Քաղաքական 15:22 24/11/2021 Հայաստան
«Իշխանությունը, հատկապես անվտանգության մարմինները, շատ արագ պետք է բացատրություն տան գաղտնալսող ծրագրի օգտագործման մասին»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը՝ անդրադառնալով հայաստանցի օգտատերերի դեմ Pegasus ծրագրի միջոցով իրականացվող գաղտնալսումներին։
Հիշեցնենք, որ այսօր մի քանի հայաստանցիներ Apple-ից նախազգուշացնող նամակ են ստացել, որ իրենց գաղտնալսում են։
Նման նամակի մասին քիչ առաջ հայտարարեց նաև «ԱԺ պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը։
Ընդդիմադիր պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը նման նամակ չի ստացել, չգիտի էլ, խմբակցության գործընկերներից ստացողներ եղե՞լ են, թե՞ ոչ։ Սակայն մի բան հստակ է՝ չնայած երկրում  հետպատերազմական, սոցիալական ծանր վիճակին ու հետևանքներին՝  իշխանությունը մեծ գումարներ է ծախսել նման ծրագրով գաղտնալսումներ իրականացնելու համար։
«Մեր հեռախոսային խոսակցությունների արձագանքներից հասկանում ենք, որ ինչ-որ բան այնպես չէ։ Սա խոսում է իշխանության վախերի մասին։ Միայն այն փաստը, որ հասարակական կարգի պահպանման համար նախատեսված ծախսերը էապես նվազել են, փոխարենը ավելացել են պետական պահպանության ծախսերը, խոսում է  այն մասին, որ իշխանությունն առավոտից երեկո մտածում է մի բանի մասին՝ ո՞նց անի, որ պաշտպանի սեփական իշխանությունը, անվտանգությունն ու բարեկեցությունը։ Այն ծրագիրը, որի մասին գրել է մամուլը, մի քանի մլն-անոց է։ Սա ուղղակի անթույլատրելի է, հատկապես երբ ամեն առիթով Փաշինյանը չքմեղանում է  առաջնագծի ոչ բարվոք կահավորման հետ կապված»,-ասաց պատգամավորը։
Հիշեցնենք, որ Apple-ը հայց է ներկայացրել NSO Group-ի և նրա մայր ընկերության դեմ՝ պատասխանատվության ենթարկելու Apple-ի օգտատերերի հսկողության և թիրախավորման համար:
Ըստ Apple-ի բողոքում առկա տեղեկությունների, NSO Group-ը վարակել է զոհ դարձած մարդկանց սարքերը իր Pegasus լրտեսող ծրագրերով: Apple-ը նաև պահանջում է մշտական արգելք NSO Group-ի ցանկացած ծրագրի, ծառայությունների կամ սարքերի համար։
Նշենք, NSO Group-ը ստեղծում է տեխնոլոգիաներ, որոնք կօգնեն պետական մարմիններին կանխել ու հետաքննել ահաբեկչություններն ու փրկել մարդկանց կյանքեր։
Apple-ի պաշտոնական կայքի փոխանցմամբ, փաստագրված է, որ այս լրտեսող սարքերը չարաշահվել են տարբեր երկրներում լրագրողների, ակտիվիստների, այլախոհների, գիտնականների և պետական պաշտոնյաների թիրախավորման համար:
Apple-ը խոստացել է նման ծրագրի հայտնաբերման դեպքում տեղեկացնել տուժած օգտատերերին։
Apple-ը կարծում է, որ գաղտնիությունը մարդու հիմնարար իրավունքն է, և անվտանգությունն  ընկերության մշտական ուշադրության կենտրոնում է։

Гегам Манукян: С помощью дорогостоящего ПО шпионят за людьми, когда передовая не оборудована
«Власти, особенно органы безопасности в кратчайшие сроки должны представить разъяснения касательно использования шпионского ПО», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am депутат Национального собрания от фракции «Армения» Гегам Манукян, коснувшись слежки за армянскими пользователями с помощью разработанного израильской компанией NSO Group программного обеспечения под названием Pegasus.
Напомним, что сегодня несколько жителей Армении получили письма с предупреждением от корпорации Apple о том, что их подслушивают.
О получении такого письма заявил сегодня ранее руководитель фракции Национального Собрания Армении «Честь имею», экс-директор Службы национальной безопасности РА Артур Ванецян.
Оппозиционный депутат Гегам Манукян такого письма не получал, при этом он не знает, получали ли соответствующие письма депутаты от фракции «Армения». Однако ясно одно: несмотря на послевоенную, тяжелую социальную ситуацию в стране и последствия, власти потратили большие средства на слежку через шпионское ПО.
«Из реакций на наши телефонные разговоры мы понимаем, что что-то не так. Это свидетельствует о страхах властей. Только тот факт, что расходы на поддержание общественного порядка значительно снизились, вместо этого увеличились расходы на государственную охрану, говорит о том, что власти с утра до ночи думают, как обезопасить собственную власть, безопасность и благополучие. Программа, о которой написала пресса, стоит несколько миллионов. Это просто недопустимо, особенно когда Пашинян по каждому поводу оправдывается за плохо оборудованную передовую», – сказал депутат.
Напомним, ранее компания Apple подала иск против NSO Group и её родительской организации, обвинив их в незаконной слежке за рядом пользователей Apple.
В документах по делу была представлена новая информация о том, как NSO Group заражала устройства шпионским ПО Pegasus. Чтобы защитить своих пользователей от повторения подобных атак, Apple просит выдать бессрочный судебный запрет на использование программного обеспечения, сервисов и устройств Apple компанией NSO Group.
NSO Group при государственной финансовой поддержке разработала сложную технологию слежения. Созданное ей шпионское ПО позволяет прицельно собирать сведения о действиях жертвы. Атаки с использованием этой технологии направлены на очень небольшое количество пользователей, но охватывают разные платформы, в том числе iOS и Android.
Исследователи и журналисты опубликовали документы, подтверждающие, что данное ПО использовалось против ряда журналистов, активистов, диссидентов, академиков и чиновников.
Если в дальнейшем Apple обнаружит активность, которая может быть связана с установленным шпионским ПО, Apple уведомит пользователей, которых коснётся эта ситуация, в соответствии с правилами, принятыми в отрасли.
Apple убеждена в том, что конфиденциальность – одно из базовых прав человека, говорится в сообщении на сайте компании.
- Союз офицеров резерва СНБ: Слежка за экс-руководителем – поступок, не делающий чести офицеру службы безопасности
- Самвел Мартиросян: Для слежки за 1 целью через ПО Pegasus может потребоваться несколько десятков тысяч долларов