Վիվա-ՄՏՍ. Վիրավորում ստացած զինվորների համար նախատեսված ժամանակակից օրթեզների առաջին խմբաքանակը Հայաստանում է
Վիվա-ՄՏՍ-ը և «Աջակցություն վիրավոր զինվորներին և զինհաշմանդամներին» բարեգործական-հասարակական կազմակերպությունն սկսում են համատեղ ծրագիր՝ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում վիրավորում ստացած զինվորների մի մասին օրթեզավորելու համար:
Գործընկերները նախապատվություն են տվել ծրագիրն իրականացնել ոչ թե ստատիկ, այլ ժամանակակից օրթեզներով: Վիվա-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ, ձեռք է բերվել Գերմանիայի և Նիդերլանդների առաջատար ընկերությունների արտադրած 100 օրթեզ: Առաջին խմբաքանակն արդեն Հայաստանում է: Օրթեզավորման աշխատանքներն իրականացվելու են «Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոնում:
Վիվա-ՄՏՍ ընկերությունից մանրամասնում են, որ ողնուղեղային, գլխուղեղային, վերին և ստորին վերջույթների վնասվածքով զինվորների վերականգնողական բուժման ժամանակ, հետվնասվածքային բարդությունները կանխելու համար, հաճախ օրթեզավորման կարիք է լինում: Շատերը, չհարմարվելով ստատիկ օրթեզներին, նախընտրում են տեղաշարժվել անվասայլակով, ինչը, սակայն, կարող է առաջացնել երկրորդային առողջական բազմաթիվ խնդիրներ: Ի տարբերություն ստատիկ օրթեզների, ձեռք բերված ժամանակակից օրթեզները, չեն սահմանափակում շարժումները, ծանր չեն, մեխանիկական հոդավորման ու ճիշտ կառուցվածքի շնորհիվ` դինամիկ են և ֆունկցիոնալ: Քայլքի ժամանակ կարող են ճիշտ ֆիքսել հենումները և ապահովել ազատ տեղաշարժը:
Ժամանակակից օրթեզները վիրավորում ստացած տղաներին հնարավորություն կտան կենցաղում լինել հնարավորին ինքնուրույն, ֆիզիկապես առավել ինքնավստահ և էականորեն կբարձրացնեն նրանց կյանքի որակը:
«Դժվար է խոսել մի ծրագրի մասին, որի ստեղծման անհրաժեշտությունն առաջացել է պատերազմի հետևանքով: Այնուամենայնիվ, ներկա իրավիճակը պարտավորեցնում է սթափ վերլուծել առկա խնդիրներն ու լուծումներ փնտրել: Կարևոր է վիրավորում ստացած զինվորներին առօրյա կյանքի հուն վերադարձնելը: Տղաները պետք է պահպանեն իրենց ոգու ամրությունը: Նրանք այսօր ունեն են ոչ միայն գործիքային կամ մասնագիտական, այլև՝ հոգեբանական աջակցության կարիք: Այս ծրագրի հիմքում այդ նպատակների ապահովումն է: Ուզում եմ հավատալ, որ մեզ՝ գործընկերներիս, կհաջողվի վերականգնել վիրավորում ստացած երիտասարդների ինքնուրույնությունը: Դա նրանց կյանքի որակը բարձրացնելու քայլերից մեկն է: Համատեղ ջանքերն անհրաժեշտ են, հոգատարությունը՝ պարտադիր»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Օրթեզավորման ծրագրի շրջանակում իրականացվելու է ոտքի 70 և ձեռքի 30 օրթեզավորում՝ վիրավոր զինվորների համար: Դրանք լինելու են ժամանակակից դինամիկ օրթեզներ, որոնցով տղաներն ավելի ազատ կքայլեն, կենցաղում կլինեն ինքնուրույն: «Զինվորի տանը» կառուցվելու է նաև քայլքի լաբորատորիա, որը հնարավորություն կտա 2D տարբերակով տեսնել և ժամանակին բացահայտել հնարավոր խնդիրները՝ արագ ու արդյունավետ լուծելով դրանք»,- ասել է ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը:
Օրթեզավորման հիմնական գործառույթն անատոմիական ճիշտ դիրքի ֆիքսումն է՝ վնասված հոդի և վերջույթների ծանրաբեռնվածության թեթևացման, ֆիքսման, ակտիվացման և ուղղման համար: Այդ ամենը թույլ է տալիս նվազեցնել ողնաշարի և մարմնի բոլոր հոդերի ծանրաբեռնվածությունը, կանխել մկանային համակարգի գերլարվածությունը: Միաժամանակ, ստորին վերջույթում խնդիրների դեպքում՝ նպաստում են ճիշտ բիոմեխանիկայի վերականգնմանն ու քայլքի ծրագրի առաջընթացին, ինչպես նաև ձեռքերի ֆունկցիոնալության վերականգնմանը:
Վիվա-ՄՏՍ-ի և «Աջակցություն վիրավոր զինվորներին և զինհաշմանդամներին» բարեգործական-հասարակական կազմակերպության համատեղ՝ օրթեզավորման ծրագիրն իրականացվելու է ամենատարբեր պրոֆիլի մասնագետների ներգրավմամբ. թիմում ներառված են պրոթեզավորող օրթեզավորող, վերականգնող բժիշկ, ֆիզիոթերապևտ, ասեղնաբույժ, ֆիզիոթերապիստ, էրգոթերապիստ և հրավիրված այլ նեղ մասնագետներ՝ ըստ ցուցման:
Ծրագրի տևողությունը երեք տարի է: Վիվա-ՄՏՍ-ն այդ նպատակով գործընկեր կազմակերպությանը՝ «Աջակցություն վիրավոր զինվորներին և զինհաշմանդամներին» բարեգործական-հասարակական կազմակերպությանը տրամադրել է 120 մլն դրամ:

