Քաղաքական 19:37 01/09/2021 Տարածաշրջան
«Հայաստանը մեր դաշնակիցն է: Երեկ մեզ մոտ էր արտաքին գործերի նոր նախարարը և մենք լավ բանակցություններ անցկացրեցինք: Երկկողմ  առումով մենք ունենք շատ հարուստ օրակարգ. Փոխադարձ այցեր, խոշոր նախագծերի իրականացում, տնտեսական համագործակցության զարգացում: Այս ամենն ընթանում է շատ ինտենսիվ և վստահ», - այս մասին այսօր ասել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ Մոսկվայի Միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտում (МГИМО) ելույթի ժամանակ:
Լավրովը միաժամանակ նշել է Մոսկվայի վճռական դերն անցած տարվա նոյեմբերին հրադադարի հաստատման գործում:
Լավրովի խոսքերով, կան պայմանագրեր, որոնք ստորագրվել են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի նախագահների և Հայաստանի վարչապետի կողմից.  նոյեմբերի 9-ին՝ այս տարածաշրջանում ռազմական գործողությունների դադարեցման, հունվարի 11-ին՝ համագործակցության զարգացման վերաբերյալ։
«Այս համաձայնագրերը կոնկրետացնում են առաջնորդների առաջարկները՝ բոլոր տրանսպորտային հաղորդակցություններն ու տնտեսական կապերն ապաշրջափակելու վերաբերյալ: Այս աշխատանքը մեկ օրվա չէ, այն շարունակվում է, դրանով անձամբ զբաղվում են Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները, մեր զինվորականները, որոնք կազմում են Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախումբը: Տեղում ամեն օր նրանք գործում են լարվածությունը նվազեցնելու և վստահություն ստեղծելու համար: Դե, և այլ ձևերով: Սահմանապահները օգնում են մեր հայ դաշնակիցներին լուծել խնդիրները ադրբեջանցի հարևանների հետ», - ասել է Լավրովը:

Политика 16:27 01/09/2021 НКР
«Армения – наш союзник. Вчера у нас был новый министр иностранных дел, мы провели хорошие переговоры. В двухстороннем плане у нас очень богатая повестка дня: и обмен визитами, и реализация крупных проектов, развитие экономического сотрудничества. Все это идет весьма интенсивно и уверенно», – заявил в среду министр иностранных дел РФ Сергей Лавров, выступая перед студентами и профессорско-преподавательским составом МГИМО.
Лавров отметил при этом решающую роль Москвы в установлении прекращения огня в ноябре прошлого года.
«Есть договоренности, подписанные президентами России, Азербайджана и премьером Армении: и от 9 ноября по остановке военных действий и развитию сотрудничества в этом регионе, и от 11 января уже нынешнего года.
Эти договоренности конкретизируют предложения лидеров по разблокированию всех транспортных коммуникаций и экономический связей. Это работа не на один день, она идет, ею лично занимаются лидеры России, Армении и Азербайджана, наши военные, которые составляют российский миротворческий контингент в Нагорном Карабахе. Повседневно на земле  действуют в интересах снижения напряженности и установления доверия.
Ну, и в других формах. Пограничники помогают нашим армянским союзникам решать вопросы с азербайджанскими соседями», – указал Лавров.