Քաղաքական 19:27 30/04/2022 Հայաստան
Արթուր Վանեցյան. Լավ ապրելու խոստում տված իշխանության օրոք թանկացել են գազը, հոսանքը, սնունդը, բարձրացել է միայն չինովնիկների աշխատավարձը
«Լավ ապրելու խոստումներով իշխանությունը զավթեցին այսօրվա իշխանավորները։ Ասացին, որ գազը, հոսանքը, սնունդը էժանանալու է, աշխատավարձը բարձրանալու է։ Ասացին՝ ունեն կախարդական փայտիկ, այն կօգնի ավելի լավ ապրել»,-Ազատության հրապարակում պատասխանելով Panorama.am-ի հարցին՝ ասաց «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ԱԺ ընդդիմադիր պատգամավոր Արթուր Վանեցյանը։
Panorama.am-ն ընդդիմադիր գործչից հարցրեց՝ այս օրերին շատ են զուգահեռներ անցկացնում ընդդիմության ակցիաների և 2018-ի իրադարձությունների միջև: Չորս տարի առաջ մարդիկ ավելի լավ Հայաստան էին ուզում կառուցել, ուզում էին լավ ապրել: Ի՞նչ ունենք այսօր, ի՞նչ եք Դուք հասկանում «լավ ապրել» ասելով։
Վանեցյանն արձագանքեց, որ 2018 թվականին տասնյակ հազարավոր քաղաքացիներ լավ ապրելու ցանկությամբ ու ակնկալիքով դուրս եկան փողոց և ստիպեցին, որ իշխանությունը փոխվի։
«Ես շատ լավ հասկանում եմ այդ մարդկանց, կային խնդիրներ, կար մարդկանց մի մեծ բանակ, որ իրենց բոլոր դժբախտությունները կապում էին իշխանությունների հետ»,-նշեց նա։
Ի՞նչ ունենք այսօր։
«Հոսանքը թանկացել է, գազը թանկացել է, տնտեսական բոլոր ցուցանիշները վատացել են, աշխատավարձերը չեն բարձրացել, բարձրացել են բացառապես չինովնիկների աշխատավարձերը, մարդիկ սկսել են վատ ապրել»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով ու հանուն հայրենիքի պայքարի դուրս եկած գործիչը։
Նա ներկայացրեց  լավ ապրելու իր բանաձևը։
«Լավ ապրելը միայն աշխատավարձի բարձրացումն ու լավ ուտելը չէ։ Անվտանգ միջավայրն է, անվտանգության երկարաժամկետ ու կայուն երաշխիքների առկայությունը, որպեսզի մարդը կարողանա պլանավորել իր ապագան։ Այսօր ի՞նչ ունենք։ Ունենք արտագաղթ, որովհետև անվտանգություն չունենք, ունենք մարդկանց մի հոծ զանգված, որոնք ասում են՝ հնարավորության դեպքում կարտագաղթեն, մարդիկ չունեն վաղվա օրվա հանդեպ հավատ։ Մարդիկ ամեն օր ապրում են պատերազմի սպառնալիքի ներքո, իշխանություններն ամեն օր պատերազմով են սպառնում, որ մարդիկ ձայն չհանեն։ Բայց այդպես չպետք է լինի»,-ասաց Վանեցյանը։
Ըստ բանախոսի, լավ ապրելը պետք է բաղկացած լինի մի քանի գործոններից՝ անվտանգային համակարգի առկայություն, պետության կողմից պետք է աշխատելու ու բարեկեցիկ ապրելու պայմանների ստեղծում, կրթության համակարգում բարեփոխումների իրականացում, որ մարդիկ իրենց երեխաների ապագան տեսնեն Հայաստանում։
«Փաստենք, որ այս մարդիկ լավ ապրելու խոստումներով եկան իշխանության, և այդ խոստումներից որևէ մեկը չի իրականացել։ Ունեցել ենք պատերազմ, զոհեր, թանկացումներ, տնտեսական անկում։ Այս իշխանությունները ձախողել են բոլոր ոլորտներում»,-ասաց նա։

Политика 20:54 30/04/2022 Армения
Артур Ванецян: При пообещавшей хорошую жизнь власти в Армении подорожали газ, свет, продукты, выросли лишь зарплаты чиновников
«Сегодняшние власть имущие захватили власть обещаниями хорошей жизни. Пообещали, что подешевеют газ, электричество, продукты, повысятся зарплаты. Они сказали, что у них есть волшебная палочка, она поможет жить лучше», – напомнил на пресс-конференции на площади Свободы в Ереване руководитель фракции Национального Собрания Армении «Честь имею», председатель партии «Айреник» («Отечество») Артур Ванецян, отвечая на вопрос Panorama.am.
Оппозиционному деятелю был адресован следующий вопрос: в эти дни часто проводятся параллели между акциями оппозиции и событиями 2018 года. Четыре года назад люди хотели построить лучшую Армению, хотели жить лучше. Что имеем сегодня, что Вы подразумеваете под выражением «жить хорошо»?
Ванецян ответил, что в 2018 году десятки тысяч граждан вышли на улицы с желанием и ожиданием хорошей жизни и заставили власть смениться.
«Я очень хорошо понимаю этих людей, были проблемы, была большая армия людей, которые связывали все свои беды с властью», – сказал он.
Что мы имеем сегодня?
«Электроэнергия подорожала, газ подорожал, все экономические показатели ухудшились, зарплаты не повысились, поднялись только зарплаты чиновников, люди стали жить хуже», – заявил деятель, инициировавший борьбу с требованием отставки с поста премьер-министра Никола Пашиняна и во имя Родины.
Он представил свою формулу хорошей жизни.
«Жить хорошо – это не только иметь высокую зарплату и хорошо питаться. Это безопасная среда, наличие долгосрочных и стабильных гарантий безопасности, чтобы человек мог планировать свое будущее. Что мы имеем сегодня? Имеем эмиграцию, потому что у нас нет безопасности, у нас есть большое число людей, которые говорят, что при малейшей возможности они эмигрируют, у людей нет веры в завтрашний день. Люди каждый день живут под угрозой войны, власти каждый день угрожают войной, чтобы люди не смели и слова сказать. Но так не должно быть», – сказал Ванецян.
По его мнению, хорошая жизнь должна состоять из нескольких факторов: наличие системы безопасности, создание государством условий для работы и благополучной жизни, проведение реформ в системе образования, чтобы люди видели будущее своих детей в Армении.
«Констатируем: эти люди пришли к власти с обещаниями хорошей жизни, ни одно из этих обещаний не выполнено. Вместо этого у нас были войны, жертвы, рост цен, экономический спад. Эти власти потерпели провал во всех областях», – указал он.