Տնտեսություն 14:22 02/10/2021 Հայաստան
Արմանիսի ոսկու հանքավայրը վերսկսել է աշխատանքը՝ նախորդ վնասներն ու խնդիրները չլուծած։ Նշենք, որ Արմանիսի ոսկու հանքավայրի շահագործման համար թույլտվություն ունի «Սագամար» ՓԲԸ-ն։
Հանքը բացման օրից առ այսօր վնասում է Ստեփանավան քաղաքին և շրջաններին, մասնավորապես՝ Արմանիսին և Ուրասարին։ Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Ստեփանավանի «Լոռե» էկո-ակումբ ՀԿ նախագահ Մանյա Մելիքջանյանը։
«Նախ մեզ համար անհասկանալի է, թե ինչպես էր տրվել հանքավայրի շահագործման թույլտվությունը, քանի որ բնակչությունն ի սկբանե դեմ էր։ Վստահ էինք, որ մեծ վնասներ կհասցնի, այդպես էլ եղավ։ Հանքավայրը շահագործող ընկերությունն իր պարտականությունները չկատարեց՝ աղտոտում էր շուրջբոլորը, հանքից արտանետվող պոչերը թափում էին ճանապարհներին, Ձորագետ գետի Չքնաղ վտակում ու  Արմանիսի դպրոցի բակում։
Դպրոցի բակում տոննաներով թափոնների կույտ էր ստեղծվել, որ հետազոտության արդյունքների համաձայն՝ անթույլատրելի քանակով սնդիկ և մկնդեղ կար, որոնցով խաղում էին երեխաները։ Երկար պայքարից հետո միայն հաջողվեց մաքրել բակը։ Նմանօրինակ դեպքեր շատ են եղել, որոնք  միշտ և զարմացրել, և զայրացրել են բնակչությանը»,- ասաց Մելիքջանյանը։
Նրա խոսքով՝ ձկնորսներն էլ պարբերաբար բողոքում են, քանի որ գետում սատկած ձկներ են տեսնում, իսկ պատճառն, ըստ նրա, «Սագամար» ընկերության թափոններն են։
Մանյա Մելիքջանյանը նշեց, որ մինչ հանքավայրն աշխատեցնելը, շահագործող ընկերությունը պետք է ունենար բարձրակարգ ֆիլտրեր և այլ տեխնոլոգիաներ, որոնք կնվազեցնեին շրջակա միջավայրին հասցվող վնասները։ Սակայն ի սկզբանե ընկերությունը չի կատարել պարտակությունները, փոխարենը թափոնները լցրել է Ձորագետը։
«Եթե նախկինում տեղացիներն ու զբոսաշրջիկներն ամռան օրերին մեծ հաճուքով հանգիստը կազմակերպում էին Ձորագետի ափին, ապա հիմա նման բան չկա։ Մարդիկ վախենում են, քանի որ տեսնում են, թե ինչպես են թափոնները թափվում գետ։ Ոչ մի նորմա չի պահպանվում»,- ընդգծեց ՀԿ ներկայացուցիչը։
Նշենք, որ հանքավայրի գործունեությունը կասեցվել էր 2015թ-ին, ավելի ստույգ՝ արդյունահանման աշխատանքները։ Ըստ մամուլի՝ ընկերությունն աշխատակիցներին աշխատավարձ չէր վճարում և գտնվում էր հարկադիր պարապուրդում։ Մեկ այլ տեղեկությամբ էլ, ընկերությունը սխալ հաշվարկեր էր արել և նախատեսված եկամուտները չէր կարողացել ստանալ, քանի որ ակնկալվող քանակի մետաղների պաշար չէր գտնվել։
Հիշեցնենք նաև, որ «Սագամար» ՓԲԸ-ն Արմանիսի ոսկու հանքավայրի շահագործման համար մինչև 2049 թվականն ընդերքօգտագործման իրավունք ունի։
Համաձայն ՝ ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների (ՏԿԵ) նախարարի 2021թ-ի հունիսի 24-ի 1006-Ա հրամանի՝ ՏԿԵ նախարարությունը վարչական վարույթ էր սկսել «Սագամար» ՓԲԸ-ի նկատմամբ, քանի որ  ընկերությունը շրջակա միջավայրի պահպանության դրամագլխին չի վճարել 9 միլիոն 481 հազար 120 դրամ, ինչպես նաև 2016-2019թթ. չի շահագործել Արմանիսի ոսկի-բազմամետաղային հանքավայրը:
