12:58 10/12/2021 Հայաստան
Դեկտեմբերի 4-ին ադրբեջանական գերությունից հայրենիք վերադարձած և այժմ մեղադրյալի կարգավիճակ ունեցող զինծառայողներից Ն. Ե.-ն չի կալանավորվի։ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Գևորգ Պողոսյանի նախագահությամբ, մերժել է Ն. Ե.-ի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին ՔԿ ԶՔԳՎ ՀԿԳ վարչության ներկայացրած միջնորդությունը՝ նրա նկատմամբ այլ խափանման միջոցի հարցը թողնելով վարույթն իրականացնող մարմնի իրավասությանը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնել է պաշտպան Կարմեն Պողոսյանը։
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ նոյեմբերի 16-ին ադրբեջանական ագրեսիայից հետո ՀՀ ՊՆ-ն հաղորդեց 13 գերեվարված և 24 անհետ կորած զինծառայողի մասին, սակայն Նիկոլ Փաշինյանն ավելի ուշ հայտնեց, որ անհետ կորած համարվող 24 զինծառայողները գերեվարվել են և շրջանառության մեջ դրեց «24+8» բանաձևը։ Դեկտեմբերի 4-ին ռուսական կողմի միջնորդությամբ Հայաստան է տեղափոխվել 10 ռազմագերի, որոնք գերեվարվել էին նոյեմբերի 16-ին՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից՝ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով։
Գերությունից վերադառնալուց հետո զինծառայողները հարցաքննվել են ՔԿ-ում քննվող քրեական գործի շրջանակներում, իսկ երեկ արդեն հայտնի դարձավ, որ վերադարձած գերիներից մի մասին ձերբակալել են, ապա մեղադրանք առաջադրել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 365-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով՝ մարտական հերթապահության կամ ծառայության կանոնները խախտելը, որն առաջացրել է ծանր հետևանք։ Վարույթն իրականացնող մարմինը վերադարձած գերիներից 5-ի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություն է ներկայացրել դատարան։
Զինծառայողներից մեկի՝ Ն. Ե.-ի խափանման միջոցի հարցը դատարանը քննել է երեկ և մերժել. զինծառայողն այժմ ազատության մեջ է։ Փաստաբան Կարմեն Պողոսյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում զերծ մնաց գործից մանրամասներ հայտնելուց՝ նշելով, որ դրանք նախաքննական գաղտնիք են պարունակում, մեղադրանքը նոր է առաջադրվել, գործի հանգամանքների և ցուցմունքների վերաբերյալ ոչինչ ասել չի կարող։ Փաստաբանը միայն հայտնեց, որ այդ պահին իր պաշտպանյալը եղել է դիրքի ավագ, կոչումով՝ մայոր է, հրամանատարի տեղակալ։ Քրեական գործի շրջանակներում Ն. Ե.-ն մեկ անգամ ցուցմունք է տվել՝ վկայի կարգավիճակով՝ կասկածանքի շուրջ, իսկ ինչ վերաբերում է մեղադրանքի շուրջ Ն. Ե.-ի դիրքորոշմանը՝ փաստաբանը զերծ մնաց մանրամասնելուց։

Право 14:14 10/12/2021 Армения
Один из вернувшихся 4 декабря из азербайджанского плена военнослужащих, который в настоящее проходит обвиняемым, не будет арестован. Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Геворка Погосяна отклонил ходатайство управления по особо важным делам ГВСУ СК РА об избрании в отношении Н.Т. меры пресечения в виде заключения под стражу. Вопрос об избрании иной меры пресечения находится в компетенции следственного органа.  Об этом в беседе с "ФактИнфо" сообщила адвокат Кармен Погосян.
Напоминается, что после азербайджанской агрессии 16 ноября Минобороны РА сообщило о 13 пленных и 24 пропавших без вести военнослужащих, однако позже Никол Пашинян в ходе онлайн пресс-конференции заявил, что 24 военнослужащих, которые числились пропавшими без вести, попали в плен, и ввел в обращение формулировку “24+8”. При посредничестве российской стороны 4 декабря в Армению были возвращены 10 армянских военнослужащих, которые были взяты  в плен с суверенной территории РА вследствие азербайджанской агрессии.
После возвращения из плена военнослужащие были допрошены в рамках уголовного дела в СК, а уже накануне стало известно, что часть вернувшихся из плена военнослужащих задержали. Затем им предъявили обвинение по части 3 статьи 365(нарушение правил несения боевого дежурства или боевой службы, повлекшее тяжкие последствия) УК РА. Следственный орган подал в суд ходатайство об избрании в отношении них меры пресечения в виде заключения под стражу.
Суд рассмотрел вопросе о мере пресечения военнослужащему Н.Е. накануне и отклонил ходатайство. Военнослужащий в настоящее время  находится на свободе. Адвокат Кармен Погосян в беседе с “ФактИнфо” воздержалась от разглашения подробностей дела, сославшись на тайну следствия. Адвокат лишь сообщила, что ее подзащитный в тот момент был старшиной позиции, он майор по званию, замкомандира.  В рамках уголовного дела Н.Е. в качестве свидетеля дал один раз показания по поводу подозрения. А что касается позиции Н.Е. относительно обвинения, то адвокат воздержалась от разглашения подробностей.
На вопрос, не поставит ли под угрозу задержание в Армении репатриированных пленных процесс возвращения остальных удерживаемых в Азербайджане пленных, Погосян выразила опасения, что это может возыметь негативное воздействие.
"Арест наших пленных они используют для оказания как морального, так и психологического давления на пленных, удерживаемых в Азербайджане. Будут негативные последствия”, - отметила Погосян.
Отмечается, что суд удовлетворил ходатайство об аресте  другого вернувшегося из плена военнослужащего, у которого статус обвиняемого.