Քաղաքական 10:31 02/08/2021 Հայաստան
ԱԺ 8-րդ գումարման առաջին նստաշրջանի մեկնարկին մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Արցախի պատերազմում զոհվածների հիշատակը
ԱԺ 8-րդ գումարման առաջին նստաշրջանի աշխատանքների մեկնարկը տվեց ազգությամբ քուրդ, Հայաստանում քրդական համայնքի ղեկավար Կնյազ Հասանովը՝ որպես ամենատարեց պատգամավոր։ Նա 76 տարեկան է։ Որպես ամենատարեց պատգամավոր նա բացել է նաև ԱԺ 6-րդ և 7-րդ գումարման ԱԺ-ների առաջին նստաշրջանները։
Նա ԱԺ է անցել «Քաղաքացիականա պայմանգիր» կուսակցության ցուցակով՝ որպես ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչ։
Նա առաջարկեց մեկ րոպե լռությամբ հոտընկայս հարգել Արցախի պատերազմում զոհվածների հիշատակը։
«Երևի իմ տարիքը ինձ թույլ է տալիս մի մեծ խնդրանքով դիմել ձեզ. ես խնդրում և հորդորում եմ իմ եղբայր հայ պատգամավորներին լինել միասնական, հանդուրժող, քանի որ այստեղ ներկա բոլոր պատգամավորների համար առաջնայինը հայ ժողովրդի անվտանգությունն է, երկրի զարգացումը, հզորացումը, և ամենակարևորը՝ հայի պատիվը։ ՈՒստի խնդրում եմ՝ եկեք բարձր պահենք այդ պատիվը»,-ասաց նա։

Politics 12:23 02/08/2021 Armenia
Armenian lawmakers held a minute's silence in respect to those killed in the 2020 Artsakh war at the first sitting of the newly elected parliament on Monday.
The beginning of the work of the first session of the National Assembly of the 8th convocation was announced by 76-year-old Kurdish MP Knyaz Hasanov.
As the most senior lawmaker, he had also opened the first sessions of the National Assembly of the 6th and 7th convocations.
Hasanov is a representative of national minorities as an MP from the ruling Civil Contract Party.
He asked those present to pay tribute to the Artsakh war victims with a minute of silence at the beginning of the sitting.
“Probably, my age allows me to make a big request to you. I ask and I urge my Armenian brother-deputies to be united, tolerant, because for all the MPs present here, the priority is the security of the Armenian people, the development of the country and, most importantly, the honor of the Armenian. Therefore, please, let us maintain this high honor,” the MP said.