Քաղաքական 20:02 13/04/2022 Հայաստան
«Վարչապետի աթոռը զբաղեցնող անձը ԱԺ-ի այսօրվա ելույթում հերթական անգամ ի ցույց դրեց ստախոսի և մանիպուլյատորի իր ողջ էությունը: Նա կրկին ստում է և փորձում մոլորեցնել հանրությանը, այդ թվում՝ ԼՂ հիմնախնդրի բանակցային գործընթացի մասին խոսելիս:
Իմ պաշտոնավարման ամբողջ ժամանակաշրջանում ես երբեք չեմ բանակցել Արցախի հիմնախնդիրը փուլային տարբերակով լուծելու շուրջ:
Վարչապետի աթոռը զբաղեցնող անձը կա՛մ մինչև հիմա չի հասկացել փուլային և փաթեթային տարբերակների տարբերությունը, կա՛մ գործի է դրել իր հիմնական զենքը՝ մանիպուլյացիան:
Փուլայինի և փաթեթայինի տարբերության մասին մի քանի անգամ հրապարակային խոսել եմ, նաև հանգամանորեն բացատրել, որ փաթեթային տարբերակը չի կարող կյանքի կոչվել մեկ օրում կամ մեկ ժամում, այլ միանշանակ պետք է լուծվի  փուլերով:
Թող վերընթերցի տարբեր ժամանակահատվածներում իմ տված հարցազրույցները և որքան էլ իր համար դժվար լինի, հասկանա այդ երկու տարբերակների տարբերությունը և առանձնահատկությունները:
Ի դեպ, վերոհիշյալ թեմայով ասածներս հաստատել են նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները:  Էլ չեմ խոսում իր կողմից «կառուցողական» բնորոշված Ալիևի խոստովանությունների մասին»

Politics 11:09 14/04/2022 Armenia
Armenia’s third President Serzh Sargsyan has responded to Nikol Pashinyan’s claims on the Nagorno-Karabakh negotiation process made in the parliament on Wednesday. Sargsyan’s full statement is provided below.
"In his today’s speech at the National Assembly, the person, who currently occupies the prime minister’s chair, has manifested once again his being an absolute liar and manipulator. He is lying again, trying to deceive the public while speaking of the Nagorno-Karabakh negotiation process.
Throughout my entire presidency, I never negotiated over the resolution of the Artsakh issue based on the step by step approach. The person, who currently occupies the prime minister’s chair, either has not understood until now the difference between the step by step and package solutions, or has employed his main tool – manipulation.
I spoke publicly several times about the step by step and package options and explained in detail why the package solution cannot be called to life in one hour or one day and must be implemented in stages.
Let him read once again my interviews given in different times no matter how difficult it might be for him to understand the differences between the two approaches and their peculiarities.
By the way, my position on the mentioned above topic were confirmed by the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group to say nothing of Aliyev’s confessions whom he characterizes as 'constructive'."