Քաղաքական 13:00 26/03/2022 Արցախ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ մարտի 25-ին տեղի ունեցած Անվտանգության խորհրդի նիստում որոշում է կայացվել պաշտոնական գրությամբ դիմել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ, ՌԴ Անվտանգության խորհրդի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին` ելնելով Արցախի Հանրապետությունում ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակից և 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներից:Այս մասին հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից։
Նամակում, նախ, անդրադարձ է կատարվել, որ Արցախում ռուսական խաղաղապահների տեղակայման օրվանից սկսած, ընդհանուր առմամբ, զորակազմը գործել է բարձր արդյունավետությամբ և կատարել իր առջև դրված խնդիրները։ Ադրբեջանական ռազմաքաղաքական իշխանության կողմից հարուցված բազմաթիվ խնդիրներ լուծվել են զորակազմի անմիջական, արագ և գործուն մասնակցությամբ, ինչի շնորհիվ Արցախում ձեռնամուխ են եղել պատերազմի պատճառած հետևանքների հաղթահարմանը։ Սակայն 2022 թվականի մարտի 8-ից սկսած ադրբեջանական կողմը մեծ ինտենսիվությամբ իրականացնում է հումանիտար, հոգեբանական, ապա նաև ռազմական ագրեսիա:
Մանրամասնորեն շարադրելով մարտի սկզբից մեկնարկած ադրբեջանական ագրեսիվ գործողությունները Արցախի բնակչության հանդեպ, ներառյալ՝ Փառուխի ու հարակից տարածքների հանդեպ ռազմական ագրեսիան՝ նամակի վերջում ներկայացվում են մի շարք առաջարկներ.
«Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհուրդը որոշում է կայացրել դիմել Ձեզ՝ խնդրելով ձեռնարկել միջոցներ՝ Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից պահպանելու 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ընդունած Հայտարարության դրույթները։ Արցախի ժողովրդին անհրաժեշտ են անվտանգության պայմաններ, որպեսզի բնակվենք մեր պատմական հողում ու զբաղվենք պատերազմի վերքերի բուժմամբ։ Բայց, ինչպես ներկայացվեց, Ադրբեջանի նախահարձակ գործողությունները հնարավոր չեն դարձնում զբաղվել խաղաղ առօրյայով, ուստի գտնում ենք, որ անհրաժեշտ են անվտանգության ապահովման լրացուցիչ միջոցառումներ։
Ըստ այդմ, գտնում ենք, որ Հայտարարության դրույթներով նախատեսված խաղաղապահ զորակազմի անձնակազմի և այն սպասարկող տեխնիկական միջոցների գործող քանակն անբավարար է Արցախում խաղաղապահ առաքելության լիարժեք կատարման համար՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի ռազմական նկրտումների աճողական և ընդլայնվող բնույթը։ Խնդրում ենք Ձեզ՝ ի լրումն ադրբեջանական ընթացիկ ագրեսիայի զսպման ու ադրբեջանական զինված ուժերի հետքաշման իրենց ելման դիրքեր՝ վերանայել ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի ներկա թվաքանակն ու սպասարկող միջոցների քանակը և համապատասխանաբար ավելացնել ինչպես զինծառայողների, այնպես էլ զինտեխնիկայի միջոցները։
Ավելացնենք, որ խաղաղապահ զորակազմի հետ Արցախի իշխանությունները ձևավորել են կառուցողական աշխատանքային փոխհարաբերություններ­, և պատրաստ ենք զորակազմի անձնակազմին ապահովել կեցության համար անհրաժեշտ պայմաններով։ Այդ նպատակով իրականացվելիք շինարարական աշխատանքներն արդեն իսկ ձեռնարկված են։

Politics 14:32 26/03/2022 NKR
At the March 25 meeting of the Artsakh Security Council chaired by President Arayik Harutyunyan, a decision was made to address an official letter to Russian President and Chairman of the Security Council Vladimir Putin, proceeding from the military-political situation in the Artsakh Republic and the provisions of the trilateral statement of November 9, 2020, the Artsakh presidential office said.
The letter, first of all, referred to the fact that since the day of the deployment of Russian peacekeeping troops in Artsakh, in general, the military staff has acted with high efficiency and fulfilled the tasks set. Many problems created by the military-political leadership of Azerbaijan were resolved with the direct, rapid and effective involvement of the contingent, due to which Artsakh started to overcome the consequences of the war. However, since March 8, 2022, the Azerbaijani side has been carrying out humanitarian, psychological and then military aggression with great intensity.
The letter details the aggressive actions of Azerbaijan launched against the civilian population of Artsakh since the beginning of March, including the military invasion of the village of Parukh and the adjacent areas, and presents a number of proposals.
The text of the letter is provided below.
"The Security Council of the Artsakh Republic has decided to address to you, asking you to take measures to comply with the provisions of the statement adopted on November 9, 2020 by the Azerbaijani leadership. The people of Artsakh need security conditions to live in our historical land and to heal the wounds of war. However, as was presented, Azerbaijan's offensive actions do not allow a peaceful daily life, so we believe that additional security measures are needed.
Thereof, we consider that the current number of peacekeeping personnel and technical means provided by the provisions of the Statement is insufficient for the full implementation of the peacekeeping mission in Artsakh, taking into account the nature of the growing and expanding military aspirations of Azerbaijan. We ask you, in addition to curbing the current aggression of Azerbaijan and returning the Azerbaijani armed forces to their original positions, to review the current number of Russian peacekeepers and technical means serving them and, accordingly, increase the quantity of the military personnel and military equipment.
It should be added that the Artsakh authorities have established constructive working relations with the peacekeeping troops, and we are ready to provide the staff of the contingent with the necessary living conditions. The construction works to be carried out for that purpose have already commenced.