Առողջություն 20:00 20/11/2021 Հայաստան
Արցախում արտամարմնային բեղմնավորման ծրագրով ծնվել է առաջին երեխան: Արցախի առողջապահության նախարարությունում վստահ են, որ արտամարմնային բեղմնավորման ծրագիրը կերջանկացնի շատ ընտանիքների:
Վերջին  ութ ամիսների կտրվածքով արտամարմնային բեղմնավորման  են ուղեգրվել  52  զույգ, որից 39-ի մոտ  արդեն  կատարվել է բեղմնավորում, 17-ի մոտ ստացվել է հղիություն: Օպերատիվ բուժումից հետո (լապարոսկոպիա և հիստերոսկոպիա)  հերթագրված են  տասնյակ զույգեր, որոնք նույնպես  պատրաստվում են արտամարմնային բեղմնավորման:
Հունվար-հոկտեմբեր ամիսների ընթացքում ԱՀ առողջապահության նախարարության «Մոր և մանկան առողջության պահպանման կենտրոն» ՓԲԸ ռեպրոդուկտոլոգիայի կաբինետը  գրանցել է 8900 այց:
ԱՆ-ից նշում են, որ արտամարմնային բեղմնավորմամբ առաջնեկի ծնունդով ազդարարվել է Արցախում  ծրագրի հաջող ընթացքը՝ արձանագրելով տեղի բժշիկների մասնագիտական կարողություններն ու հաջողությունները:
ԱՀ առողջապահության նախարարությունը ոլորտի բարեփոխումների շրջանակում շարունակում է ներդնել բազմաթիվ ծրագրեր, որոնց լիարժեք իրականացումը կնպաստի Արցախում բնականոն կյանքի վերականգնմանը:
«Ուրախալի է այն փաստը, որ Արցախում գործում է արտամարմնային բեղմնավորման ծրագիրը, ինչը կխթանի ժողովրդագրական աճին»,-նշում են նախարարությունից։

Здоровье 17:40 20/11/2021 НКР
В Арцахе в рамках программы по экстракорпоральному оплодотворению родился первый ребенок. В Министерстве здравоохранения уверены, что программа экстракорпоральному оплодотворению подарит счастье многим семьям. За последние восемь месяцев на ЭКО направлено 52 супружеские пары, 39-ти из которых уже сделано оплодотворение, у 17-ти наступила беременность.
После оперативного вмешательства (лапароскопия и гистероскопия) на очереди десятки пар, также готовящихся к экстракорпоральному оплодотворению.
За январь-октябрь кабинет репродуктологии ЗАО «Центр сохранения здоровья матери и ребенка» Минздрава  Республики Арцах посетили 8900 человек.
В Минздраве сообщают, что рождением первого младенца по ЭКО знаменует успех программы в Арцахе.
Министерство здравоохранения Арцаха в рамках реформ сферы продолжает внедрение программ, полноценное осуществление которых поспособствует восстановлению нормальной жизни в Арцахе.
«Радует тот факт, что в Арцахе действует программа по экстракорпоральному оплодотворению, что поспособствует демографическому росту »,-отмечают в министерстве.