Այս պահին ուրվագծվում է ադրբեջանական ներխուժման 2 ուղղություն՝ թշնամու վերահսկողության տակ անցած գերիներով և դիրքերով. Աբրահամյան
«Գլխավոր դատախազությունը երեկ հայտնեց, որ նոյեմբերի 16-ին կորցրած դիրքի և գերեվարման դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում գումարտակի հրամանատարի պաշտոնակատար է կալանավորվել։
Ուշագրավ է այն հանգամանքը, որ այդ հրամանատարը պատասխանատու է եղել բնագծի Ջերմուկի տեղամասի համար։ Ընդ որում՝ խոսվում է այդ ուղղությամբ 11 գերեվարվածների և 2 զոհի մասին։
Սա այն դեպքում, որ ադրբեջանական ագրեսիայի օրերին տպավորություն կար, որ գործողությունների հիմնական թատերաբեմը սահմանագծի Գորայք-Սիսիան հատվածն է, իսկ Ջերմուկի ուղղությամբ ընդամենը լարված իրավիճակ էր և փոխհրաձգություն։
Այս պահին փաստացի ուրվագծվում է ադրբեջանական ներխուժման 2 ուղղություն՝ թշնամու վերահսկողության տակ անցած գերիներով և դիրքերով։
Եթե Ջերմուկի տեղամասում 11 գերեվարված և 2 զոհ է այդ օրերին արձանագրվել, ապա սահմանագծի Գորայք-Սիսիան հատվածում, ստացվում է 4 զոհ և 21 գերեվարված, եթե հաշվի ենք առնում ավելի վաղ ներկայացված պաշտոնական թվերը։
Ադրբեջանի վերջին ագրեսիան հայկական կողմի համար զուտ ագրեսիա չէր, այն բացի կորսված դիրքերի և 3 տասնյակի հասնող գերեվարման դեպքերից, մեր պետության համար չհանձնած քննություն էր, որտեղ «վատ սովորողի» կարգավիճակով հանդես եկող իշխանությունը շարունակում է տապալել հնարավորը, սակայն հանրությանը դեռ համոզում է, որ իր քվեով է այդ գործընթացի մեջ մտել և ուրեմն իր «անբարարար գնահատականները» ընդունելի է Հայաստանի քաղաքացիների մեծամասնության համար»։
- Նոյեմբերի 16-ին մարտական դիրքի կորստի և զինծառայողների գերեվարման դեպքով կալանավորվել է գումարտակի հրամանատարի պաշտոնակատարը
- Կարմիր խաչի ներկայացուցիչները դեռ չեն տեսակցել նոյեմբերի 16-ին գերեվարված հայ զինծառայողներին
- ՄԻՊ աշխատակազմում իրականացվում է գերեվարված ՀՀ զինծառայողների վերաբերյալ տեսանյութերի ուսումնասիրություն, նույնականացում
- ՀՀ-ն դիմել է ՄԻԵԴ նոյեմբերի 16-ին Ադրբեջանի կողմից գերեվարված հայ զինծառայողների հիմանարար իրավունքների ապահովման պահանջով

Политика 16:44 26/11/2021 Армения
Т.Абрамян: На данный момент вырисовываются 2 направления азербайджанского вторжения – с перешедшими под контроль врага пленными и позициями
«Генеральная прокуратура  Армении вчера сообщила, что в рамках возбужденного уголовного дела по факту потери позиции и пленения 16 ноября арестован исполняющий обязанности командира батальона.
Примечательно то обстоятельство, что этот командир был ответственным за линию соприкосновения на участке Джермуке.
Причем, говорится об 11 плененных и 2 погибших на этом направлении. И это в том случае, когда в дни азербайджанской агрессии создавалось впечатление, что основным театром военных действий был участок линии границы Горайк-Сисиан, а в направлении Джермука были только перестрелки и напряженная обстановка.
На данный момент фактически прочерчиваются 2 направления проникновения врага с перешедшими под его контроль позициями и пленными.
Если на участке Джермука в эти дни были 11 плененных и 2 жертвы, то получается, что на участке линии границы Горайк-Сисиан взяты в плен 21 человек и погибли 4, учитывая предоставленные ранее официальные данные.
Последняя агрессия Азербайджана была для армянской стороны не просто агрессией, кроме утраченных позиций и до 3-х десятков плененных, она и стала для нашего государства несданным экзаменом, на котором выступающие в статусе "плохого ученика" власти продолжают проваливать все возможное, но все еще уговаривают общество, что вступили в этот процесс по его выбору, и следовательно, неудовлетворительные оценки приемлемы для большинства граждан Армении».