Քաղաքական 18:14 23/07/2021 Աշխարհում
Ռուսաստանը շահագրգռված է, որ Աֆղանստանում խաղաղություն լինի և հասնելու է դրան։ Այս մասին հայտնել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը: Նրա խոսքը մեջբերում է ինտերնետ-պարբերականը «Вести.Ru»-ն։
Միևնույն ժամանակ, նա հիշեցրել Է ՀԱՊԿ շրջանակներում կենտրոնասիական հարևանների հետ գործընկերության մասին։
«Մենք հույս ունենք, որ ոչ մեկի մտքով չի անցնի Հավաքական անվտանգության պայմանագրի ամրության վրա,փորձել ագրեսիվ գործողություններ սկսել նրա անդամներից որևէ մեկի դեմ»,-ընդգծել է նա ՝ ելույթ ունենալով «Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականությունը.հաջողություններ, մարտահրավերներ, խնդիրներ և հեռանկարներ» վեբինարի ընթացքում:
Լավրովը նաև նշել է, որ Աֆղանստանի կառավարությունը ստեղծված իրավիճակում, որը ստեղծվել է ամերիկացի զինվորականների հեռանալուց հետո, պետք է մտածի ոչ թե իշխանության մնալու, այլ երկրի ապագայի մասին: Մասնավորապես, բանակցություններ սկսել թալիբների («Թալիբան» շարժումն արգելված է ՌԴ-ում) հետ, որոնք որոշ տվյալներով վերահսկում են Աֆղանստանի տարածքի արդեն 70-80 տոկոսը:
«Մենք պետք է մտածենք ոչ թե մեր, այլ մեր երկրի մասին, և դրա համար պետք է որքան հնարավոր է շուտ երկխոսություն սկսենք բոլորի, այդ թվում ՝« Թալիբան«-ի  հետ», - շեշտել է ռուս նախարարը:

Политика 17:42 23/07/2021 В мире
Россия заинтересована, чтобы в Афганистане был мир, и будет добиваться этого, сообщил министр иностранных дел России Сергей Лавров. Его слова приводит интернет-издание Вести.Ru.
При этом он напомнил о партнерстве с центральноазиатскими соседями в рамках ОДКБ.
"Мы очень твердо надеемся, что никому в голову не придет испытывать на прочность Договор о коллективной безопасности и пытаться начинать агрессивные действия против кого-то из его членов", – подчеркнул он, выступая в ходе вебинара "Внешняя политика России: успехи, вызовы, задачи и перспективы".
Также Лавров указал, что правительство Афганистана в сложившейся после ухода американских военных ситуации должно думать не о том, чтобы оставаться у власти, а о будущем страны. В частности, начать переговоры с талибами (движение "Талибан" запрещено в РФ), которые по некоторым данным контролируют уже 70-80 процентов территории Афганистана.
"Надо думать не о себе, а о своей стране, и ради этого как можно скорее начать диалог со всеми, в том числе с талибами", – подчеркнул российский министр.