Օրվա մամուլ 09:36 20/08/2021 Հայաստան
««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկությունների համաձայն՝ սեպտեմբերի 12-ին կայանալիք Փաստաբանների պալատի նախագահի ընտրություններին մասնակցելու համար հայրենի իշխանությունը թեկնածու է փնտրում: Ըստ մեր տեղեկությունների՝ իշխանությունը նպատակ ունի պալատը ևս իր հսկողության տակ վերցնել, քանի որ ներկայիս նախագահ Արա Զոհրաբյանին չկարողացավ իրեն ենթարկեցնել, և հիմա փորձում է իրեն հավատարիմ մարդու բերել՝ ՓՊ-ն ամբողջությամբ վերահսկելի դարձնելու համար:
Մեր աղբյուրները փոխանցում են, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է լավ իրավաբան, մասնագետ առաջարկել, որպեսզի կարողանա մասնակցել նախագահի ընտրություններին: Նշենք, որ Փաստաբանական պալատի նախագահի ընտրությունների քարոզարշավը սկսվելու է օգոստոսի 21-ից, իսկ մինչև օգոստոսի 20-ը ներառյալ կլինեն թեկնածուների առաջադրումները։
Այսինքն՝ այսօր՝ մինչև օրվա ավարտը, իշխանությունը պետք է հստակեցնի՝ արդյոք ունենալու է իր թեկնածուն, թե այդպես էլ հարմար թեկնածու չունենալու պատճառով չի մասնակցելու ընտրություններին: Հայտնի է, որ ՓՊ նախագահի թեկնածու է առաջադրվել Փաստաբանական դպրոցի տնօրեն Սիմոն Բաբայանը, որն իշխանության համար մերժելի թեկնածու է, քանի որ վերջինս Զոհրաբյանի թիմակիցն է համարվում:
Մեր աղբյուրները չեն բացառում, որ իշխանության թեկնածուն կարող է լինել անգամ ԱԺ նախկին իշխանական պատգամավոր Նիկոլայ Բաղդասարյանը: Նրան այս անգամ իշխանությունը ԱԺ ընտրությունների ընտրացուցակում չտեղավորեց: Նիկոլայ Բաղդասարյանի մասին խոսելիս փաստաբան գործընկերները մշտապես ասում են, որ նրա մանկության երազանքն է Փաստաբանների պալատի նախագահ դառնալը։ Հիշեցնենք, որ դեռևս 2014 թվականի ապրիլին Արա Զոհրաբյանը Նիկոլայ Բաղդասարյանին հեռացրեց ՓՊ տնօրենի պաշտոնից, որից հետո Բաղդասարյանն ամեն կեղտոտ քայլ իրականացրել է Զոհրաբյանի դեմ:
Հավելենք, որ Նիկոլայ Բաղդասարյանի փաստաբանական գործունեության արտոնագրի գործողությունը ևս կասեցվել է, քանի որ նա հանդիսանում է հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձ՝ վարչապետի խորհրդական»։

Пресса дня 12:06 20/08/2021 Армения
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что родная власть ищет кандидата для участия в выборах председателя Палаты адвокатов Армении, которые состоятся 21 сентября. По сведениям издания, власти хотят взять под свой контроль также Палату адвокатов, и поскольку не смогли подчинить себе нынешнего председателя Ара Зограбяна, сейчас пытаются привести на эту должность верного человека, чтобы полностью контролировать Палату адвокатов.
«Как передают наши источники, Никол Пашинян поручил найти хорошего юриста, выдвинуть специалиста, который сможет участвовать в выборах председателя палаты. Отметим, что агитационная кампания начинается с 21 августа, а выдвижение кандидатов заканчивается 20 августа. То есть, до конца дня, власти должны уточнить, будут ли выдвигать своего кандидата или не примут участия в выборах из-за отсутствия предпочтительного кандидата.
Наши источники не исключают, что кандидатом от власти может стать бывший депутат парламента от фракции «Мой шаг» Николай Багдасарян. Он в этот раз не вошел в предвыборный список власти. Когда речь касается Николая Багдасаряна, то коллеги адвокаты говорят, что мечтой его детства было стать председателем Палаты адвокатов.
Напомним, что еще в апреле 2014 года Ара Зограбян отстранил Николая Багдасаряна от должности директора Палаты адвокатов, после чего Багдасарян был готов на любой грязный шаг против Зограбяна.
Отметим, что действие лицензии Николая Багдасаряна на занятие адвокатской деятельностью также приостановлено, поскольку он занимает общественную должность – советник премьер-министра», - пишет газета.