Society 17:03 26/11/2021 Armenia
Viva-MTS and the “Support of Wounded Soldiers and Disabled Military Servicemen” NGO are launching a joint orthotics program for a group of warriors wounded during the 44-day war. In the scope of the program the partners have opted for innovative orthotics appliances rather than static orthoses. With the support of Viva-MTS, 100 orthoses manufactured by leading German and Dutch companies, were purchased for the purposes of the current program. The first batch is already in Armenia. The medical procedures with the use of the purchased orthotic equipment will be carried out at the “Zinvori tun” Rehabilitation Center.
Viva-MTS reports that orthotics are often needed to prevent post-traumatic complications during rehabilitation of soldiers with injuries of spinal cord, brain, and upper extremities. Many people do not adapt to static orthoses and prefer a wheelchair for mobility, which, however, can cause many secondary health problems. Unlike static orthoses, obtained modern orthoses do not restrict movements, are not heavy, and due to mechanical jointing and correct structure, are dynamic and functional. While walking, they correctly fix the pillars և ensure free movement. Modern orthoses will allow the wounded soldiers to be as independent and physically self-confident as possible, and will significantly improve their quality of life.
“It's hard to talk about a program created as a result of the war. However, the current situation obliges us to soberly analyze the existing problems and look for solutions. It is important to get the wounded soldiers back to normal life. The boys need to keep their spirits up. Today, they equally need instrumental, professional, and also psychological support. At the heart of this program is the achievement of these goals. I would like to believe that with our colleagues we will be able to restore the self-supporting abilities of the young people wounded on the battle ground. It is one of the steps to improve their quality of life. Joint efforts are needed, and care must be in place,” said Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian.
“As part of the orthotics program, orthopedics for 70 feet and 30 hands will be performed for wounded soldiers. Those will be modern dynamic orthoses, which will let boys walk more freely and will ensure more independence in life. A walking laboratory will be built in “Zinvori tun” Rehabilitation Center, which will allow seeing and discovering the possible problems in time by means of a 2D technology in order to solve the identified problems effectively in an early stage," Yerevan State Medical University Rector Armen Muradyan said.
The main function of the orthosis is to fix the body in an anatomically correct position for the relief, fixation, activation and minimization of the load on the damaged joint. This allows reducing the burden on all the joints of the spine and body, to prevent overexertion of the muscular system. At the same time, in the case of problems with the lower extremities, they contribute to the restoration of proper biomechanics and the progress of the gait program, as well as the restoration of hand function. Viva-MTS and “Support of Wounded Soldiers and Disabled Military Servicemen” NGO will jointly implement the orthosis program, which will engage experts in many disciplines. The team will include a prosthetist, a rehabilitation doctor, a physiotherapist, an acupuncturist, a physiotherapist, an ergotherapist, and other specialists, who will be engaged, as needed.
The duration of the program is three years. Viva-MTS has provided its partner, the “Support of Wounded Soldiers and Disabled Military Servicemen” NGO, 120 million AMD for the program implementation.