Քաղաքական 09:00 01/11/2021 Հայաստան
«Այսօր շատերը պատվաստման գովազդ-քարոզով են զբաղված, ընդ որում պետական բարձր հովանավորությամբ և ուղղորդմամբ: Մահացածների վիճակագրություն են մեջբերում, իրենց կամ իրենց ընտանիքի անդամների պատվաստված լինելն են ի ցույց դնում և այլն: Վստահ եմ, որ այս խմբի մեջ գտնվողներից շատերը դա անում են լավ նպատակներով: Իրենք իրոք կարծում են, որ նորաստեղծ պատվաստանյութերը կպաշտպանեն կորոնավարակից և նրանց առողջությանն այլ վնաս չեն պատճառի:
Բայց երբ այս խմբի անդամները փորձում են հավանություն տալ պետական մարմինների կողմից մարդկանց ստիպելու կամ մարդկանց իրավունքներն անտեսելու գործողություններին, և նույնիսկ նպաստել դրան, ապա հասկանում ես, որ լուրջ ճգնաժամ է սպասվում:
«Ազատ կամք» նախաձեռնության անդամներիս մոտեցումը շատ պարզ է: Մարդն ազատ պետք է լինի որոշելու պատվաստվել, թե՝ ոչ: Եվ այն էլ, երբ՝
1) Պատվաստանյութերը նոր են ստեղծված (մոտ մեկ տարեկան են) և պարզ չեն դրանց վնասակար ազդեցությունները.
2) Պատվաստված մարդը վարակվում է և կարող է վարակը փոխանցել.
3) Պատվաստումը վարակից վերջնականորեն չի պաշտպանում և կարիք է լինելու հետագայում կրկին պատվաստվել.
4) Պատվաստված մարդը կարող է մահանալ կորոնավիրուսից.
5) Հիմնավոր չի պարզաբանվել, թե վարակված ու առողջացած մարդը ինչու պետք է պատվաստվի, երբ ունի հակամարմիններ:
Պետությունը պետք է ստեղծի հասանելիություն պատվաստանյութերին և օբյեկտիվ տեղեկատվություն տրամադրի մարդկանց, որպեսզի վերջիններս կարողանան որոշում կայացնել: Մինչդեռ, երբ պետությունն ինքն է գովազդում այդ ապրանքները, չի կարող օբյեկտիվ լինել:
Առողջապահության նախարարությունը համառորեն չի տրամադրում տվյալներ, թե մահացածներից քանիսն են եղել պատվաստված քովիդի դեմ: Ըստ էության պատճառաբանում է, թե չունի այդ տվյալները: Այս դեպքում հարց է ծագում, ինչպես է վերահսկելու պատվաստանյութերի բացասական ազդեցությունը մարդու առողջության նկատմամբ կամ ինչպես է պնդում, որ պատվաստանյութերից մարդիկ չեն մահանում:
Եթե մարդն իր առողջության կամ կյանքի մասին մտածելով պատվաստվել է, ես հարգում եմ իր որոշումը և նրան չեմ համարելու «բաժանարար գծից» այն կողմ գտնվող մարդ: Նույն կերպ ակնկալում եմ, որ պատվաստված մարդը հարգի իմ՝ չպատվաստվածիս որոշումը:
Եթե մարդը չի ուզում պատվաստվել, բայց նրան ստիպում են պատվաստվել, ապա այստեղ բոլորս՝ պատվաստվածներով ու չպատվաստվածներով, անելիք ունենք: Ապագայում պատվաստվածներին էլ կարող են ստիպել կրկին պատվաստվել իրենց կամքին հակառակ, կամ մարդկանց արժանապատվությունը ստորացնող կամ անիմաստ սահմանափակումներ պարտադրեն, ինչպիսին է օրինակ բացօթյա տարածքում մարդուն դիմակ կրելու նոր պարտադրանքը:
Ու քանի լռում ու հանդուրժում ենք պարտադրանքների շքերթը շարունակվելու է:
Հ.Գ. Տեղեկացնում եմ նաև, որ մեր թիմը դատական հայցեր է նախապատրաստում պատվաստվելուց հետո մահացած անձանց ընտանիքների անունից պետությունից վնասի հատուցում պահանջելու կապակցությամբ»։

Здоровье 11:00 01/11/2021 Армения
Ара Зограбян: Минздрав упорно не предоставляет данных о том, сколько умерших от COVID-19 были вакцинированы
Адвокат, представитель инициативы «Свободная воля» Ара Зограбян пишет:
«Сегодня многие заняты рекламой-пропагандой вакцинации от коронавируса, да еще и при высокой государственной поддержке и патронаже. Они цитируют статистику умерших, напоказ выставляют, что прививку от COVID-19 сделали сами или члены их семьи, и пр.. Уверен, что многие из этой группы делают это с добрыми намерениями. Они действительно считают, что новые вакцины защитят от коронавируса, не нанесут никакого другого вреда их здоровью.
Но когда представители этой группы пытаются одобрять действия государственных органов по принуждению людей или игнорированию прав людей, даже способствовать этому, понимаешь, что ожидается серьезный кризис.
Подход участников инициативы «Свободная воля» предельно ясен. Человек должен быть свободен в принятии решения вакцинироваться ему или нет. И это тогда, когда:
1) Вакцины только разработаны (им около года), их побочные эффекты не ясны.
2) Вакцинированный человек заражается и может передать инфекцию.
3) Вакцина окончательно не защищает от вируса, и в будущем потребуется ревакцинация.
4) Привитый человек может умереть от коронавируса.
5) Обоснованно не разъяснено, почему переболевший коронавирусом человек должен вакцинироваться, если у него есть антитела.
Государство должно обеспечить доступность вакцин и предоставить людям объективную информацию, чтобы они могли принимать решения. Между тем, когда государство само рекламирует эти товары, оно не может быть объективным.
Минздрав упорно не предоставляет данных о том, сколько умерших от COVID-19 были вакцинированы. По сути, ведомство мотивирует это тем, что не обладает такими данными. В этом случае возникает вопрос, как оно контролирует негативное влияние вакцин на здоровье человека или как утверждает, что люди не умирают от вакцин.
Если человек сделал прививку, думая о своем здоровье или жизни, я уважаю его решение, я не буду считать его человеком за «разделительной чертой». Точно так же я ожидаю, что вакцинированный человек будет уважать мое решение не вакцинироваться.
Если человек не хочет вакцинироваться, но его принуждают к вакцинации, то всем нам – и вакцинированным и невакцинированным – здесь есть чем заняться. В будущем и вакцинированных могут принудить ревакцинироваться против их воли, навязать людям унизительные или бессмысленные ограничения, каким является новое требование ношения масок на открытом воздухе.
И пока мы будем молчать и терпеть, парад принуждения будет продолжаться.
P.S. Сообщаю также, что наша команда подготавливает судебные иски от имени семей людей, умерших после вакцинации, с требованием компенсации вреда от государства».