Հասարակություն 12:03 06/08/2021 Հայաստան
ԱԺ աշխատակազմում երեկ  չեն քննարկել Panorama.am-ի լրագրող Լիլիան Գալստյանի խորհրդարան մուտք գործելու արգելքը վերանայելու հարցը։ Այս մասին հայտնեց ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Աննա Գրիգորյանը, որ ստորագրել էր Panorama.am-ի խմբագրության էլեկտրոնային փոստին ուղարկված որոշման ներքո։
Նա ասաց, չնայած ինքն է ստորագրել, բայց կոլեկտիվ որոշում է։
«Մենք դեռևս չենք անդրադարձել այդ հարցին ժամանակային սղության պատճառով։ Հարցը կքննարկվի»,-ասաց Աննա Գրիգորյանը՝ խնդրելով հնարավոր վերանայման արդյունքների մասին տեղեկանալու համար զանգահարել ավելի ուշ՝ աշխատանքային օրվա ավարտին։
Փաստորեն ԱԺ աշխատակազմում չեն հասցրել անդրադառնալ, քննարկել մի խնդիր, որը լայն արձագանքի, բազմաթիվ քննադատությունների էր արժանացել, մտահոգությունների տեղիք էր տվել։
Այդ արգելքի պատճառով արդեն երկրորդ օրն է՝ Panorama.am-ի լուսանկարիչը չի կարողանում մուտք գործել խորհրդարան, իրականացնել մասնագիտական գործունեությունն ու հանրությանն իրազեկել  երկրի օրենսդիր մարմնում տեղի ունեցող անցուդարձի մասին։
Հիշեցնենք, որ ԱԺ այդ որոշումն  անհապաղ վերացնելու կոչով ու պահանջով երեկ հանդես եկան լրագրողական կազմակերպությունները, Հայաստանի Ժուռնալիստների միությունը, որոշումը խնդրահարույց որակեց Մարդու իրավունքերի պաշտպան Արման Թաթոյանը, այն կամայական ու խոսքի ազատության սահմանփակման դեմ ուղղված քայլ որակեցին մամուլի, տեղեկատվության ազատության հարցերով փորձագետները, քննադատեցին ԶԼՄ բազմաթիվ ներկայացուցիչներ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, ընթերցողներ, խնդիրը լուսաբանվեց բազմաթիվ լրատվամիջոցներում։
Լիլիան Գալստյանի մուտքն ԱԺ արգելվեց օգոստոսի 4-ին լուսանկարների շարքի հրապարակումից հետո, որտեղ երևում են, թե ինչ թվով ու ինչպես են պահպանության ծառայության աշխատակիցները ծառայություն իրականացնում ԱԺ տարածքում ու շենքում։ Լուսանկարները լայնորեն տարածվեցին՝ ուղեկցվելով իշխանություններին ուղղված բազմաթիվ քննադատություններով։

Общество 12:52 06/08/2021 Армения
Аппарат НС вчера не обсуждал вопрос о пересмотре запрета входа в парламент фотокорреспондента Panorama.am Лилиан Галстян. Об этом сообщила заместитель начальника аппарата НС Анна Григорян, поставившая подпись под решением, отправленным на электронную почту редакции Panorama.am.
Она отметила, что хотя стоит ее подпись, но решение было коллективным:
«Мы пока не обсуждали этот вопрос из-за нехватки времени. Вопрос будет обсужден»,- сказала Анна Григорян, попросив в связи с получением информации по возможному пересмотру решения позвонить позже – в конце рабочего дня.
Фактически в аппарате НС не успели коснуться, обсудить вопрос, поднявший волну общественной критики и давший повод для опасений.
Из-за этого запрета уже второй день фотограф Panorama.am не может войти в здание парламента, осушествлять профессиональную деятельность и информировать общество о событиях, происходящих в законодательном органе.
Напомним, что с призывом и требованием незамедлительно отменить данное решение НС накануне выступили журналистские организации, Союз журналистов Армении, решение расценил как проблемное Защитник прав человека Арман Татоян, медиаэксперты и эксперты по вопросам свободы информации расценили данный запрет как шаг, направленный на ограничение свободы слова, с критикой выступили представители СМИ, общественно-политические деятели, читатели, вопрос был освещен во многих информационных ресурсах.
Вход Лилиан Галстян в парламент был запрещен 4 августа после публикации фотоленты, где видно, как и в каком количестве сотрудники службы охраны осуществляют службу на территории и в здании НС. Фотографии начали активно распространяться пользователями, сопровождаясь критикой в адрес властей.