Հասարակություն 16:53 03/05/2022 Հայաստան
Մայիսի 1-ից հունիսի 1-ը Հայաստանում անցկացվում է գառան մսով կերակրատեսակների #GARoon IV փառատոնը, որն առաջարկում է  հեղինակային ուտեստներ համտեսել չորս տարբեր վայրերում՝ Երևանում, Ծաղկաձորում, Դիլիջանում և Արցախում։
Կազմակերպիչների փոխանցմամբ, փառատոնի մեկնարկի նախօրեին ամեն տարի անցկացվում է մեդիա համտես, որտեղ մասնակիցները մտերմիկ մթնոլորտում ոչ միայն ներկայացնում են ճաշացանկի լավագույն ուտեստները, այլև կիսվում են իրենց ցանկություններով և նորարարական մոտեցմամբ:
Անդրանիկ Գրիգորյանը և The Club-ը մասնակիցներին առաջարկեցին կակաոյի յուղով և շոկոլադե կարագով պատված գառան փորոտիքից պաշտետ (Պատե գառան ներքին օրգաններից)՝ բոված պնդուկի միջուկով և համեմված թեյասնկից պատրաստված սրճային սոուսով: Ուտեստը մատուցվեց որպես նախուտեստ՝ կեչու հյութով: Ճաշատեսակի բաղադրիչների մեծ մասը ռեստորանի աշխատակիցներն անձամբ են հավաքում Հայաստանի տարբեր մարզերից:
Baklachoff Collection-ը, «Չայհոնա» և «Կովկասի գերուհին» ռեստորանների շեֆ-խոհարարները՝ Արթուր Ավագյանը և Արթուր Սահակյանը, զարմացրեցին արևելյան փառահեղ խոհանոցով` ներկայացնելով  Մակբուս՝ զաֆրանով և գաղտնի համեմունքներով,  գառան բուրավետ ազդրով փլավ։
Վալերի Բաղդագյուլյանն ու «Կիլիկիա»-ն հյուրերին գերեցին դոլմա Ուդոլիի ուրարտական բաղադրատոմսով. ուտեստում գառան մսին, ծիրանաչրին և բլղուրին հակադրված էր կաղամբի տերևների նրբությունը:  «Մետաքսի ճանապարհ» մրցույթի դափնեկիր դարձած ճաշատեսակը վաղուց նվաճել է միջազգային գաստրո հարթակները։
Margaryan Business Group-ը և «Ոստան» ռեստորանի շեֆ խոհարար Հովհաննես Նշանյանը որոշեցին համտեսի մասնակիցներին տպավորել մատուցված ուտեստի մասշտաբով և համային հակադրությամբ՝ ներկայացնելով 12-ժամյա «լոգանքից» հետո տաք ապխտման ենթարկած գառան կողիկներ պատրաստված հատուկ մարինադում։
«Մարգարյան բիզնես գրուպի» հիմնադիր Կարեն Մարգարյանի խոսքով, փառատոնը նպաստում է ռեստորատորների գաղափարների համախմբմանը, մարզերի համային առանձնահատկությունները և շեֆ խոհարարների ստեղծարարությունը հանրահռչակելուն, ինչպես նաև` տեղական արտադրողների և ֆերմերների ակտիվ մասնակցությանը։
Հայաստանի փառատոների տնօրեն Նունե Մանուկյանը շնորհավորեց #GARoon-ի մասնակիցներին ախորժելի մեկնարկի կապակցությամբ և մաղթեց տարեցտարի մեծացնել մասշտաբները, ներգրավելով նոր մասնակիցների՝ ուրախացնել զբոսաշրջիկներին և տեղի բնակիչներին փառատոնային միջոցառումներին ոչ ստանդարտ մոտեցմամբ։
Հայաստանի զբոսաշրջության կոմիտեից Ֆլորա Աթոյանը գուրմաններին մաղթեց նոր համային փորձառություն և նկատեց, որ այս տարի փառատոնը բացվել է «Ոստան»-ում գեղեցիկ տոնակատարությամբ: Այդ մեկնարկը խորհրդանշական է. 2019 թվականին #GARoon-ը սկիզբ է առել հենց «Ոստանում»։
Meyron Wine ապրանքանիշի հիմնադիր Մհեր Տերտերյանը, նշելով համտեսի ժամանակ գինու և գառան մսի կազմած կատարյալ համադրության մասին, խոստացավ #GARoon-ի ամսվա ընթացքում այցելել փառատոնի բոլոր մասնակիցներին և ճաշակել հնարավորինս շատ նոր կերակրատեսակներ։
Գառան մսով կերակրատեսակների մեծ սիրահար, փառատոնի արդեն մշտական փորձագետ, մոդելավորող Ֆաինա Հարությունյանն ասում է. «Փառատոնի ճաշացանկի մի մասը փորձեցինք, իսկ հյուրերն անմիջական մթնոլորտում կիսվեցին ճաշատեսակների մասին իրենց մտքերով ու տպավորություններով` ավելի հաճախ՝ զարմացած գովաբանելով դրանք։ Եվ, հավատացեք, գովելու բան կար։ Ես համեմունքների սիրահար եմ և ինձ շատ դուր եկավ «Չայհոնա» ռեստորանի «Մակբուս»-ը, իսկ «Ոստան»-ի մսով ուտեստը  զարմացրեց ոչ միայն մատուցմամբ, այլև տապակվածության հատուկ աստիճանով։ The Club-ը մեզ ուրախացրեց ամենաարտասովոր ուտեստով, իսկ «Կիլիկիա»-ի Ուդոլի տոլման, անկասկած, այն ուտեստն է, որով մենք կհիացնենք մեր չքնաղ երկրի հյուրերին»։
Մարզերից մասնակիցները տեխնիկական խնդիրների և ծանրաբեռնվածության պատճառով չկարողացան ներկա գտնվել մեդիա համտեսին, սակայն հեռակա տպավորեցին հյուրերին։
Tumanyan’s Art Wine House-ից Քրիստին Բալայանը (Ստեփանակերտ) փառատոնի երկրպագուների համար պատրաստել էր գառան մսով և չորացրած թթով  աղցանի բաղադրատոմս։
ImToon ռեստորանը կիսվել է #GARoon մենյուից ախորժելի լուսանկարներով:
