Հասարակություն 11:37 25/04/2022 Հայաստան
Սկսում եմ հացադուլ, Փաշինյանին չձերբակալելու դեպքում մայիսի 8-ին կինքնահրկիզվեմ. Զոհված զինծառայողի հայր
44-օրյա պատերազմի ժամանակ զոհված ավագ լեյտենանտ Լևոն Ավետիսյանի հայրը՝ Միսակ Ավետիսյանը,  Ազատության հրապարակում հայտարարեց, որ հացադուլ է սկսում, իսկ մայիսի 8-ին կդիմի ավելի ծայրահեղ քայլի։
«Հայտարարում եմ՝ մինչև մայիսի 8-ը հացադուլ, մայիսի 8-ին կգնամ  ավելի ծայրահեղ քայլի։ Ես դրան պատրաստ եմ ու ուզում եմ դիմել ՀՀ դատախազությանը, ԱԱԾ-ին, որ ձերբակալեն դավաճանին, վերջապես Հայաստանում վարչապետ նստած այդ թշնամու գործակալին։
Այս կերպ էլ հնարավոր չէ ապրել, այս կերպ էլ չեմ կարող պատկերացել։ Էլ ի՞նչ կարող է լինել, որ մենք ձերբազատվենք այդ վարչապետ կոչեցյալից։ Հույս ունեմ մինչև մայիսի 8-ը կլինի այդ նախաձեռնությունը դատախազության, ԱԱԾ կողմից, եթե ոչ՝ ես պատրաստվում եմ մայիսի 8-ին՝ Շուշիի ազատագրման օրը, ինձ հրկիզել Հանրապետության հրապարակում։ Դիմում եմ բարձրաստիճան սպաներին,  գեներալներին, եթե թանկ է ձեզ համար սպայի  կոչումը, դուք նույնպես կմիջամտեք, եթե իհարկե, դա չանի դատախազությունն ու ԱԱԾ-ն»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Մ.Ավետիսյանը։
Նա բացատրեց, թե ինչու է այժմ Ազատության հրապարակում. «Այդ ստոր արարածը հայտարարեց, որ ինքը կարող էր կանգնեցնել պատերազմը, բայց թույլ տվեց շարունակվի ու մի բան էլ ավելի՝ կոչ էր անում, ով տանն ինչ ունի,  հագնի, գնա, սա Սարդարապատ է։
Եթե չհայտարարել էլ, ես վստահ էի, որ կարող էր կանգնեցել, բայց չի արել։ Բայց այդ լկտի հայտարարությամբ բացեիբաց ասաց, որ ես եմ սպանել ձեր տղաներին, բան կա ասելու, եկեք, ասեք։
Բացի այդ, երևի կան ավելի պինդ մարդիկ, բայց ես չեմ կարող նայել  ինչպես է Հայաստանը կործանվում»։
Նրա խոսքով, Նիկոլ Փաշինյանի համար միևնույնն է՝ ինքը կլինի, թե ոչ. «5000 մինուս, պլյուս, իր համար միևնույնն է, բայց դատախազության, ԱԱԾ համար կարող է միևնույնը չլինել ևս մեկ մահ, այնպես որ թող գործի անցնեն ու իրենց պարտականությունները կատարեն»։
Մ.Ավետիսյանն ասաց, որ ոստիկանությունն իրեն թույլ չի տալիս մոտենալ Նիկոլ Փաշինյանին, թեև մի քանի անգամ փորձել է. «Եթե մոտենայի, պետք է հարցնեի՝ ինչ ես զգում հայի արյուն թափելով, ինչ հաճույք ես զգում։ Գիտեմ, որ կարող էր կանգնեցնել պատերազմը, այնպես աներ, որ չլիներ։  Ինքն է հրահրել, կանխամտածված այնպես արեց, որ  մենք պարտվենք։ Այդ զինվորները, սպաները, որ զոհվեցին, բոլորի արյունը Նիկոլի վրա է»։
Նա պատմեց, որ որդին՝ ավագ լեյտենենտ Լևոն Ավետիսյանը, Մատաղիսում էր ծառայում, վաշտի հրամանատար էր. «Իմ տղան Մատաղիսը համարում էր Երևանի պես իր մայրաքաղաքը, շատ էր կապված, պահեց մինչև վերջին արյունը, հոկտեմբերի 6-ին իր վաշտով  փորձեց նորից հետ գրավել Մատաղիսը ու զոհվեց։
Խոստանում եմ՝ Փաշինյանի ձերբակալությունից հետո մինչև վերջին արյունս թափեմ Մատաղիսը հետ բերելու համար, այնտեղ իմ տղու արյունն է թափված»։

Общество 13:06 25/04/2022 Армения
Отец погибшего в 44-дневной войне осенью 2020 года в Арцахе старшего лейтенанта Левона Аветисяна – Мисак Аветисян – на площади Свободы в Ереване заявил, что начинает голодовку, а 8 мая прибегнет к более радикальному шагу.
«Объявляю до 8 мая голодовку, 8 мая прибегну к радикальному шагу. Я готов к этому и хочу обратиться к прокуратуре РА и СНБ, чтобы арестовали этого предателя, сидящего в кресле премьер-министра РА агента врага.
Так жить больше невозможно, я больше так не могу представить свою жизнь. Что еще должно произойти, чтобы мы избавились от так называемого премьер-министра? Я надеюсь, что до 8 мая такая инициатива последует от прокуратуры и СНБ, иначе я собираюсь 8 мая, в День освобождения Шуши, совершить самосожжение на Площади Республики.
Обращаюсь к высокопоставленным офицерам и генералам. Если вам дорого офицерское звание, вы тоже вмешаетесь, если, конечно, этого не сделают прокуратура и СНБ», – заявил в беседе с журналистами М.Аветисян.
Он объяснил, почему сейчас находится на площади Свободы. «Это подлое создание заявило, что оно могло остановить войну, но допустило ее продолжение, более того, призывало всех отправиться на фронт, называя происходящее новым Сардарапатом.
И без этого заявления я был уверен, что он мог остановить войну, но не сделал этого. Он открыто заявил: это я убил ваших сыновей, если есть что сказать – говорите.
Возможно, есть более сильные люди, но я не такой. Я не могу смотреть на то, как Армения гибнет», – сказал отец погибшего офицера.
По его словам, для Никола Пашиняна все равно, будет он или его не будет: «плюс-минус 5000, для него все равно. Но прокуратуре, СНБ может быть не безразлична еще одна смерть, так что пусть приступают к своим обязанностям и выполняют свои обязанности».
М.Аветисян указал, что полиция не подпускала его к Николу Пашиняну, хотя он несколько раз и пытался: «Если бы я подошел, я бы спросил: что ты чувствуешь, пролив столько армянской крови, какое удовольствие испытываешь? Я знаю, что он мог бы остановить войну, предотвратить ее. Он сам спровоцировал, намеренно повел нас к поражению. Кровь погибших солдат и офицеров – на руках Никола».
Он рассказал, что его сын, старший лейтенант Левон Аветисян, служил в Матагисе и был командиром взвода. «Мой сын считал Матагис такой же столицей, как и Ереван. Он был очень привязан, отстаивал его до последней капли крови. 6 октября со своим взводом он пошел на контратаку и погиб.