Քաղաքական 18:32 16/11/2021 Հայաստան
ՔՊ-ական պատգամավոր Էդուարդ Աղաջանյանը ԱԺ-ում Հայաստանի 41 քկմ տարածքի կորուստի մասին հայտարարելուց հետո հասել է «Ազատություն» ՌԴ խմբագրություն ու հայտարարել՝ հայկական կողմն ունի 15 զոհ, 7 գերեվարված։
Սա այն պարագայում, երբ պաշտպանության նախարարությունը վիրավորների, զոհերի, գերեվարվածների մասին որևէ թիվ չէր հրապարակել։
Աղաջանյանի հայտարարությունից հետո ՊՆ-ն տարածեց հաղորդագրություն, ըստ որի գերեվարվել է 12 հայ զինծառայող, նրանցից 7-ը պայմանագրային են և 5-ը՝ ժամկետային։
Զոհերի ու վիրավորների հստակ թիվ նախարարությունը չի հրապարակել։ Ավելի վաղ Նիկոլ Փաշինյանի ընտանիքին պատկանող «Հայկական ժամանակ»-ը հայտնել էր տասը զինծառայողի զոհվելու մասին։
Հասկանալի է, զոհերի թվերի մասին անպատասխանատու հայտարարություններ անողները սահմանին կանգնած որդի, եղբայր չունեն, դժվար հասկանան զինվորների հարազատներին, ընկալեն նրանց ապրումները։
Բայց գոնե պետության համար նման օրհասական պահերին պատասխանատու լինեն, գիտակցեն իրենց հայտարարությունների լրջությունն ու ջուր չլցնեն թշնամու ջրաղացին։

Политика 19:41 16/11/2021 Армения
Депутат Национального Собрания от партии «Гражданский договор» Эдуард Агаджанян в интервью армянской службе радио «Свобода» («Азатутюн») заявил, что у армянской стороны 15 погибших и 7 пленных.
И это тогда, когда министерство обороны Армении каких-либо цифр о раненых, погибших и пленных еще не опубликовало.
После заявления Агаджаняна МО Армении распространило заявление, согласно которому «12 военнослужащих ВС Республики Армения  – 7 контрактников и 5 военных срочной службы – взяты в плен».
Конкретного числа жертв и раненых оборонное ведомство не опубликовало. Ранее принадлежащая семье Пашиняна газета «Айкакан жаманак» сообщила о 10 погибших военных.
Понятно, что у делающих безответственные заявления о числе погибших нет на границе сына или брата, им сложно понять родственников солдат, их чувства.
Но хотя бы в такие ответственные для государства моменты могут проявлять ответственность, осознавать серьезность своих заявлений и не лить воду на мельницу врага.