Հասարակություն 17:50 23/07/2021 Հայաստան
Երևանի Հյուսիսային պողոտայում սկսվել է ստորագրահավաք՝ Սյունիքի կալանավորված համայնքնապետերին ազատելու պահանջով:
Հիշեցնենք, որ Քաջարանում, Գորիսում արդեն մի քանի օր ընթանում է ստորագրահավաքը: Իրավաբան Ռոբերտ Հայարապետյանը հայտնեց, որ Սիսանում նույնպես սկսվելու է ստորագրահավաք կրկին նույն պահանջով:
Նա ասաց, որ Քաջարան քաղաքից երեկվա դրությամբ հավաքվել է 3900 ստորագրություն, որն այսօր հանձնվել է ՄԻՊ Արման Թաթոյանին, ով պատրաստակամություն է հայտնել դրանք ուղարկել Գլխավոր դատախազություն, ՀՔԾ:
Ռ. Հայրապեյանն ասաց, որ Երևանում ստորագրահավաքը շարունակվելու է մինչև ժամը 23:00-ին, եթե քաղաքացիների հոսքը շատ լինի, հնարավոր է շարունակեն նաև վաղը:
«Քանի որ Գորիսում և Քաջարանում ստորագրահավաք էր, մեզ դիմում էին Երևանի մի շարք քաղաքացիներ՝ այդոք այստեղ էլ հնարավոր չէ կազմակերպե, քանի որ իրենք էլ ուզում են իրենց աջակցությունը հայտնել Սյունիքի համայնքապետերին: Այդ իսկ պատճառով որոշեցին կազմակերպել Երևանում»,- ասաց իրավաբանը:
Իսկ թե ինչ արդյոն կարող են տալ քաղաքացիների ստորագրությունները, Ռ.Հայրապետյանն ասաց, որ կարող են արդյունքներ ակնկալել դատարանից, օրինակ, երբ գործերը վերաքննիչ դատարանում քննության առարկա դառնան, ստորագրությունները կարող են ինչ-որ ձևով դատավորի մոտ ներքին համոզմունք ձևավորելու հարցում դեր խաղալ:
Հիշեցնենք, որ  կալանավորված են Մեղրիի նախկին համայնքապետ Մխիթար Զաքարյանը, Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանը, Քաջարանի համայնքապետ Մանվել Փարամազյանը, Սիսիանի համայնքապետ Արթուր Սարգսյանը և Որոտանի համայնքապետ Սուրիկ Օհանջանյանը:
Նրանք նաև «Հայաստան» դաշինքի անդամներ են: Մխիթար Զաքարյանը և Արթուր Սարգսյանը պատգամավորական մանդատներ են ստացել:

Право 18:09 23/07/2021 Армения
На Северном проспекте в Ереване начался сбор подписей –  с требованием освободить арестованных глав общин Сюника.
Напомним, в Каджаране и Горисе сбор подписей идет уже несколько дней. Юрист Роберт Айарапетян сообщил, что в Сисиане также начнется сбор подписей  – с аналогичным требованием.
По его словам, в городе Каджаран по положению на 22 июля собрано 3900 подписей, которые сегодня были переданы омбудсмену РА Арману Татояну, который выразил готовность отправить их в Генеральную прокуратуру, ССС.
Р. Айрапян указал, что сбор подписей в Ереване будет продолжаться до 23:00, если поток граждан будет большим, не исключено, что он продолжится и завтра.
«Так как в Горисе и Каджаране проводился сбор подписей, к нам обратились ряд ереванцев с вопросом, нет ли возможности и здесь организовать, так как они тоже хотят выразить свою поддержку главам общин Сюника. Поэтому решили организовать и в Ереване», – рассказал юрист.
На вопрос, какой результат могут принести собранные подписи граждан, Р. Айрапетян указал, что они могут ожидать результатов от суда, например, при рассмотрении дел в Апелляционном суде подписи могут сыграть роль – в вопросе формирования у судьи внутренней убежденности.
Напомним, арестованы бывший глава Мегри Мхитар Закарян, глава общины Горис Аруш Арушанян, глава общины Каджаран Манвел Парамазян, глава общины Сисиан Артур Саркисян и глава Воротана Сурик Оганджанян.
Они также являются членами альянса «Армения». Мхитар Закарян и Артур Саркисян получили депутатские мандаты.