Քաղաքական 12:22 06/08/2021 Հայաստան
ԱԺ-ում հանձնաժողովների ձևավորման երկու նախագիծ է ներկայացվել՝ մեկը ՔՊ-ի, մյուսը՝ ընդդիմադիր խմբակցությունների կողմից։
ՔՊ-ական Վլադիմիր Վարդանյանը, ներկայացնելով նախագիծը, ասաց՝ առաջարկում են ստեղծել 12 մշտական հանձնաժողով՝  առանձնացնելով առողջապահության ու սոցիալական հարցերի հանձնաժողովները։
Նպատակը, ինչպես ասաց ՔՊ-ական պատգամավորը,  աշխատանքների արդյունավետության բարձրացումն է։
Նախագծով առաջարկվում է՝ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նվազագույն թիվը սահմանել 8։
Սահմանադրության համաձայն՝ մշտական հանձնաժողովներում տեղերը բաշխվում են խմբակցություններում ընդգրկված պատգամավորների թվի համամասնությամբ:
Վարդանյանն ասաց՝ հաշվի առնելով, որ ութերորդ գումարման Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն ունի 71, «Հայաստան» խմբակցությունը՝ 29, իսկ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը՝ 7 անդամ՝  առաջարկվում է ԱԺ մշտական հանձնաժողովների անդամների նվազագույն թիվը սահմանել 8, իսկ մյուս հանձնաժողովների անդամների ընդհանուր թիվը սահմանել նրանց ծանրաբեռնվածության, ինչպես նաև այն հաշվարկով, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» և «Հայաստան» խմբակցությունները մշտական հանձնաժողովներում ունենան իրենց անդամների ընդհանուր թվին հավասար տեղեր, իսկ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը յուրաքանչյուր  հանձնաժողովում ունենա մեկ տեղ:

Политика 14:33 06/08/2021 Армения
В Национальном Собрании представлено два проекта по формированию парламентских комиссий, одна – «Гражданским договором», другая – оппозиционными фракциями.
Депутат ГД Владимир Варданян, представляя проект, отметил, что они предлагают создать 12 постоянных комиссий, отделив комиссии по вопросам здравоохранения и по социальным вопросам.
Как отметил депутат, целью является повышение эффективности работ.
Согласно Конституции, места в постоянных комиссиях распределяются пропорционально количеству входящих во фракции депутатов.
По словам Варданяна, с учетом того, что у фракции «Граджанский договор» 71 член, у фракции «Армения» - 29 членов, а у фракции «Честь имею» - 7, предлагается минимальное количество постоянных комиссий НС установить 8, а общее число членов остальных комиссий установить по их нагрузке, также с расчетом того, чтобы фракции «Гражданский договор» и «Армения» имели места, равные по количеству общему числу их членов, а фракция «Честь имею» имела в каждой комиссии одно место.