Քաղաքական 17:10 04/11/2021 Հայաստան
«2021 թվականին 2020-ի համեմատ ծառայողական գործուղումների ծախսերը պետական բյուջեում աճել են շուրջ 4-5 անգամ։ Հատկապես կտրուկ աճել են արտասահմանյան գործուղումների ծախսերը, նույն տենդենցը պահպանվել է նաև 2022-ի բյուջեի նախագծում»,- ԱԺ-ում 2022 թ. պետական բյուջեի քննարկմանն ասաց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անդամ Անդրանիկ Թևանյանը։
Նա հարցով դիմեց արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Ղևոնդյանին, թե ինչո՞վ է պայմանավորված այս կտրուկ աճը, արդյո՞ք դա իր հետևից որևէ տնտեսական կամ արդյունքային էֆեկտ ունեցել է, ի՞նչ էֆեկտ են ակնկալում այդ թվերից հաջորդ տարի։
Ա. Ղևոնդյանը նախ ասաց, որ գործուղումները 2020-ին գրեթե զրոյական են եղել` պայմանավորված կորոնավիրուսի համավարակով.
«Արձանագրելով կտրուկ աճ` մենք պետք է արձանագրենք կտրուկ անկում 2020 թվականին։ 2020թ-ի շատ միջոցառումներ տեղափոխվեցին 2021 թվական։ Այս տարի նաև կտրուկ նվազեցին տեսակապի միջոցով միջոցառումների անցկացումը, եթե 2020 թվականին դա կիրառվում էր»։

Политика 20:09 04/11/2021 Армения
Расходы на служебные командировки (особенно зарубежные) в 2021 году, по сравнению с 2020-м годом, выросли примерно в 4-5 раз. Об этом заявил на слушаниях в постоянных комиссиях Национального Собрания по проекту госбюджета Армении на 2022 год депутат от фракции альянса «Армения» Андраник Теванян.
По его словам, в проекте бюджета на 2022 год эта тенденция сохранилась.
Он с вопросом обратился к заместителю министра иностранных дел Армении Армену Гевондяну: чем обусловлен этот кардинальный рост, имело ли это какой-то эффект в сфере экономики или в плане результатов, какой эффект ожидают от представленных цифр в 2022 году?
В ответ замминистра сперва заявил, что командировки в прошлом году из-за коронавируса были сведены к минимуму.
«Регистрируя кардинальный рост, мы должны учитывать и кардинальный спад в 2020 году. Множество мероприятий с 2020 года было перенесено на 2021 год. В этом году также резко сократилось число мероприятий в формате видеосвязи, что хотя это применялось в 2020 году», – сказал Гевондян.