Քաղաքական 18:39 23/04/2022 Արցախ
Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակը Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման օրվա նախօրեին տարածել է հայտարարություն, որտեղ, մասնավորապես, ասվում է․
«Օսմանյան կայսրության հայերը բնաջնջվել են իրենց իսկ պետության իշխանությունների կողմից՝ միջազգային հանրության անտարբերության պայմաններում՚
Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակը վերահաստատում է իր անսասան աջակցությունն Արցախի քաղաքացիներին և իր հանձնառությունը 30 տարվա ընթացքում նրանց կառուցած ժողովրդավարական պետության ճանաչման անհրաժեշտությանը։
Ադրբեջանի կողմից 2020 թ․ սեպտեմբերին սանձազերծված պատերազմի արդյունքում օկուպացվել է Արցախի տարածքի զգալի մասը։
Ադրբեջանի և նրա դաշնակից Թուրքիայի ղեկավարության կողմից ամենաբարձր մակարդակով վարվում է հայատյաց ռասիստական քաղաքականություն։
Բարեկամության շրջանակը կարծում է, որ Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրագործած ագրեսիայից, և այնտեղ Բաքվի ռեժիմի գործած հանցագործություններից հետո Մինսկի խմբի համանխագահ երկիր հանդիսացող Ֆրանսիան պետք է անհապաղ հրաժարվի իր անպտուղ չեզոք քաղաքականությանից և միջազգային իրավունքի հիման վրա ճանաչի Արցախի Հանրապետությունը»:
Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակի հայտարարությունը տարածել է ԱՀ արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը։

Политика 20:22 23/04/2022 В мире
Круг дружбы Франция-Арцах накануне Дня памяти жертв Геноцида армян в Османской империи 1915 года распространил заявление, в котором в частности говорится:
«Армяне в Османской империи были истреблены властями этого государства – в условиях безразличия международного сообщества.
Круг дружбы Франция-Арцах вновь подтверждает свою неизменную поддержку гражданам Арцаха и свою приверженность необходимости признания построенного ими в течение 30 лет демократического государства.
В результате войны, развязанной Азербайджаном в сентябре 2020 г., была оккупирована значительная часть территории Арцаха.
Руководствами Азербайджана и его союзницы Турции на высшем уровне проводится армянофобская расистская политика.
Круг дружбы Франция-Арцах считает, что после агрессии Азербайджана против Арцаха, после преступлений, совершенных там бакинским режимом, Франция, как страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ, должна немедленно отказаться от своей бесплодной нейтральной политики и признать Республику Арцах на основании международного права».