Քաղաքական 15:06 31/01/2022 Հայաստան
Հաշվի առնելով բոլոր չափանիշները՝ ես կարող եմ առաջադրվել. Վահագն Խաչատրյանը նախագահի թեկնածու լինելու մասին
«Քանի որ այս պահին դեռևս չկա Ազգային ժողովի նախագահի որոշում, որով դադարեցվում են Հանրապետության գործող նախագահի  լիազորությունները, այդ խոսակցությունը  պետք է տեղի ունենան վաղը»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց բարձր տեխնոլոգիաների և արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատրյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ՀՀ նախագահի պաշտոնում առաջադրվելու առաջարկ ստացե՞լ է։
Նա նշեց, որ գեղեցիկ չի լինի այսօր որևէ մեկնաբանություն անել, նաև մարդը դեռևս հնարավորություն ունի, կարող է դիմումը հետ վերցնել։
Անդրադառնալով շրջանառվող տեղեկություններին, որ իր թեկնածությունն է ներկայացնելու ՔՊ-ն նախագահի պաշտոնում, Վ.Խաչատրյանն ասաց. «Տեսականորեն պետք է շրջանառվել՝ հաշվի առնելով բոլոր չափանիշները՝ 40 տարեկանից բարձր, Հայաստանի քաղաքացի, ճանապարհ անցած մարդ, նաև այսօրվա նախարար։ Այդ պայմաններում ոնց որ թե կարելի է ենթադրել, որ կարող եմ  հայտնվել այդ ցուցակում, նաև որպես  այսօրվա կառավարության անդամ, քաղաքական թիմի անդամ, ես կարող եմ առաջադրվել»։
Հարցին՝ Նիկոլ Փաշինյանից առաջարկ ստացե՞լ է, պատասխանեց. «Այդ խոսակցությունը  դեռևս չի եղել»։
Թե ո՞ր պաշտոնում ավելի շատ օգուտ կտա երկրին՝ նախագահի՞, թե՞ նախարարի, Վ. Խաչատրյանն արձագանքեց. «Բարդ հարց եք տալիս։ Այն պաշտոնում, որտեղ գտնվում եմ, այս 6 ամսում ես ինձ բավականին լավ եմ զգում, որովհետև տեսնում եմ հեռանկարները»։
Նա նշեց, որ իր համար անակնկալ էր, որ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը հրաժարական տվեց. «Դրանից առաջ իմ մտքով էլ չէր կարող անցնել երբևէ, որ կարող եմ դառնալ այդ պաշտոնի մասին գոնե մտածող մարդ: Ես իմ գործն անում էի, գործս շատ էր»:
Վ.Խաչատրյանն ասաց, որ 2017 թ. ընտրություններից հետո իր կուսակցական գործունեությունը դադարեցրել է, իրեն համարում է  ոչ կուսակցական։
Հարցին՝ կարևո՞ր է, որ իրեն ընդդիմություն էլ ընտրի նախագահի պաշտոնում, նա պատասխանեց, որ ցանկացածի համար կարևոր է։
Հարցին կապված «Հետք»-ի հրապարակման հետ,  ըստ որի Արամի 3 հասցեում գտնվող շենքը նախկին քաղաքապետ Վահագն Խաչատրյանի օրոք ջրի գնով վաճառել են Սուքիասյաններին, նա նշեց. «Այստեղ քիչ մարդ կլինի, որ հիշի այն շենքը, որը վերակառուցվել է, դարձել  Երևանի ամենագեղեցիկ շենքերից մեկը։ Ես եմ խնդրողը եղել, որ առնեն և միայն իրեն չէ, շատերին եմ խնդրել, արձագանքողները քիչ են եղել։
1993, 94, 95 թվականներին Երևանում ներդրում անողների թիվն անսահման փոքր էր, զրո»։
Լրագրողի դիտարկմանը՝ հաջող գործարք էր Սուքիասյանի համար, նա արձագանքեց. «Սուքիասյանների համա՞ր։ Շատերի համար կարող են հաջող գործարքներ լինեն՝ 100 տարի առաջ նման գույք ձեռք բերած լինեն կամ կառուցած, հիմա տնտեսական  իրավիճակն այնպիսին լինի, որ դա հաջող լինի»։

Политика 15:51 31/01/2022 Армения
С учетом всех критериев, моя кандидатура может быть выдвинута. Ваагн Хачатрян – о должности президента Армении
Поскольку на данный момент нет решения председателя Национального Собрания о прекращении полномочий действующего президента Армении Армена Саркисяна, разговоры о возможных кандидатах на эту должность должны начаться завтра. Об этом в беседе с журналистами 31 января заявил министр высокотехнологической промышленности Республики Армения Ваагн Хачатрян на фоне публикаций о том, что именно он– кандидат на эту должность от правящей партии «Гражданский договор».
В ответ на вопрос, получал ли он такое предложение, Хачатрян отметил, что будет некрасиво сегодня говорить об этом, у Армена Саркисяна пока есть время отозвать свое заявление.
«Мое имя (в качестве кандидата на эту должность) должно было муссироваться теоретически, с учетом тех требований, которые предъявляются к кандидатам: быть старше 40 лет, являться только  гражданином Армении и быть человеком, который прошел определенный путь. В этих условиях, кажется, можно предположить, что я окажусь в этом списке. К тому же, я являюсь министром и членом команды, которая находится у власти. То есть моя кандидатура вполне может быть выдвинута», – сказал Хачатрян.
На вопрос, получал ли он такое предложение от Никола Пашиняна, Хачатрян ответил: «Такого разговора еще не было».
Что касается того, на какой должности он принесет стране большую пользу – президента или министра, Хачатрян отметил: «Вы задаете сложный вопрос. На посту, на котором я нахожусь эти 6 месяцев, я чувствую себя довольно хорошо, потому что вижу перспективы».
Он указал, что для него стал неожиданностью уход в отставку президента РА Армена Саркисяна. «До этого мне и в голову не приходило, что могу быть человеком, который даже думает об этой должности. Я делал свою работу, работы было много».
При этом, по словам Хачатряна, он прекратил партийную деятельность после выборов 2017 года, сам считает себя беспартийным.
На вопрос, важно ли для него, чтобы и оппозиция избрала его президентом, он ответил, что это важно для любого.
На вопрос в связи с публикацией издания hetq, согласно которой в период, когда нынешний министр высокотехнологической промышленности Ваагн Хачатрян занимал должность мэра Еревана, здание по улице Арама, 3 было продано Сукиасянам за бесценок, Ваагн Хачатрян отметил: «Мало кто здесь помнит это здание, которое было реконструировано и стало одним из самых красивых зданий Еревана. Это я просил их купить, не только их, я просил многих, откликнувшихся было мало.
В 1993, 1994 и 1995 годах количество инвесторов в Ереване было бесконечно малым, нулевым».
На замечание журналиста, что для Сукиасяна это была удачная сделка, он ответил: «Для Сукиасянов? Для многих могут быть удачные сделки, если такая недвижимость была приобретена или построена 100 лет назад, сейчас экономическая ситуация такова, что может быть удачной».