Քաղաքական 15:01 18/12/2021 Հայաստան
Այդ կարմիր գիծը, որ գծվել է հայ ժողովրդի արյամբ և արժանապատվությամբ` Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն է. Սերժ Սարգսյան
«Ես վստահ եմ, որ Արցախյան երրորդ պատերազմի մասին ողջ ճշմարտությունը դեռ դուրս է գալու ջրի երես, և պետական հանցագործները կրելու են իրենց հասանելի ամենաարժանի պատիժը»,- ՀՀԿ 17-րդ համագումարում ասաց ՀՀԿ նախագահ, ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ ելույթի այս մասում անդրադառնալով  Արցախյան երրորդ պատերազմին, դրա հանգամանքներին և հետևանքներին:
Նա նշեց, որ 2020 թվականի սեպտեմբերին մեր ժողովուրդն առերեսվեց մի աղետի, որ սանձազերծել էր Ադրբեջանը՝ թիկունքում ունենալով Թուրքիայի լիակատար աջակցությունը. «Մեկ տարի առաջ մեր գլխավերևում անօդաչու սարքեր էին պտտվում՝ ոչ թե հարսանիք կամ փառատոն նկարահանելու, այլ մարդկային կյանքեր խլելու համար: Մեր երեխաներն ու թոռները մտածում էին ոչ թե բուհ ընդունվելու կամ սիրահարվելու, այլ նաև արգելված զինատեսակների կիրառմամբ այդ մսաղացում ողջ մնալու և Հայրենիքը պաշտպանելու մասին»։
Այնուհետր ՀՀ երրորդ նախագահը հարցադրումներ ասեց՝ ինչո՞ւ եղավ այս պատերազմը, և ինչպիսի՞ բանակցային ժառանգություն էինք թողել մենք այս անհայրենիք ապիկարներին:
«Կրկնում եմ այն, ինչ բազմիցս հայտարարել եմ. ես մշտապես կողմնակից եմ եղել փոխզիջումային տարբերակի հիման վրա Արցախյան խնդրի խաղաղ կարգավորմանը՝ մեզ և միջազգային հանրության համար ընկալելի կարմիր գծերի շրջանակներում: Այդ կարմիր գիծը, որ գծվել է հայ ժողովրդի արյամբ և արժանապատվությամբ` Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն է: Ես տասը տարի անընդմեջ բանակցել եմ մի գերագույն սկզբունքի հիման վրա, այն է` ոչ թե ի՞նչ ենք մենք տալու, այլ ի՞նչ ենք ստանալու:
Բանակցային բոլոր փաստաթղթերում մենք հետևողականորեն զարգացրել ենք Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացմանը վերաբերող մեխանիզմների, գործընթացների և միջազգային երաշխիքների կենսական մանրամասները:
Ես թողել եմ այնպիսի փաթեթ, որտեղ հայ ժողովրդի կենսական շահերը պաշտպանված էին, որտեղ Արցախի հայկական մնալը երաշխավորված էր, այն ընդունելի էր միջազգային հանրության, մասնավորապես՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների համար:
Դիվանագիտական ճակատում մեր լեզուն երկար էր, իսկ մեր դիրքերն ամուր էին ոչ միայն բանակցային հմտությունների, Արցախի խնդիրը խորությամբ պատկերացնելու, աշխարհի հզորների հետ ճիշտ աշխատանքի, այլև մեր փառապանծ բանակի շնորհիվ, որը հաղթանակ էր կերտել Արցախյան առաջին պատերազմում, որը տապալել էր Ադրբեջանի հեռահար ծրագրերը Ապրիլյան պատերազմում և որը շարունակական արդիականացմամբ, սեփական սխալներն ուղղելու ու բարձր հայրենասիրական ոգու շնորհիվ պատրաստ էր ստիպել թշնամուն` մի լավ ծեծ կերած վերադառնալ բանակցային սեղանի շուրջ:
Բանակցություններում ես ինձ գժի տեղ չեմ դրել, ինչպես անխոհեմաբար իր ներքին հանդիպումների ժամանակ սեփական գավառամտությամբ հպարտանում էր կապիտուլյանտը, այլ գործընկերների հետ բանակցել եմ ազնվորեն ու արժանապատվորեն:
Հայաստանը այդ տարիներին տարածաշրջանային գործոն էր, միջազգային գործընթացների լիիրավ մասնակից, ինքնիշխան պետություն, որի մեջքը պինդ էր, նպատակները` արդար, բանակը` հզոր:
Իսկ գավառամիտ մի աճպարարի թվացել էր, թե հայ ժողովրդին մոլորեցնելուց հետո ինքը նույն կերպ կկարողանա վարվել նաև աշխարհի հետ: Սեփական կետից սկսողը, «ինչ ուզում եմ, այն էլ բանակցում եմ» ցինիկ հայտարարություն անողը, իր երկրի թշնամուց բանակցությունների մասին տեղեկացողը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների առջև անհասկանալի պայման դնողը և որպես հետևանք՝ դաշնակիցների ու գործընկերների աջակցությունը կորցնողը, բանակցությունները տանելով փակուղի, քանդելով տարիների ընթացքում քրտնաջան աշխատանքով ստեղծված դիվանագիտական խրամատները, արյունալի պատերազմով աղետ բերեց մեր ժողովրդի գլխին»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը։
Ըստ նրա, այս ամենն այնքան տեսանելի է, այնքան ապացուցելի և այնքան ակնհայտ, որ կարող է ուղիղ պատասխանել ժողովրդին հուզող ևս երեք հարցերի.
