Օրվա մամուլ 09:54 09/10/2021 Հայաստան
««Փաստ» թերթի տեղեկություններով, օրերս Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի է ունեցել քննարկում, որի հիմնական թեման կապված է եղել «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի և դրա կիրառելիության հետ։ Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, քննարկմանը մասնակցել է մասնագետների բավական լայն շրջանակ, հիմնականում՝ տնտեսագետներ և իրավաբաններ։
Փաշինյանը բավական նյարդային կերպով դժգոհել է, որ օրենքը գրեթե չի կիրառվում, քանի որ փաստացի դրա արդյունքները ոչ մի կերպ նկատելի չեն։ Նա ասել է, որ «պրոցեսը չի արդարացնում մեր սպասումները, որոնք բոլորս ակնկալում էինք այն ընդունելիս»։
Փաշինյանին քաղաքավարի բացատրել են, որ տեղի է ունենում բնական գործընթաց, քանի որ այդ գործընթացը բավական ծավալուն է ու դժվար ընթացող իրավակարգավորում է ենթադրում, ուստի հնարավոր չէ մի քանի ամսում մարդկանց գույք բռնագրավել, ապացուցել դրա ապօրինի լինելը, այնուհետև այն դարձնել պետության սեփականություն։
Մասնագետների բնորոշմամբ, այդ ամենը տևական ժամանակ պահանջող գործընթաց է, այնպես որ, զարմանալու և անհանգստանալու ոչինչ չկա։ Հայաստանյան փորձառու տնտեսագետներից մեկը, որը նախկինում բարձր պաշտոններ է զբաղեցրել, «Փաստ» թերթի հետ զրույցում նշեց, որ վերջին երեք տարում ընդունված ոչ մի օրենսդրական ակտ, առավել ևս՝ այս մեկը, ուղղված չէ որևէ իրավահարաբերության կարգավորման կամ խնդրի լուծման, այլ ընդհակառակը՝ միայն վնասում է մինչ այդ գոյություն ունեցող առողջ մթնոլորտին։
«Խնդիրն այն է, որ իշխանությունները կարծում էին, թե անհատից գույք խլելը կամ ունեզրկելը միանգամից, մի ակնթարթում իրականացվող գործընթաց է, և շատ արագ կարողանալու են նախ՝ խլել սեփականատիրոջից գույքը, հետո վաճառքից գոյացած գումարը պետականացնել: Իրականում այդ ամենը բավականին բարդ իրավակարգավորվող գործընթաց է, որը ամիսների, եթե ոչ տարիների լուծում է պահանջում»,-նշել է տնտեսագետը»։

Пресса дня 13:22 09/10/2021 Армения
«Паст»: Пашиняну культурно объяснили, что невозможно за несколько месяцев конфисковать имущество людей
Газета «Паст» пишет со ссылкой на свои источники, что на днях у Никола Пашиняна состоялось обсуждение, основная тема которого была связана с законом «О конфискации имущества незаконного происхождения» и его применением. Как передают наши источники, в обсуждении участвовал довольно большой круг специалистов, в основном экономисты и юристы.
«Пашинян довольно нервно выразил недовольство, что закон почти не применяется, поскольку его результаты фактически не заметны. Он сказал, что "процесс не оправдывает наши ожидания, которые были у всех нас при принятии закона".
Пашиняну культурно объяснили, что идет естественный процесс и поскольку этот процесс подразумевает довольно масштабное и сложное правовое регулирование, невозможно за несколько месяцев конфисковать имущество людей, доказать его незаконность, затем признать государственной собственностью. По оценке специалистов, это процесс требует длительного времени, посему не нужно удивляться и беспокоиться», - отмечает издание.
Один из опытных экономистов Армении, занимавший в прошлом высокую должность, отметил в беседе с газетой «Паст», что ни один принятый за последние три года законодательный акт, тем более, этот, не направлен на регулирование правоотношений или решение проблемы, напротив, только вредит существующей до этого здоровой атмосфере.
«Проблема в том, что власти думали, что можно сразу экспроприировать или отобрать имущество у людей, что этот процесс осуществляется за секунду и очень быстро смогут сначала отобрать собственность у собственника, а потом национализировать образовавшиеся от продажи деньги. В действительности все это довольно сложный процесс правового регулирования, для которого требуются месяцы, если не годы», - отметил экономист.