Առողջություն 14:46 10/07/2021 Տարածաշրջան
Վրաստանում անչափահասների ներկայությամբ տաքսիների և անձնական մեքենաների սրահներում ծխելը կարող է արգելվել: Jnews-ի հաղորդմամբ, Հիվանդությունների վերահսկման և հանրային առողջության ազգային կենտրոնը (NCDC) հանդես է գալիս համապատասխան նախաձեռնությամբ:
«Եթե մենակ եք ձեր մեքենայում, ոչ ոք ձեզ չի արգելի ծխել… Մենք նախաձեռնությամբ ենք հանդես գալիս, եթե անձնական մեքենաներում նստած են երեխաներ կամ դեռահասներ, այնտեղ չպետք է լինի ծխախոտի ծուխ, և ծխելը պիտի արգելվի», – այսօր հայտարարել է «NCDC»-ի տնօրեն Ամիրան Գամկղրելիձեն:
Ըստ նրա, NCDC-ն կողմ է հադես եկել, որ համապատասխան դրույթները արտացոլվեն 2017 թվականին ընդունված «Ծխախոտի վերահսկման մասին» օրենքում, սակայն այնուհետև նախաձեռնությունը թույլատրել էր մեքենաների համար բացառություն:
«Երբ 2017-ին օրենքն ընդունվեց, նրանք բացառություն թույլ տվեցին ծխելու առումով, չնայած այն բանին, որ մենք համաձայն չէինք: Հիմա մեր նախաձեռնությունն այն է, որ ոչ վարորդը, ոչ էլ տաքսի նստած մարդիկ չպետք է տաքսիում ծխեն, քանի որ ծխախոտից կուտակված ծուխը բացասաբար է ազդում մարդու առողջության և, հատկապես, երեխաների առողջության վրա», – հայտարարել է Գամկղրելիձեն:
Վրաստանի խորհրդարանն այս տարվա ապրիլին ընդունել էր երեխաների ներկայությամբ տաքսիներում և անձնական մեքենաներում ծխելն արգելելու առաջարկությունը: Պատգամավորները որոշել են, որ նման դրույթի ներդրումը անհրաժեշտ է «Ծխախոտի վերահսկման մասին» օրենքին հետևելը վերահսկելուց հետո:
Հակածխախոտային օրենսդրությունը Վրաստանում ուժի մեջ է մտել 2017 թվականի մայիսից: Այսօր Վրաստանում ծխելն արգելվում է գրեթե բոլոր հասարակական վայրերում: Բացառություն են խաղատները և խաղային ավտոմատների որոշ սրահներ, համալսարանների և բժշկական հաստատությունների տարածքներում հատուկ վայրեր: Հնարավոր է նաև, որ դերասանները ներկայացման ընթացքում ծխեն, եթե դա պահանջում է ռեժիսորի մտահաղացումը:
Այսօրվա դրությամբ, Վրաստանում ծխախոտի գները սկսվում են 5,5 լարիից: Համեմատության համար նշվում է, որ 2017 թվականին երկրում մեկ տուփ ծխախոտն արժեր մոտ 1,5 լարի:

Право 15:11 10/07/2021 Регион
В Грузии могут запретить курение в салонах машин такси и частных автомобилей в присутствии несовершеннолетних. Как пишут Новости-Грузия, с соответствующей инициативой выступает Национальный центр по контролю заболеваний и общественного здоровья (NCDC).
«Если вы одни в вашей машине, никто не запретит вам курить… Мы выступаем с инициативой, если в частных машинах сидят дети или подростки, там не должно быть табачного дыма и курение должно быть запрещено», — заявил сегодня директор NCDC Амиран Гамкрелидзе.
По его словам, NCDC выступал за то, чтобы соответствующие положения были отражены в Законе о контроле табака, принятом в 2017 году, однако инициативу тогда для машин допустили исключение.
«Когда в 2017 году приняли закон, допустили исключение для курения (в машинах — ред.), несмотря на то что мы не соглашались. Сейчас наша инициатива заключается в том, что в такси не должен курить ни водитель, ни сидящие в нем люди потому, что тот дым, который накапливается от табака, отрицательно влияет на здоровье человека и, особенно, на здоровье детей», — заявил Гамкрелидзе.
Рекомендацию о запрете курения в такси и частных машинах в присутствии детей парламент Грузии принял в апреле текущего года. Депутаты решили, что ведение такого положения необходимо после мониторинга соблюдения Закона о контроле табака.
Антитабачное законодательство вступило в силу в Грузии в мае 2017 года. На сегодняшний день в Грузии запрещено курить практически во всех общественных местах. Исключение составляют казино и некоторые салоны игровых автоматов, специально оборудованные на территориях вузов и медицинских учреждений места. Также можно курить актерам во время спектакля, если этого требует замысел режиссера.
На сегодняшний день цены на сигареты в Грузии начинаются с 5,5 лари. Для сравнения в 2017 году пачка сигарет в стране стоила около 1,5 лари.