Քաղաքական 11:24 26/03/2022 Արցախ
Ֆրանսիան անհանգստացած է Արցախի Հանրապետությունում ադրբեջանական զորքերի առաջխաղացման մասին հաղորդագրություններով և կոչ է անում նրանց վերադառնալ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի զինադադարի հայտարարության շրջանակներում համաձայնեցված դիրքերին։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ուրբաթ երեկոյան հայտնել է Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն։
«Ֆրանսիան ափսոսում է Արցախում տեղի ունեցած միջադեպերի, մասնավորապես Փարուխի և Խրամորթի շրջաններում տեղի ունեցած զինված միջադեպի և զորքերի տեղաշարժի կապակցությամբ և կոչ է անում ուժերին, որոնք, ինչպես ասվում է, առաջ են շարժվել, հետ քաշվել իրենց նախկին դիրքերը՝ համաձայն հրադադարի մասին 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության»,-ասված է ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։
Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն նաև մտահոգություն է հայտնել Արցախի Հանրապետության բնակիչներին գազի մատակարարման ընդհատումների կապակցությամբ և պահանջել «վերականգնել մշտական միացումը՝ բնակչության մատակարարումն ապահովելու համար»։ Նշվում է, որ այս հարցը բարձրացվել է Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանի՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի գործընկերների հետ զրույցների ժամանակ։

Politics 12:58 26/03/2022 NKR
France is concerned by the advancement of the Azerbaijani military in Nagorno-Karabakh (Artsakh), and urges them to return to the positions defined in the November 9, 2020 ceasefire agreement, TASS reported, citing  the French Foreign Ministry.
"France expresses regret regarding the incidents in Nagorno-Karabakh, in particular armed incidents and the advancement of troops in the districts of Parukh and Khramort. It calls upon the forces, that moved forward according to reports, to withdraw back to previous positions in accordance with the November 9, 2020 ceasefire agreement," the ministry said in a statement on Friday night.
The ministry also expressed its concerns about delays in gas supplies to residents of Nagorno-Karabakh and demanded to restore it.
The Nagorno-Karabakh issue was raised during French Foreign Minister Jean-Yves Le Drian’s talks with his Armenian and Azerbaijani counterparts.
The Azerbaijani troops seized the village of Parukh in Artsakh on Thursday. Three Armenian soldiers were killed, while 14 others were wounded in Azerbaijani drone attacks.