Քաղաքական 13:31 02/02/2022 Հայաստան
Հայաստանի ԱԳ նախարարությունը դեռ հստակ որոշում չունի՝ Անթալիա կմեկնեն Արարատ Միրզոյանն ու Ռուբեն Ռուբինյանը, թե՞ ոչ։
«Հարցը քննարկվում է»,-ասաց Արարատ Միրզոյանն Ավստրիայի եվրոպական և արտաքին գործերի դաշնային նախարար Ալեքսանդր Շալենբերգի հետ համատեղ ասուլիսում։
Նա ասաց, դա երկկողմ այց չէ, այդ համատեքստում պետք չէ դիտարկել։
«Այն միջազգային դիվանագիտական իրադարձություն է, որին կարող է Հայաստանի Հանրապետությունը որոշի մասնակցել։ Ես այդ տեղ ոչ միայն խնդիր չեմ տեսնի, այլ եթե շաղկապենք Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման հետ, դրական երանգներ հաղորդելուց բացի այլ բան չունի»,-ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 27-ին Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլյութ Չավուշօղլուն հայտարարել էր  Արարատ Միրզոյանն ու հայ-թուրքական բանակցություններում ՀՀ հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը հնարավոր է մասնակցեն մարտի 11-13-ը Անթալիայում կայանալիք դիվանագիտական ֆորումին։

Политика 16:29 02/02/2022 Армения
У министерства иностранных дел Армении пока нет четкого решения – касательно участия Арарата Мирзояна и Рубена Рубиняна в форуме в Анталии.
«Вопрос обсуждается», – сообщил Арарат Мирзоян 2 февраля на совместной пресс-конференции с федеральным министром по европейским и международным делам Австрии Александром Шалленбергом в Ереване.
Мирзоян добавил, что речь не о двустороннем визите, вопрос следует рассматривать в таком контексте.
«Это международное дипломатическое событие, в котором Республика Армения может решить принять участие. Я здесь не только не увижу проблемы, но и, если связывать  участие с процессом нормализации отношений с Турцией, то и тут нет ничего, помимо позитивных оттенков»,– сказал он.
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу журналистам 27 января сообщил, что Арарат Мирзоян и спецпредставитель Армении по вопросам нормализации отношений с Турцией Рубен Рубинян приглашены для участия в дипломатическом форуме в Анталии в марте этого года.