight level. Higher maize stocks foreseen in China account for the bulk of this month’s upward revision to world cereal inventories.
FAO’s latest forecast for world trade in cereals in 2021/22 has been raised slightly since June and now stands at a record 472 million tonnes, driven primarily by likely large maize purchases from China taking global maize trade to record levels.
Food insecurity and COVID-19
The effects of the COVID-19 pandemic, primarily in terms of income losses, have exacerbated vulnerabilities and heightened existing levels of food insecurity according to the latest Crop Prospects and Food Situation Report, which will also be released on Thursday. FAO assesses that globally 45 countries, including 34 in Africa, 9 in Asia and 2 in Latin America and the Caribbean, are in need of external assistance for food, with conflicts and climate-related shocks continuing to underpin the high levels of severe food insecurity.
The Crop Prospects and Food Situation report also provides the latest data on Low-Income Food Deficit Countries (LIFDCs). According the most recent assessments, total cereal production of the 47 LIFDCs is forecast to decline by 2.1 percent in 2021, to 190 million tonnes. The drop mostly relates to expected production downturns in Near East Asian countries, notably in Afghanistan and the Syrian Arab Republic, where widespread and prolonged drought conditions cut yields and dampened this year’s production prospects. Among the LIFDCs in Africa, scarce rainfall in Somalia is expected to result in a sizeable production decline, and small reductions are also likely in several West African countries, where conflicts continue to erode farming households’ productive capacities. In Southern African countries, production upturns are expected to boost households’ food availability and partly offset some negative effects from the COVID-19 pandemic.