Քաղաքական 12:52 07/01/2022 Հայաստան
Թուրքիայում պանթուրքիզմի քաղաքականությունը, կամ թյուրքալեզու պետությունների, ժողովուրդների հանդեպ քողարկված օկուպացիոն քաղաքականությունը ունի պետական գաղափարախոսության կարգավիճակ։ Այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը՝ մենաբանելով Ղազախստանում տիրող իրավիճակը։
Թուրքագետը հիշեցրեց, որ Թուրքիայի ազգայնական կուսակցության ղեկավարը Թուրքիայի նախագահին հրապարակավ նվիրեց թյուրքական աշխարհի քարտեզ, որտեղ ընդգծված են Թուրքիայի հետաքրքրության տիրույթում գտնվող երկրների։ Ղազախստանն էլ դրանցից մեկն է և ունի կարևոր նշանակություն։
«Թուրքիան կենտրոնասիական պետությունների և թյուրքական ժոովուրդներով բնակեցված տարածքների հանդեպ իրականացնում է իրականացնում է սողացող պնաթուրքիզմի քաղաքականություն։ Պարզ է, որ Ղազախստանում այս դեպքերն ուղղակի կամ անուղղակի կարող են ունենալ նաև թուրքական հետք»,- ըդգծեց թուրքագետը։
Մելքոնյանի խոսքով ՝ Խորհրդային միության փլուզումից հետո Թուրքիանհետխորհրդային երկրներում, ներառյալ՝ Ղազախստանում իրականացրել է մշակութային, կրական և տնտեսական ծրագրեր։
«Այսինքն՝ այդ երկրներում ակնհայտ է թուրքկան կրթական, տնտեսական և քարոզչական ներկայությունը։ Հիմնական նպատակն է ՝ այդ երկրներում հասարակությունների շրջանում պանթուրքիզմի, Թուրքիայի հանդեպ եղբայրական մոտեցումների ավելացումն է։ Սրա աճն ուղիղ համեմատական է հակառուսականության աճին։ Այսինքն՝ որքան մեծ են պանթուրքիզմի տրամադրությունները հասարակության մեջ, նույնքան ավելանում են հակառուսական քարոզչությունը։
Գաղափարախոսությունը հետևյալում է՝ պետք է թոթափել ռուսական  «օկուպացիան» և միավորվել թյուրքական պետություններով»,- ասաց թուրքագետն ու հավելեց․
«Ղազախստանում այս հուզումների մեջ Թուրքիան ունի հստակ շահագրգրվածություն՝  Ռուսաստանից «պոկելու»  կամ թուրքական ազդեցությունը մեծացնելու »։
Այնդրադառնալով Ղազախստանում տիրող իրավիճակի ազդեցությանը Հայաստանի վրա, Մելքոնյանն ասաց, որ դրանք ուղիղ վտանգ են նաև Հայաստանի համար։ Նրա խոսքով՝ որքան պանթուրքիզմի գաղափարն ընդլայնվում է, այդքան սեղմվելու է Հայաստանի շուրջ։
«Օրինակ՝ «Զանգեզուրի միջանցք»  կոչված գաղափարն աջակիցներ է ստանալու ։ Եթե հիմա միայն Թուրքիան և Ադրբեջանն են, ապա  այդ գաղափարին միանալու են  թյուրքալեզու այլ պետություններ ևս, օրինակ՝ Ղազախստանը։ Այսինքն՝ սա ուղիղ Հայաստանի շահերին առնչվող խնդիր է»,- ասաց թուրքագետը։

Политика 19:54 07/01/2022 В мире
У политики пантюркизма в Турции или скрытой оккупационной политики в отношении тюркоязычных государств и народов статус государственной идеологии. Об этом в интервью Panorama.am заявил тюрколог Рубен Мелконян, комментируя ситуацию в Казахстане.
Эксперт напомнил, что лидер турецкой Партии националистического движения Девлет Бахчели публично подарил президенту Турции Эрдогану карту «тюркского мира», на которой обозначены страны, входящие в сферу интересов Турции. Казахстан – одна из этих стран и имеет важное значение.
«Турция проводит политику ползучего пантюркизма по отношению к центральноазиатским государствам и территориям, населенным тюркскими народами. Ясно, что эти события в Казахстане могут прямо или косвенно иметь и турецкий след», – подчеркнул Рубен Мелконян.
По словам Мелконяна, после распада Советского Союза Турция в постсоветских странах, в том числе в Казахстане осуществляла культурные, религиозные и экономические проекты.
«То есть турецкое образовательное, экономическое и пропагандистское присутствие в этих странах очевидно. Основная цель – усилить пантюркизм и братское отношение к Турции в обществах этих стран. И этот рост прямо пропорционален росту антироссийских настроений. Иными словами, чем выше в обществе настроения пантюркизма, тем сильнее антироссийская пропаганда.
Идеология состоит в следующем: избавиться от российской «оккупации», объединиться с тюркскими государствами», – сказал тюрколог, добавив:
«У Турции четкая заинтересованность в этих волнениях в Казахстане – «отрыв» от России или усиление турецкого влияния».
Касаясь влияния ситуации в Казахстане на Армению, Мелконян сказал, что они представляют прямую угрозу и для Армении.
По его словам, чем больше будет расширяться идея пантюркизма, тем сильнее будет сужаться все вокруг Армении.
«Например, идея так называемого «Зангезурского коридора» обретет сторонников. Если сейчас это только Турция и Азербайджан, то к этой идее присоединятся и другие тюркоязычные государства, например, Казахстан. То есть это проблема, напрямую связанная с интересами Армении», – указал тюрколог.