«Հնարավո՞ր էր կանխել այս պատերազմը: Այո, այս պատերազմը հնարավոր էր կանխել:
Եթե, այնուամենայնիվ, ռազմական գործողություններ սկսվեին, հնարավո՞ր էր պատերազմում խուսափել այսքան կորուստներից:  Այո, այսպիսի ծանր կորուստներից հնարավոր էր խուսափել:
Հնարավո՞ր էր նոյեմբերի 9-ից հետո չեզոքացնել նոր սպառնալիքները: Այո, հնարավոր էր:
Օրինակ, բանավոր պայմանավորվածություններով տարածքային զիջումները թուլամորթություն էին, նոյեմբերի 9-ի հայտարարության՝ գերիների հետ կապված 8-րդ կետի կատարմանը չհասնելը և պատասխանատվությունից խուսափելու նպատակով նրանց բոլորին դասալիք անվանելը՝ տմարդություն, իսկ զինադադարի պայմաններում ութսունից ավելի նոր գերիների դեպքերը՝ անճարակության արդյունք:
Պատերազմից անմիջապես հետո կապիտուլյանտ իշխանությունները հերոսացնում էին թշնամու կողմից գերեվարված մեր զավակներին, ընտրությունների նախաշեմին նրանց հարազատներին ու մեր հանրությանը սուտ խոստումներ տալիս, թե՝ մի քանի ամիս էլ համբերեք, կվերադարձնենք մեր հերոս տղաներին: Ամիսներ էլ անցան, տարի էլ, և մատը մատին չտալուց հետո, հիմա էլ ստորաբար հայտարարում են, թե՝ դեռ պետք է պարզենք այդ ի՞նչ հանգամանքներում են գերի ընկել, հնարավոր է՝ նրանք դասալիք են: Իսկ ինչո՞ւ սա չէին ասում մեկ տարի առաջ, ինչո՞ւ են իրենց անճարակությունը բարդում մեր զինվորների վրա»։
Բանակը քայքայելու, մինչև վերջ վարկաբեկելու սցենարի հերթական արա՞րն է: Մեկ այլ կարևոր հարց, որ հուզում է հայ հասարակությանը, հետևյալն է` կա՞ր արդյոք դավաճանություն: Այո, կար, քանզի դավաճանական աստիճանի տգետ էին, դավաճանական աստիճանի թեթևսոլիկ, դավաճանական աստիճանի կույր և խուլ, դավաճանական աստիճանի անհայրենիք ու ապազգային և միաժամանակ դավաճանական աստիճանի մեծամիտ ու հպարտ»:
ՀՀ երրորդ նախագահը վստահ է, որ Արցախյան երրորդ պատերազմի մասին ողջ ճշմարտությունը դեռ դուրս է գալու ջրի երես, և պետական հանցագործները կրելու են իրենց հասանելի ամենաարժանի պատիժը: Նրա խոսքով, միայն այդ դեպքում Եռաբլուրում, Հայաստանի և Արցախի բազմաթիվ բնակավայրերի մյուս գերեզմանատներում ննջող մեր զավակների, եղբայրների ու հայրերի վրեժը մասամբ հատուցված կլինի:
«Հայրենի հողում նրանց հավերժացնող շիրմաքարերի ծանրությունը մի փոքր կթեթևանա, իսկ նրանց կորուստը սգացողների արցունքներն այսքան դառնահամ չեն լինի: Հավերժ փա՛ռք մեր զոհված բոլոր նահատակներին, փա՛ռք նրանց սխրանքներին, խոնարհո՛ւմ նրանց վառ հիշատակին: Առաջարկում եմ մեկ րոպե լռությամբ հարգել Հայրենիքի համար զոհվածների հիշատակը:
Հայ ժողովուրդը հարցեր ունի ոչ միայն երկրի ներսում՝ թե ո՞վ, ինչո՞ւ և ինչպե՞ս բերեց այս պատերազմը, այլև հարցեր ունի երկրից դուրս՝ թե ինչո՞ւ և ինչպե՞ս քաղաքակիրթ աշխարհը 21-րդ դարում հանդուրժեց, այդպիսով անուղղակի խրախուսեց ադրբեջանաթուրքական գործակցությամբ իրականացված պատերազմական հանցագործությունները, մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումները ագրեսիայի զոհ դարձած Արցախի և Հայաստանի Հանրապետությունների քաղաքացիների նկատմամբ: Այդ ամենը վկայող հազարավոր անհերքելի ապացույցներ ու փաստեր են հրապարակվել»,- ասաց ՀՀ երրորդ նախագահը։
