Հասարակություն 09:23 02/11/2021 Հայաստան
Իշխանության կողմից առաջացրած ՊՇՌ հետազոտությունների հերթերը բերում են վարակվածության ավելացման. Զոհրաբյան
Փաստաբան, «Ազատ կամք» նախաձեռնության անդամ Արա Զոհրաբյանը գրում է.
«Վիճակագրություն, որը հարցեր է առաջացնում
Երբ պետությունը փորձում է իր ուժ կիրառելու մենաշնորհից օգտվել բռնությամբ կամ հասարակությանն ահաբեկելով, դա կարող է ունենալ լրիվ հակառակ էֆեկտը:
Հայաստանի իշխանություններն իբրև հասարակությանը հիվանդությունից պաշտպանելու համար են միջոցառումներ իրականացնում, սակայն հենց իրենց կողմից առաջացրած ՊՇՌ հետազոտությունների հերթերը, զարտուղի ճանապարհներով խնդիրը հաղթահարելն է բերում վարակվածության ավելացման:
Բերեմ մի քանի վիճակագրական տվյալներ՝
Հայաստանում 2021թ. հունվար-օգոստոս ամիսներին մահացել է 21.115 մարդ (օրական մահացել է միջինը 87 մարդ  (21.115/243օր)): Տես կցված պաշտոնական նյութը:
Հունվար -    3089
Փետրվար - 2418
Մարտ -        2836
Ապրիլ -        3361
Մայիս -       2633
Հունիս -      2290
Հուլիս -       2247
Օգոստոս - 2241
Ինչպես տեսնում ենք, ընդհանուր մահացածների թիվը գնալով նվազել է: Ի դեպ 2021թ. հունվարին քովիդից մահացել է 261 մարդ, իսկ օգոստոսին՝ 238 մարդ: Ստացվում է, որ ընդհանուր մահերը (հունվար-3089, իսկ օգոստոս-2241) կրճատվել են 848-ով կամ մոտ 27,4 տոկոսով, իսկ քովիդից մահերը՝ 23-ով կամ մոտ 9 տոկոսով:
Օգոստոսին եղել է 2021 թվականի՝ մարդկանց մահացության  ամենացածր թիվը: Այն օգոստոսին, երբ Առողջապահության նախարարը ընդունել է պատվաստվելու հետ կապված փաթեթը:
Երկու հարց ունեմ հանրային իշխանություններին՝
1) Ինչո՞ւ չեք հրապարակում ընդհանուր մահացածների թիվը, քովիդից մահացածների թվի հետ միաժամանակ.
2) Արդյոք քովիդից վարակվածների թվերի և մահերի թվերի աճը ձեր սխալ վարչարարության արդյունքը չէ (օրինակ՝ արդյոք համաճարակի բռնկումների ժամանակ թույլատրված են մասսայական պատվաստումները, ինչ պատճառով են առաջանում ՊՇՌ հետազոտությունների հերթերը և այլն….)»:

Общество 11:34 02/11/2021 Армения
Когда государство пытается применять свою монополию посредством насилия или устрашая общество, то это может иметь абсолютно противоположный эффект.
Власти, якобы чтобы защитить общество от заражения, предпринимает меры, однако очереди по сдаче ПЦР-тестов приводят к увеличению числа заражений.
Приведу несколько статистических данных:
В Армении в январе-августе 2021 года скончалось 21 115 человек (в среднем 87 человек за сутки) (21.115/243дня)). Смотри приложенный официальный материал.
Январь   -    3089
Февраль -    2418
Март      -    2836
Апрель  -     3361
Май       -     2633
Июнь    -      2290
Июль    -      2247
Август  -      2241
Как видите, общее число летальных случаев постепенно уменьшалось. Кстати, в январе 2021 года от ковида скончался 261 человек, а в августе – 238. Получается, что общее число смертей (январь -3089, август -2241) сократилось на 848 или приблизительно на 27,4%, а смерти от ковида – на 23 или на 9%:
В августе 2021 года зафиксировано наименьшее число смертей. В августе, когда министр здравоохранения приняла пакет по вакцинации.
У меня два вопроса к властям:
1) Почему не публикуете общее число скончавшихся вместе с числом умерших от коронавируса?
2) Не является ли рост числа заражений коронавирусом и рост числа смертей результатом вашей неверного администрирования (например, разрешены ли во время эпидемии массовые вакцинации, из-за чего растут очереди по сдаче ПЦР-тестов и так далее?)».