2021թ. հունիսի 11-ին ՏԿԵ նախարարությունում կայացած վարչական լսման ժամանակ ընկերությունը ներկայացրել է որոշ փաստաթղթեր, ըստ որոնց՝ Կենտրոնական գանձապետարանի հաշվին է փոխանցել 9 միլիոն 124 հազար 557 դրամ, ինչպես նաև ՀՀ բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի գրությունը: Համաձայն այդ գրության՝ ընկերությունում անցկացված ստուգման արդյունքները ցույց են տվել, որ 2021թ-ի մարտ ամսին ընկերությունը լեռնակապիտալ և հողային աշխատանքների հետ միաժամանակ սկսել է օգտակար հանածոյի արդյունահանման աշխատանքներ և արդեն սկսել է արդյունահանել հանքաքար։
Մեր զրուցակիցը ևս փաստեց՝ հանքը սկսել է աշխատել։
«Մեր հարևանությամբ էլ կան աշխատողներ, որոնք գնում են աշխատանքի։ Ասում էին, որ տերերը պետք է փոխվեն, բայց տեղեկություն չունեն՝ փոխվել են, թե՝ոչ»,- ասաց Մանյա Մելիքջանյանը։
Այսպիսով, ըստ նրա, նախկինում շահագործման հետևանքով առաջացած խնդիրները դեռ չլուծված, հանքավայրը նորից է շահագործվում։ Ըստ ՀԿ ներկայացուցչի՝ տեղացիներն այսօր էլ դեմ են շահագործմանը։
Ակնհայտ է, որ հանքավայրի շահագործման պատճառով առողջարանային Ստեփանավան քաղաք զբոսաշրջիկների հոսքն էապես կկրճատվի։ Ավելին, ներկայումս Ուրասարում, որտեղ կա պահպանվող տարածք՝ հայտնի Ջրաշուշանների լիճը, արդեն իսկ վտանգի տակ է։
«Ջրաշուշանները գրանցված են ՀՀ կարմիր գրքում և հանդիպում են միայն Ստեփանավանի շրջանում՝ Ուրասարում։ Իսկ հիմա հանք շահագործողները հասել են Ուրասարի հատված, վտանգ կա, որ կոչնչանան նաև էնդեմիկ բուսատեսակները»,- ասաց Մանյա Մելիքջանյանը։
Նշենք նաև, որ տարածաշրջանում գործում է Գյուլագարակի սոճու պետական արգելավայրը, որը զբաղեցնում է 2576 հա տարածք: Գտնվում է Լոռու գոգավորությունը եզրավորող Բազումի լեռնաշղթայի հյուսիսահայաց լանջերին: Եզակի սոճու անտառներ կան այնտեղ, որոնք ենթակա են պահպանության:
Նաև հավելելնք, որ երեկ՝ 01․10․2021 թ․-ին հրապարակված չեխական ընկերության հետազոտության համաձայն ՝ Ուրասարում և Արմանիսում վերցված հողի բոլոր փորձանմուշներում մկնդեղի կոնցենտրացիան 3-ից 8 անգամ գերազանցել է հողի համար սահմանված առավելագույն կոնցենտրացիան: Մկնդեղ հայտնաբերվել է նաև Ուրասարի տարածքում գտնվող Չքնաղ գետից վերցված հատակային նստվածքների նմուշներում, որտեղ մկնդեղի կոնցենտրացիան կազմել է 28 մգ/կգ կամ նորմայից 14 անգամ բարձր: Իսկ ահա  Պղնձի կոնցենտրացիան հողում ավելի քան 20 անգամ գերազանցում է ՍԹԿ-ն։
Մյուս բոլոր ծանր մետաղները նույնպես գերազանցել են սահմանային թույլատրելի նորման։ Մանրամասներն այստեղ։

Экономика 20:00 02/10/2021 Армения
Озеро водяных лилий Урасара – под угрозой. Местные жители против эксплуатации Арманисского месторождения
Арманисское золото-полиметаллическое месторождение возобновило работу, в то время нанесенный в прошлом вред и созданные проблемы еще не устранены.  Отметим, что разрешение на эксплуатацию месторождения выдано горнодобывающей компании «Сагамар».
Со дня эксплуатации и до сих пор месторождение наносит вред городу Степанаван и общинам, в частности населенным пунктам Урасар и Арманис в Лорийской области. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщила председатель степанаванского эко-клуба «Лоре» Маня Меликджанян.
