Քաղաքական 10:56 06/12/2021 Հայաստան
«Քանի որ կապիտուլյանտները ՏԻՄ-երն արդեն քաղաքականացրել են և համայնքների ավագանիները դարձրել են կուսակցական «ժողովներ», հետևաբար գրեթե տարբերություն չկա համապետական և համայնքային ընտրությունների միջև։
Հոկտեմբերի 17-ի, նոյեմբերի 14-ի և դեկտեմբերի 5-ի ՏԻՄ ընտրությունների արդյունքներն ու հանրային տրամադրությունները վկայում են հետևյալի մասին.
1. 2021թ. հունիսի 20-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները՝ քաղաքական իմաստով կեղծված են և գործող կառավարությունն ու խորհրդարանական մեծամասնությունը չեն արտահայտում հանրային տրամադրությունների իրական պատկերը։ Սկսվում է իշխող կապիտուլյանտ ռեժիմի լեգիտիմության ճգնաժամը։
2. Կապիտուլյանտները չունեն բավարար քաղաքական կապիտալ՝ հետագա կառավարման համար։ Ըստ համայնքային համայնապատկերի՝ ՔՊ քաղաքական որոշումներն այլևս չեն կարող հնչել պետության կամ հայ ժողովրդի անունից։ Նիկոլի միջազգային կամ ներքին ցանկացած որոշում, ստորագրված թուղթ կամ նախաձեռնած գործընթաց լեգիտիմ չէ և հենված է միայն ապօրինի պարտադրանքի ուժի վրա։ Նա բոլորովին իրավունք չունի խոսելու «ժողովրդից ստացած մանդատի» մասին։
3. Հանրության ակտիվ և գիտակից հատվածը չի՛ վստահում, չի՛ ստարում կապիտուլյանտին ու իր ՔՊ-ին։ Իսկ առողջ ու կայացած մարդիկ նախընտրում են այլ քաղաքական ուժերի հետ միավորվել ու առաջ գնալ։
4. Հասարակության շուրջ 65%-ն անտարբեր ու հիասթափված է քաղաքական անցուդարձերից։ Սա բերել է քաղաքական մասնակցության ճգնաժամի, որն էլ նշանակում է թույլ և խաթարված ժողովրդավարություն։
5. Հավաքական «ընդդիմություն» կոչվածը բազմաշերտ է ու դեռևս ոչ միասնական։ Եթե հաջողվի բոլոր տիպի ընդդիմությունները միավորել, մեկ շաբաթ հետո Նիկոլից միայն տխուր հուշեր են մնալու»։

Политика 13:33 06/12/2021 Армения
Артак Закарян: Если оппозиционным силам удастся объединиться – через неделю от Никола останутся лишь воспоминания
Бывший замминистра обороны, член Республиканской партии Армении (РПА) Артак Закарян на своей странице в соцсети Facebook коснулся итогов состоявшихся в республике накануне, 5 декабря, выборов в органы местного самоуправления.
«Поскольку капитулянты уже политизировали выборы в органы местного самоуправления и превратили в партийные "собрания" Советы старейшин общин, то почти нет разницы между общегосударственными и муниципальными выборами.
Результаты выборов в органы местного самоуправления 17 октября, 14 ноября и 5 декабря и общественные настроения свидетельствуют о следующем:
1. Внеочередные парламентские выборы 20 июня 2021 года в политическом смысле сфальсифицированы и действующее правительство и парламентское большинство не отражают реальной картины общественных настроений. Начинается кризис легитимности правящего капитулянтского режима.
2. У капитулянтов нет достаточного политического капитала – для дальнейшего управления. Согласно общинной панораме, политические решения "Гражданского договора" отныне не могут звучать от имени государства или армянского народа. Любое международное или внутреннее решение Никола, подписанный документ или инициированный процесс – нелегитимны и опираются только на силу незаконного принуждения. У него нет совершенно никакого права говорить о "полученном от народа мандате".
3. Активная и сознательная часть общества не доверяет, не поддерживает капитулянта и его "Гражданский договор". А здоровые и состоявшиеся люди предпочитают консолидироваться с другими политическими силами и двигаться  вперед.
4. Около 65% общества безразлично и разочаровано политическими событиями. Это привело к кризису политической вовлеченности, что, в свою очередь, означает слабую и искаженную демократию.
5. Так называемая коллективная "оппозиция" – многослойна и пока не едина. Если оппозиционным силам удастся объединиться, то через неделю от Никола останутся лишь печальные воспоминания», – написал Артак Закарян.