Հասարակություն 18:59 06/08/2021 Տարածաշրջան
Վերջին օրերին մեծ արագությամբ հալվում են Արարատ լեռան սառույցներն ու ձյունը, ինչը լրջորեն անհանգստացրել է բնապահպաններին։ Տեղի ունեցածը կարող է լուրջ վնաս հասցնել Թուրքիայի տուրիզմին և հատկապես լեռնագնացությանը։
Ըստ թուրքական լրատվամիջոցների՝ շոգ եղանակի պատճառով Թուրքիայում հալչում է  անգամ Արարատ լեռան մշտական ձյունածածկ հատվածը։ Թուրքական DHA լրատվական գործակալությունը տեսանյութ է հրապարակել, փոխանցում է ermenihaber-ը։
Տեղի է ունենում նաև կեղտի և կեղտաջրի արտահոսք դեպի Արարատ լեռան մոտ գտնվող գյուղեր։
Տեսանյութը լուսանկարել է տեղի 40 տարվա  ուղեկցորդ-լեռնագնաց Մուրաթ Շահինը։ Վերջինս նշել է, որ նման երույթի առաջին անգամ է ականատես լինում։
Նրա խոսքերով, այս պահին  գյուղերին վտանգ չի սպառնում, սակայն իրավիճակը կարող է փոխվել։  Շահինը նշել է, որ, եթե այս ջեմաստիճանը պահնապնվի 5-10 տարի հետո Արարատ լեռան վրա ձյունածածկ հատվածներ չեն լինի։

Общество 20:37 06/08/2021 Регион
В последние дни с огромной скоростью начали таять ледники и снег на расположенной на территории современной Турции библейской горе Арарат, что серьезно обеспокоило экологов. Произошедшее может нанести серьезный урон туризму в Турции и особенно альпинизму.
По сообщениям турецких СМИ, из-за жаркой погоды в Турции тает даже постоянно покрытая снегом часть горы Арарат. Турецкое информационное агентство DHA опубликовало соответствующее видео, передает ermenihaber.
При этом грязная вода в результате таяния стекается в расположенные у подножия горы Арарат села.
Автор видео – обладающий 40-летним опытом местный гид-альпинист Мурат Шахин. Последний отметил, что впервые стал свидетелем подобного явления.
По его словам, на данный момент селам ничто не угрожает, но ситуация может измениться. Шахин отметил, что при сохранении такой температуры в течение 5-10 лет на горе Арарат не останется заснеженных участков.