«Во-первых, нам непонятно, как было выдано разрешение на эксплуатацию Арманисского месторождения, поскольку население было против этого с самого начала. Мы были уверены, что это нанесет большой ущерб, так оно и произошло. Компания, эксплуатирующая месторождение, не выполнила своих обязательств: она загрязняла все вокруг, отходы выбрасывались на дороги, в приток реки Дзорагет – Чкнах, во двор школы Арманиса.
Во дворе школы образовалась многотонная куча отходов. Согласно результатам исследования, было обнаружено недопустимое количество ртути и мышьяка. Между тем, с отходами играли дети. Только после долгой борьбы удалось очистить двор. Было много таких случаев, которые всегда и удивляли, и возмущали население», – указала Меликджанян.
По ее словам, рыбаки также регулярно жалуются, потому что видят в реке мертвую рыбу, а причина, по ее словам, – отходы компании «Сагамар».
Маня Меликджанян отметила, что до начала эксплуатации месторождения эксплуатирующая компания должна была иметь качественные фильтры и другие технологии, которые снизили бы ущерб, причиняемый окружающей среде. Однако изначально компания не выполнила взятых на себя обязательств, вместо этого выбрасывала отходы в Дзорагет.
«Если в прошлом местные жители и туристы летом с удовольствием организовывали отдых на берегу Дзорагета, то сейчас ничего подобного больше невозможно увидеть. Люди боятся, потому что видят, как в реку выбрасываются отходы. Не соблюдается ни одной нормы», – подчеркнула представитель НПО.
Стоит отметить, что деятельность рудника была приостановлена в 2015 году, точнее, работы по добыче. По данным прессы, компания не выплачивала зарплаты сотрудникам, находилась в вынужденном простое. По другой информации, компания сделала неверные расчеты, не сумев получить запланированную выручку, так как ожидаемого количества металлов не удалось обнаружить.
Напомним, что у ЗАО «Сагамар» есть лицензия на недропользование для эксплуатации Арманисского золото-полиметаллического месторождения до 2049 года.
Согласно приказу № 1006-А министра территориального управления  и инфраструктур РА от 24 июня 2021 года, министерство возбудило административное производство в отношении ЗАО «Сагамар», так как компания не выплатила в Фонд охраны окружающей среды 9 млн 481 тыс. 120 драмов, а также в 2016-2019 гг. не эксплуатировала Арманисское золото-полиметаллическое месторождение.
В ходе административного слушания, состоявшегося в министерстве 11 июня 2021 года, компания представила документы, согласно которым на счет Центрального казначейства перечислила 9 миллионов 124 тысячи 557 драмов, а также документ Инспекционного органа по охране природы и недр Республики Армения.  Согласно документу, результаты проверки в компании показали, что в марте 2021 года компания начала добычу одновременно с горными и земляными работами и уже приступила к добыче руды.
Собеседник Panorama.am также подтвердила: месторождение вновь эксплуатируется.
«Есть и сотрудники по соседству с нами, которые выходят на работу. Они говорили, мол, должны смениться владельцы, но у них нет информации, поменялись они», – сказала Маня Меликджанян.
Таким образом, по ее словам, до сих пор не решены проблемы, вызванные предыдущей эксплуатацией, а рудник снова эксплуатируется. По словам представителя НПО, местные жители по-прежнему выступают против эксплуатации.
Очевидно, что из-за эксплуатации месторождения поток туристов в город-здравницу Степанаван значительно сократится. Более того, в настоящее время Урасар, где находится охраняемая территория – знаменитое озеро водяных лилий, уже под угрозой.
«Кувшинки занесены в Красную книгу РА и встречаются только в Степанаванском районе, в Урасаре. И вот эксплуатирующие месторождение добрались уже до участка Урасара, появилась угроза исчезновения эндемичных видов растений», – указала Маня Меликджанян.
Отметим также, что в данном регионе расположен и Гюлагаракский заповедник. Объекты охраны – редкие сосновые леса. Площадь заказника составляет 2576 га.
Добавим, что согласно обнародованным накануне, 1 октября, результатам исследования чешской организации по химической безопасности «Арника», концентрация мышьяка во всех пробах почвы, взятых в Урасаре и Арманисе, превышала максимальную концентрацию, установленную для почвы, в 3-8 раз. Мышьяк был также обнаружен в пробах донных отложений, взятых из реки Чкнах в районе Урасара, где концентрация мышьяка составляла 28 мг/кг, или в 14 раз выше нормы. Концентрации меди же более чем в 20 раз превышают ПДК в почве – 3 мг/кг.