Քաղաքական 16:33 14/07/2021 Հայաստան
Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից նմանօրինակ քայլերի ձեռնարկումը կարող է հանգեցնել իրավիճակի հետագա սրմանը. ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի Երասխ բնակավայրին հարող հատվածում նախաձեռնած սադրիչ գործողության կապակցությամբ.
«Հուլիսի 14-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության Երասխ բնակավայրին հարող հատվածում նախաձեռնվել է սադրիչ առաջխաղացում, որի հետևանքով դիպուկահարի կրակոցից մահացու հրազենային վնասվածք է ստացել ՀՀ պայմանագրային զինծառայող, շարքային Սամվել Գագիկի Ալավերդյանը: Մեր խորին ցավակցությունն ու զորակցությունն ենք հայտնում զոհված զինծառայողի ընտանիքի անդամներին և հարազատներին:
Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք՝ Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզեր, ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների ներթափանցումից հետո տեղի ունեցած այս սադրիչ գործողություններն ակնհայտորեն վկայում են, որ պաշտոնական Բաքուն փորձում է լարվածության նոր օջախներ ստեղծել՝ խաթարելով տարածաշրջանային խաղաղությունը և անվտանգությունը:
Խստորեն դատապարտում ենք Հայաստանի Հանրապետության դեմ կատարված այս ոտնձգությունը, որը հանդիսանում է նաև միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների կոպտագույն խախտում»:
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից նմանօրինակ քայլերի ձեռնարկումը կարող է հանգեցնել իրավիճակի հետագա սրմանը, որի հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը կրում են Ադրբեջանի իշխանությունները»:

Политика 18:54 14/07/2021 Армения
Подобные шаги со стороны военно-политического руководства Азербайджана могут привести к дальнейшему обострению ситуации – МИД РА
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением по поводу азербайджанской провокации у населенного пункта Ерасх на территории Республики Армения.
«14 июля Вооруженные силы Азербайджана начали провокационное наступление в районе поселка Ерасх Республики Армения, в результате которого снайпер застрелил армянского военнослужащего-контрактника Самвела Алавердяна.
Эти провокационные действия после проникновения подразделений Вооруженных сил Азербайджана на суверенную территорию Республики Армения, Сюникскую и Гегаркуникскую области, ясно показывают, что официальный Баку пытается создать новые источники напряженности, подрывая региональный мир и безопасность.
Решительно осуждаем это посягательство на Республику Армения, которое также является грубым нарушением основополагающих принципов международного права. Подобные шаги со стороны военно-политического руководства Азербайджана могут привести к дальнейшему обострению ситуации, за что власти Азербайджана несут полную ответственность».