Հասարակություն 12:32 11/10/2021 Աշխարհում
Հոկտեմբերի 11-ը Աղջիկների միջազգային օրն է, որը հռչակվել է ՄԱԿ -ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից 2011թ. դեկտեմբերին` ի նշան աղջիկների իրավունքների: Այս մասին գրում է calend.ru-ն։
Այսպիսով կոչ է արվում կենտրոնանալ ամբողջ աշխարհում աղջիկների առջև ծառացած մարտահրավերներին դիմակայելու անհրաժեշտության վրա և նպաստել աղջիկների հզորացմանը, նրանց իրավունքների իրագործմանը:
Նշվում է, որ 15-19 տարեկան հասակում, աշխարհում գրեթե յուրաքանչյուր չորրորդ աղջիկը չունի ոչ աշխատանք, ոչ կրթություն, ոչ մասնագիտական պատրաստվածություն համեմատաբար նույն տարիքի 10 տղաներից մեկի: Մինչև 2021 թվականը շուրջ 47 մլն կանայք և աղջիկներ COVID-19-ի հետևանքով աղքատության մեջ են հայտնվել։
Որոշ տվյալներով՝ COVID-19-ի բռնկման հետևանքով կտրուկ աճել են կանանց և աղջիկների նկատմամբ բռնությունները՝ մասնավորապես տնային բռնությունները:
Վերջին 15 տարիների ընթացքում համաշխարհային հանրությունը զգալի առաջընթաց է գրանցել վաղ մանկությունից աղջիկների կյանքի բարելավման հարցում։ Այնուամենայնիվ, ակնհայտորեն բավարար չէ ներդրումներ կատարել այն խնդիրների լուծման համար, որոնց հետ աղջիկները բախվում են իրենց կյանքի երկրորդ տասնամյակում: Խոսքը որակյալ միջնակարգ և բարձրագույն կրթություն ստանալու, մանկահասակ երեխաների ամուսնությունից խուսափելու, նրանց սեռական հասունության և վերարտադրողական առողջության հետ կապված տեղեկատվություն և ծառայություններ տրամադրելու հնարավորության և անցանկալի հղիությունից, սեռավարակից զերծ մնալու հնարավորության մասին է:
Ուստի ամեն տարի օրվա միջոցառումները նվիրված են որոշակի թեմատիկայի։
Առաջին անգամ Աղջիկների օրը նշվել է 2012 թվականին և նվիրված է եղել աշխարհի շատ երկրների համար արդիական խնդրին՝ վաղաժամ մանկական ամուսնություններին:
Այսօր միջազգային այս օրը բոլոր պետություններին խորհուրդ է տրվում անցկացնել թեմատիկ միջոցառումներ՝ նվիրված աղջիկների խնդիրների լուծման հնարավոր ուղիների քննարկմանը։

Общество 10:09 11/10/2021 В мире
11 октября отмечается Международный день девочек, который был провозглашен Генеральной Ассамблеей ООН в декабре 2011 года (резолюция 66/170) в знак признания прав девочек. Об этом пишет календарь событий.
Эта дата призывает сосредоточить внимание на необходимости решения проблем, с которыми сталкиваются девочки во всем мире, и поощрять расширение прав и возможностей девочек и осуществление их прав.
Девочки-подростки имеют право на безопасность, образование и здоровье не только в период критически важного становления, но и по мере взросления и превращения в женщин.
Отмечается, что почти каждая четвертая девочка в мире в возрасте 15-19 лет не имеет ни работы, ни образования, ни профессиональной подготовки по сравнению с 1 из 10 мальчиков того же возраста. К 2021 году около 47 млн. женщин и девочек оказались в нищете в результате COVID-19
По некоторым данным, в результате вспышки COVID-19 резко выросли случаи насилия в отношении женщин и девочек, и особенно домашнее насилие.
За последние 15 лет мировое сообщество добилось значительного прогресса в улучшении жизни девочек в раннем детстве. Однако, явно недостаточно идет инвестирование в решение проблем, с которыми девочки сталкиваются, вступая во второе десятилетие своей жизни. Речь идет о получении качественного среднего и высшего образования, возможности избежать брака в детском возрасте, предоставлении им информации и услуг, связанных с половой зрелостью и репродуктивным здоровьем, и возможности защитить себя от нежелательной беременности, венерических заболеваний и насилия по признаку пола.
Поэтому каждый год мероприятия в рамках Дня посвящены определенной теме. Впервые день девочек отмечался в 2012 году и был посвящен актуальной для многих стран мира проблеме — детским бракам.
Сегодня в эту международную дату всем государствам рекомендуется проводить тематические мероприятия, посвященные обсуждению возможных путей решения проблем девочек.