Քաղաքական 17:16 19/03/2022 Աշխարհում
Ուկրաինայի հետ կարգավորման շուրջ բանակցությունները շարունակվում են, չնայած այն բանին, որ ԱՄՆ-ը փորձում է Կիևի «ձեռքը բռնել»: Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը «Ռուսաստանի առաջնորդներ»մրցույթի եզրափակիչ փուլի մասնակիցների հետ հանդիպման ժամանակ, գրում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը։
«Բանակցություններն ընթանում են, չնայած անընդհատ զգացվում է, որ ուկրաինական պատվիրակության ձեռքը բռնում են, ամենայն հավանականությամբ, ամերիկացիները՝ թույլ չտալով համաձայնել այն պահանջներին, որոնք, ես կարծում եմ, բացարձակ նվազագույն են»,-ասել է նախարարը։
Նրա խոսքով, Ռուսաստանն ակնկալում է, որ Ուկրաինայում իրականացվող հատուկ գործողությունը կհանգեցնի անվտանգության հարցերի վերաբերյալ փաստաթղթերի ստորագրմանը, որոնք հստակորեն կնշեն նրա չեզոք կարգավիճակը։ Ներքին հակասությունների հետագա քաղաքական կարգավորումը ուկրաինացիների գործն է, հավելել է նա։

Политика 17:17 19/03/2022 В мире
Переговоры с Украиной по урегулированию продолжаются, несмотря на то, что США пытаются держать Киев "за руку", заявил глава российского МИД Сергей Лавров во время общения с участниками финала международного трека конкурса "Лидеры России". Его слова приводит РИА Новости
"Переговоры идут, хотя украинская делегация по большому счету начала их с "отбывания номера", как говорится. Потом какой-то диалог наладился, хотя постоянно чувствуется, что украинскую делегацию держат за руку, скорее всего, американцы, не позволяя соглашаться на те требования, которые, я считаю, абсолютно минимальны", — сказал министр.
По его словам, Россия рассчитывает, что спецоперация на Украине приведет к подписанию документов по вопросам безопасности, в которых будет прописан ее нейтральный статус.