Սերժ Սարգսյանի խոսքով, նոր պատերազմները հնարավոր է և պետք է կանխել, բայց դրա համար նախևառաջ հարկ է բաց աչքերով և ուղիղ նայել իրականությանը, խոսել ազնվորեն և արդար լինել անհերքելի փաստերի հետ առնչվելիս, իսկ որ ամենակարևորն է` խոսելուց զատ գործել, գործել անհապաղ, քանի որ դրանից են կախված հազարավոր մարդկային կյանքեր.
«Հարավային Կովկասում հայ ժողովուրդը ուզում է հարատև խաղաղություն, կայունություն և զարգացում, որոնց հիմքում ոչ թե ռազմական ճանապարհով խնդիրը լուծված համարողների և հայերի գետտոյացում տենչացողների պատկերացումներն են, այլ միջազգային իրավունքի առկա նորմերը, իրական փոխզիջումները և արժանապատվությունը»:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծեց, որ այսօր էլ` 44-օրյա պատերազմից ավելի քան մեկ տարի անց, չափազանց մտահոգիչ է Սյունիքի և ոչ միայն Սյունիքի շուրջ ստեղծված իրադրությունը, դատապարտելի են Հայաստանի տարածքային ամբողջականության խախտման դեպքերը:
«Իրադարձությունները նման ընթացք են ստացել Հայաստանի կապիտուլյանտ և անպատիվ իշխանությունների հանցավոր անգործության, իրադրության ոչ ճիշտ գնահատման, պետական կառավարման և անվտանգային համակարգերում իրենց իսկ կողմից ստեղծված խոր ճգնաժամի և վերջին պատերազմի կործանարար արդյունքների հետևանքով։ Սրանք այդպես էլ չհասկացան, որ պետական պաշտոնյայի խոսքը, հատկապես՝ բարձր պաշտոն զբաղեցնողների, լսում են ոչ միայն Հայաստանում, այլև Հայաստանից դուրս:
Բազմաթիվ են դեպքերը, երբ սրանց անհեռատես մտքերը, սեփական ճակատագրական սխալները կոծկելու անհեթեթ պնդումներն այնուհետև օգտագործվում են Հայաստանի Հանրապետության շահերի դեմ: Այս իրավիճակում, երբ մեր հասարակությունը չի կարողանում հաղթահարել հետպատերազմյան շոկը, վախերը, ընկճախտային տրամադրությունները և դառնում է հարմարվող, պասիվ դիտորդի դեր ստանձնում, քաղաքական ուժերն ու առաջնորդները, ինչպես նաև նրանց աջակիցները, հայրենանվեր երիտասարդները պետք է երկրում փոխեն նման տրամադրությունները, հասարակությանը դուրս բերեն այդ վտանգավոր թմբիրից»,- իր ելույթում ասաց Սերժ Սարգսյանը:

Politics 17:35 18/12/2021 Armenia
Artsakh people's right to self-determination was the red line drawn with the blood and dignity of Armenian people - Serzh Sargsyan
The third President of Armenia Serzh Sargsyan spoke in detail of the Third Artsakh war and some of its circumstances and consequences during remarks at the 17th congress of the Republican Party of Armenia (RPA). He stressed that in 2020 the Armenian people faced a catastrophe that was unleashed by Azerbaijan with full support of Turkey behind its back.
