Քաղաքական 13:53 24/02/2022 Հայաստան
Պոյա Հոսեյինի. Արմատներ և պատմություն չունեցող «երկրի» բնակիչները, իրենց ցինիկ շեֆից սկսած, զբաղված են պատմություն կեղծելով
«Հայաստան-Իրան ռազմավարական համագործակցության  զարգացման կենտրոն» հիմնադրամի հիմնադիր Պոյա Հոսեյինին   ֆեյսբուքյան գրառմամբ  անդրադարձել է իրանական Կապույտ Մզկիթը յուրացրած ադրբեջանցի պատգամավորների հայտարարություններին.
«Նախ պետք է այս «պատգամավորներին» սովորեցնել, որ Կապույտ Մզկիթի պատերի գրառումները կոչվում են պատմություն, որն անհերքելի է և կեղծել հնարավոր չի: Վստահ եմ, որ իրենք ուշադիր կարդացել են պատերի գրառումները:
Եվ լավ գիտակցում են, որ այդ Մզկիթը կառուցվել է 1766թ. -ին, իրանցիների կողմից, նույնը պետք է ասել նաև՝ Արցախում գտնվող մզկիթների ու եկեղեցիների մասին, որոնք հանդիսանում են իրանական և հայկական պատմա-մշակութային ժառանգություն:
Եվ իրենց պատերի քարերն ու փոշիները, պատերի գրառումները մի քանի անգամ ավելի հին են, քան կեղծ «ադրբեջան» երկիրը, որն ի դեպ ունի ընդամենը 100 տարվա «պատմություն», և որն ի դեպ իր անունը գողացել է Իրանից՝ նմանակելով նրա հյուսիս-արևմտյան շրջանում գտնվող նահանգի անունը:
Զարմանալի չի, որ արմատներ և պատմություն չունեցող «երկրի» բնակիչները, իրենց ցինիկ շեֆից սկսած՝ մինչև դպրոցական տարիքի երեխաները, զբաղված են պատմություն կեղծելու, իրենց համար պատմություն երևակայելու և հորինելու, քաղաքակրթություն ունեցող ազգերի պատմա-մշակութային ժառանգության արժեքների գողության սիստեմատիկ ու ծրագրավորված գործընթացով:
Իսկ բաքվի վիլայեթի այս երկու «պատգամավորները», որոնք առնետի պես գողեգող հայտնվել են Երևանի Կապույտ Մզկիթում և այնտեղից, պղծելով Մզկիթի սրբությունն ու կեղծելով պատմությունը, իրենց շեֆի պես ցինիկ քաղաքական հայտարարություն են արել, պետք է իմանան, որ ինչպես Իրանում հայկական եկեղեցիները և պատմա-մշակութային արժեքները՝ Իրանի ժողովուրդը աչքի լույսի պես պահպանել, պահպանում և պահպանելու է, այդպես էլ՝ Հայաստանում և Արցախում իրանական մզկիթները և պատմա-մշակութային արժեքները հայ ժողովուրդը պահպանել է և կպահպանի:
Այս գենետիկ կուլտուրան դարերի խորքից եկած մեր երկու ժողովուրդների՝ հայ և պարսիկ ազգերի ստեղծած քաղաքակրթությունների արդյունք է, որը էթնիկ արմատներ, պատմություն և քաղաքակրթություն չունեցողների խելքի բանը չի: Դրա համար էլ բարբարոսությամբ հարձակվել են, և փորձում են ջնջել ու աղավաղել մեր երկու ազգերի պատմամշակութային արժեքները:
Փառք ու պատիվ Հայաստանին ու Իրանին, մեր երկու ազգերին, մեր անջնջելի ու անհափշտակելի պատմությանն ու քաղաքակրթությանը»։

Политика 15:10 24/02/2022 Армения
Пуйя Хоссейни: Жители «страны» без корней и истории, начиная от своего циничного шефа, заняты фальсификацией истории
Учредитель «Фонда развития сотрудничества Армения-Иран» Пуйя Хоссейни на своей странице в Facebook коснулся заявления азербайджанских депутатов, незаконно присвоивших персидскую Голубую мечеть Еревана.
«Сперва этих "депутатов" нужно научить тому, что надписи на стенах Голубой мечети называются историей, которая неоспорима и фальсифицировать ее невозможно. Я уверен, что они внимательно прочитали надписи на стенах.
И они прекрасно осознают, что эта Мечеть была построена в 1766 году иранцами. То же самое нужно сказать о находящихся в Арцахе мечетях и церквях, которые являются иранским и армянским историко-культурным наследием.
А камни их стен и пыль, надписи на стенах в разы старше фальшивой страны "азербайджан", у которой, кстати, всего 100-летняя "истории" и которая, кстати0 украла свое название у Ирана, подражая названию его находящейся на северо-западе провинции.
Неудивительно, что жители "страны" без корней и истории, начиная от своего циничного шефа до детей школьного возраста, заняты планомерным и систематизированным  процессом фальсификации истории, воображения и выдумывания истории для себя, кражи ценностей историко-культурного наследия имеющих цивилизацию наций.
И вот эти два "депутата" бакинского вилайета, словно крысы подкравшиеся в Голубую мечеть Еревана и оттуда, оскверняя святость мечети и фальсифицируя историю, подобно своему шефу сделали циничное политическое заявление, должны знать, что как армянские церкви и историко-культурные ценности в Иране иранский народ оберегал, оберегает и будет оберегать как зеницу ока, так и в Армении и Арцахе армянский народ хранил и будет хранить иранские мечети и историко-культурные ценности.
Эта генетическая культура является результатом идущих из глубины веков цивилизаций, созданных двумя нашими народами – армянским и персидским, что не дело ума тех, кто не имеет этнических корней, истории или цивилизации. Именно поэтому они варварски атаковали, пытаясь стереть и исказить исторические и культурные ценности двух наших народов.
Слава и честь Армении и Ирану, двум нашим народам, нашим неизгладимой и неприкосновенной истории и цивилизации». - написал он.