Տնտեսություն 12:48 24/08/2021 Հայաստան
«ՀՀ-ում արտադրաղականությունը կազմում է 6.8 դոլար, այսինքը՝ միջինացված մեկ աշխատողը մեկ ժամում ստեղծում է այդքան համախառն ներքին արդյունք»,-կառավարության ծրագիրը ներկայացնելիս հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Այն համարելով շատ վատ ցուցանիշ՝ նա նշեց, որ ՌԴ-ում այդ նույն ցուցանիշը կազմում է 11.7 դոլար, Եվրամիության միջին ցուցանիշը 42.7 ԱՄՆ դոլար է և կան ԵՄ երկրենր, որոնց արտադրողականության ցուցանիշն ավել է 100 դոլարից:
Ըստ Փաշինյանի՝ այն ի ցույց է դնում տնտեսության մեջ մեր ունեցած ամենակարևոր բազային խնդիրներից մեկը:
Նրա խոսքով՝ գյուղատնտեսության ոլորտում արտադրողականությունը շատ ավելի ցածր է՝ ժամում 3 դոլար, այն դեպքում, երբ այն մեծ տեղ է զբաղեցնում ՀՆԱ-ում:
Կառավարության ղեկավարն այդ ցածր արժեքով բացատրեց գյուղացիների այն պնդումը, որ առավոտից երեկո աշխատում են, բայց իրենց աշխատանքի արդյունքը չեն տեսնում:
Ըստ Փաշինյանի, դրա պատճառն աշխատանքի արտադրողականության չափազանց ցածր լինելն է:
Կառավարության ղեկավարը հայտարարեց, որ  գյուղատնտեսության ոլորտում արտադրողականությունը բարձրացնելու համար պետք է լուրջ բարեփոխումներ անել, դրանցից մեկը հողային ռեֆորմն է, որը դժվար է լինելու իրականացնել:
Նա հայտնեց, որ այսօր միավոր հողի մշակման վրա շատ մարդիկ են ներգրավված և ստացված  արդյունքը շատ քիչ է, իսկ դրա պատճառը հողերի կտրտվածությունն է, որը կարգավորելու համար կառավարությունը լուծումներ է նախատեսել:
Նիկոլ Փաշինյանն ակնարկում է հողատարածքների խոշորացման տարբերակը, սակայն պարզ չէ թե գյուղացու սեփականություն համարվող հողերն ինչ մեխանիզմով են ստիպելու միավորել:

Экономика 13:47 24/08/2021 Армения
«В РА производительность составляет 6.8 долларов, то есть, в среднем один работник в час генерирует столько внутреннего валового продукта»,- представляя программу правительства, заявил Никол Пашинян.
Посчитав эту цифру очень плохим показателем, он отметил, что в России тот же показатель составляет 11.7 долларов, средний показатель Евросоюза – 42.7 долларов, и есть страны ЕС, где показатель производительности составляет больше 100 долларов.
По мнению Пашиняна, данный показатель демонстрирует одну из базовых проблем армянской экономики.
По его словам, производительность в сфере сельского хозяйства еще более низка – в час 3 доллара, при том, что оно занимает большое место в ВВП.
Глава кабмина именно этим объяснил то утверждение сельчан, что они с утра до вечера работают, но не видят результата своей работы.
Пашинян говорит, что причина в крайне низкой производительности труда.
Глава правительства подчеркнул, что для повышения производительности в сфере сельского хозяйства нужны серьезные реформы, одна из которых – земельная реформа, которую будет сложно осуществить.
Он отметил, что сегодня в обработку одной единицы земли вовлечено много людей, и полученный результат маленький, а причина - в изрезанности земли, для регулирования проблемы правительство предусмотрело решения.
Никол Пашинян намекает на укрупнение земельных участков, однако непонятно, каким механизмом будут объединяться земли, принадлежащие сельчанам по праву собственности.