"I have always been in favor of compromise option for the peaceful resolution of the Artsakh issue – within a framework of red lines well perceived by us and the international community," Sargsyan stated, adding: "That red line, drawn with the blood and dignity of the Armenian people, is the right to self-determination of the people of Artsakh. I have engaged in continuous negotiations for ten years on the basis of one supreme principle, which is – what are we going to get, not what we are yielding. In all the negotiation documents we have consistently developed the detailed mechanisms, processes and essential international guarantees for the implementation of the right of people of Artsakh for self-determination. I left such a package where all vital interests of our people had been fully protected, where Artsakh’s Armenianness in the future was guaranteed and it was acceptable for the international community as a whole and the co-chair states of the OSCE Minsk Group in particular. We had a strong voice in the diplomatic front and our positions were solid not only because of negotiation skills, or deep understanding of the nuances of Artsakh issue, or well-oiled work with the great powers, but also because of our glorious army, which had been victorious in the first war, and which was undergoing continuous modernisation, working on its mistakes and due to its patriotic spirit was ready to force the adversary back to the negotiation table each time after a good slap on its face in the frontline."
Sargsyan stressed that he had never played the fool in the peace process, unlike what 'the capitulant was stupidly boasting in the internal meetings due to his provincialism.' "Instead, with other colleagues we have negotiated with sense of dignity and faithfully. Armenia has been a regional player in those years, full-fledged participant in relevant processes in the international community, a sovereign nation with strong core, legitimate aspirations and powerful army. Whereas this provincial charlatan thought that after deceiving the Armenian people he will trick the rest in the international community with similar success. A person who aspired to begin negotiations from “his own chapter”, the author of “I negotiate what I want to negotiate” cynical statement, someone who preferred to learn about the negotiation history from our enemy, who brought forward unnecessary conditions before the co-chair countries of the OSCE Minsk Group, and as a result lost the support of our allies and partners, has shepherded the negotiation process to a deadlock and ruined the diplomatic trenches we digged and improved over years of intensive hard work, and brought war and catastrophe to our people as a result of all these."
Immediately after the war these capitulative authorities began glorifying our sons who were captured by the enemy, then were giving false promises to their families and relatives on the eve of the snap elections and urged them to wait for a few more months and promised to repatriate all those heroes later. A few more months passed, even a year, and having done literally nothing on their own, now they are meanly declaring that it should now be investigated in what circumstances those had been captured because possibly now they are deserters. Why did they not tell this a year ago? Why are they now blaming their own impotence onto our soldiers? Is this yet another scene in their scenario of fully undermining and discrediting our army?
Sargsyan then raised a question that in his words has been an issue of concern for the society whether whether there had been any treason. "Yes, there was. Since they were ignorant to the extent of treason, treasonously careless, treasonously blind and deaf, treasonously anti-national and without sense of homeland and, meantime, treasonously arrogant and proud. I am sure that the whole truth about the Third Artsakh war will inevitably resurface and the state criminals will be subject to the most deserving punishment available to them. Only in that case the revenge for our sons buried in the Yerablur and other cemeteries across Armenian and Artsakh cities and towns will be taken. The pressure of their tombstones, erected to immortalize their memory in their homeland, will be a little alleviated, and the tears of those mourning their loss will not be this bitter," said Sargsyan.
In the words of the former president, the Armenian people has got questions not only about domestic issues, which are about who, why and how caused this war. "Our people also has questions for those out of our country – which is why and how the civilized world of the 21st century has tolerated and thus indirectly encouraged the Azero-Turkish war crimes against our people, grave violations of internationally recognised human rights of those fallen victim of this aggression in Artsakh and Armenia. Thousands of irrefutable pieces of evidence have been published to testify all that."
"New wars can and must be prevented, yet for that purpose we shall first and foremost look at the realities with open eyes and in a straightforward manner, speak about those issues honestly and be righteous when dealing with irrefutable pieces of evidence. More importantly, act before speaking, act without delay since thousands of human lives just depend on it.
The Armenian people aspire for sustainable peace in the South Caucasus. We want stability and development based on norms of international law, mutual compromises and dignity, and not based on the ideas of those considering that the issue is resolved militarily and for good and Armenians have to be put into ghettos.
Today, more than a year after the 44-day war, the evolving situation around Syunik and not only is very troubling. The violations of the Armenian territorial integrity are reprehensible. These events unfolded this way because of the capitulative and disgraceful authorities and their criminal inaction, wrong assessment of the situation, the deep crisis of their own making in the state governance and national security systems, as well as the calamitous situation caused by the latest war. These individuals still fail to understand, that the words of the state official and especially high-level officials are heard not only in Armenia, but well beyond our borders. There are numerous cases when the short-sighted thoughts of these individuals, as well as their stupid claims meant to cover up for the fatal mistakes made, are thereafter being used and cited against the interests of the Republic of Armenia," said Sargsyan.