Քաղաքական 10:31 02/08/2021 Հայաստան
ԱԺ 8-րդ գումարման առաջին նստաշրջանի մեկնարկին մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Արցախի պատերազմում զոհվածների հիշատակը
ԱԺ 8-րդ գումարման առաջին նստաշրջանի աշխատանքների մեկնարկը տվեց ազգությամբ քուրդ, Հայաստանում քրդական համայնքի ղեկավար Կնյազ Հասանովը՝ որպես ամենատարեց պատգամավոր։ Նա 76 տարեկան է։ Որպես ամենատարեց պատգամավոր նա բացել է նաև ԱԺ 6-րդ և 7-րդ գումարման ԱԺ-ների առաջին նստաշրջանները։
Նա ԱԺ է անցել «Քաղաքացիականա պայմանգիր» կուսակցության ցուցակով՝ որպես ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչ։
Նա առաջարկեց մեկ րոպե լռությամբ հոտընկայս հարգել Արցախի պատերազմում զոհվածների հիշատակը։
«Երևի իմ տարիքը ինձ թույլ է տալիս մի մեծ խնդրանքով դիմել ձեզ. ես խնդրում և հորդորում եմ իմ եղբայր հայ պատգամավորներին լինել միասնական, հանդուրժող, քանի որ այստեղ ներկա բոլոր պատգամավորների համար առաջնայինը հայ ժողովրդի անվտանգությունն է, երկրի զարգացումը, հզորացումը, և ամենակարևորը՝ հայի պատիվը։ ՈՒստի խնդրում եմ՝ եկեք բարձր պահենք այդ պատիվը»,-ասաց նա։

Политика 10:55 02/08/2021 Армения
Старт началу работ первой сессии Национального Собрания 8-го созыва дал самый пожилой депутат парламента, курд по национальности, руководитель курдской общины Армении Князь Хасанов. Ему 67 лет. Как самый старший депутат он открывал также первые сессии Национального Собрания 6-го и 7-го созывов.
Он является депутатом парламента от партии «Гражданский договор» в качестве представителя национальных меньшинств.
Хасанов предложил минутой молчания почтить память пашвих в Арцахской войне.
«Наверное, мой возраст позволяет мне обратиться к вам с большой просьбой: прошу и призываю моих армянских братьев-депутатов быть консолидированными, терпимыми, поскольку для всех присутствующих здесь депутатов приоритетом является безопасность армянского народа, развитие страны, и, самое главное, честь армянина. Следовательно, прошу, давайте высоко нести эту честь»,- сказал он.