Վարդա Ավետիսյանը կարծում է, որ իսկական գուրմանները անպայման պետք է գան Դիլիջան և համտեսեն մարոկկական թավա՝ օջախի կրակի վրա եփած գառան կոտլետներ, կծու հարիսա սոուսով, մատուցված կուսկուսի, սիսեռի, չոր մրգերի և թարմ խոտաբույսերի հետ։

Общество 18:45 03/05/2022 Армения
С 1 мая по 1 июня 2022 в Армении проходит IV фестиваль блюд из ягненка #GARoon, который предлагает отведать авторские блюда в 4 разных местах: Ереване, Цахкадзоре, Дилижане и Арцахе.
В преддверии запуска фестиваля ежегодно проводится медиа дегустация, где участники в дружеской обстановке не только представляют хиты меню, но и делятся пожеланиями и новаторским подходом.
Андраник Григорян и The Club предложили участникам паштет из внутренностей ягненка, покрытый маслом какао и шоколадным маслом, с начинкой из жареного фундука, приправленной кофейным соусом из чайного гриба, - подается закуска с березовым соком.
Большинство ингредиентов блюда собраны сотрудниками ресторана в регионах Армении.
Настоящее царство востока представили Baklachoff Collection и шеф-повара ресторанов Chaihona (Артур Авагян) и Кавказская пленница (Артур Саакян) - Макбус - плов с шафраном и секретными специями, ароматно благоухающими с ножкой ягненка.
Валерий Багдагюлян и Kilikia покорили гостей урартским рецептом - долмой Удоли - нежность капустных листьев на контрасте с бараниной, курагой и булгуром. Блюдо уже давно покорило международные гастроарены, став лауреатом конкурса “Шелковый путь”.
Margaryan Business Group и шеф-повар ресторана Востан Оганес Ншанян решили, что участников дегустации стоит впечатлить масштабом подачи и контрастом вкуса, представив ребрышки ягненка горячего копчения после 12-часовой “ванны” в специальном маринаде.
Как отметил основатель Margaryan Business Group Карен Маргарян, фестиваль служит цели консолидации идей рестораторов, популяризации вкусовых направлений регионов и креативности шеф-поваров, а также активного участия местных производителей и фермеров.
Директор фестивалей Армении Нуне Манукян поздравила участников #GARoon с аппетитным стартом и пожелала ежегодно наращивать масштаб, вовлекая новых участников, радуя туристов и местных жителей нестандартным подходом к фестивальным мероприятиям.
Флора Атоян из Комитета по туризму Армении пожелала гурманам новых вкусовых впечатлений и отметила, что фестиваль в этом году открылся красивым праздником в Востане, где в 2019 году и зародился #GARoon, что символично.
Основатель бренда Meyron Wine Мгер Тертерян отметил, что вино и ягненок стали идеальным сочетанием в рамках дегустации, и пообещал посетить всех участников фестиваля в течение месяца #GARoon, чтобы отведать максимальное количество новинок меню.
Мы пообщались с модельером Фаиной Арутюнян, большой поклонницей блюд из ягнятины и уже постоянным экспертом фестиваля: “Мы попробовали часть меню фестиваля, гости в непринужденной обстановке делились своими мыслями и впечатлениями о блюдах, чаще всего удивляясь и расхваливая их. И, поверьте, хвалить было за что.
Я любитель специй и мне очень понравился Макбус от ресторана Chaihona, мясо от ресторана Vostan удивило не только подачей, но и особой прожаркой. Самым необычным блюдом нас порадовал The Club, а долма Удоли от Киликии однозначно то блюдо, которым мы будем удивлять гостей нашей прекрасной страны.”
Участники из регионов по техническим причинам и ввиду активной загруженности не смогли присутствовать на медиа дегустации, но дистанционно впечатлили гостей.
Кристин Балаян из Tumanyan’s Art Wine House (Степанакерт) подготовила для поклонников фестиваля рецепт салата из баранины и сушеного тута.
Ресторан ImToon поделился с нами аппетитными фотографиями из меню #GARoon.
Варда Аветисян считает, что настоящие гурманы непременно обязаны доехать в Дилижан и отведать Марокканскую Таву - бараньи отбивные, приготовленные на дровах, с острым соусом харисса, поданные с кускусом, нутом, сухофруктами и свежей зеленью.