Քաղաքական 18:53 09/05/2022 Հայաստան
«Մենք պայքարել ենք հանուն  Արցախի, հանուն մեր հայրենիքի։ Մեր հայրենիքի պաշտպանության համար թափվել է մեր եղբայրների արյունը։ Մեզանից յուրաքանչյուրը, որը հետ է վերադարձել պատերազմից ողջ, պարտավոր է հարգել և սրբորեն կրել գաղափարը՝ հավատարիմ մնալ մեր ընկերների թափված արյունին։ Մենք պետք է շարունակենք մեր ընկերների գործը։ Նրանք զոհվել են հանուն մեր վաղվա  ապագայի։ Իրավունք չունենք ապրել մեր գլուխները կախ, մենք պետք է ապրենք արժանապատիվ»,- Ֆրանսիայի հրապարակում ընթացող հանրահավաքի ընթացքում ասաց ԵՊՀ  ՈՒԽ  նախագահ Դավիթ Ափոյանը։
Ափոյանի խոսքով ՝ հայրենիքի համար մեզանից յուրաքանչյուրը փորձել է անել առավելագույնը, սակայն պետք է գիտակեցել, որ այս դժվար պահից դուրս գալու համար պետք է պայքարել։
«Հայ երիտասարդը կապիտուլացված չէ։Դա պետք է հասկանա մեզանից յուրաքանչյուրը։ Դա պետք է հասկանա ամբողջ աշխարհը։ Համալսարանականի համար իր զենքն իր գիտելիքն է, գիտությունը, կրթությունը, մշակույթը։ Բայց երբ անհրաժեշտ լինի մենք զենք ենք վերցնելու և մեր հայրենիքի համար պայքարելու ենք զենքով»,- նշեց նա և հավելեց․
«Որքան էլ երկար լինի մայրամուտը, դրան հաջորդելու է արևածագը։ Ես վտահ եմ, որ այդ արևածագը հեռու չէ։ Դրա համար պետք է պայքարենք՝ կոտրելով մեր միջի անտարբերությունը։ Բոլորը պետք է հասկանան՝ հայ երիտասարդը չի հանձնվել։ Նա հավատարիմ է իր պատմական ժառանգությանը և պայքարելու է դրա համար։
ԵՊՀ ՈՒԽ  նախագահն իր խոսքն ուղղելով դրսի ուժերին, որոնք փորձում են խարխրել միասնությունը և ոտնատակ տալ հայ ժողովրդի պատմական ժառանգությունը, նշեց․
«Մենք եղել ենք,  կանք և հավատարիմ ենք մնալու մեր պապերի ժառանգությանը։ Ոչ ոք չկասկածի, ցանկացած պահի հայ երիտասարդը ոտքի է կանգնելու և պայքարելու է այնպես, ինչպես 90-ականներին, ինչպես 2016թ․-ին և պայքարեց 2020-ին։ Մենք չենք պարտվել։ Հայ երիտասարդը չի պարտվել։ Մենք պայքարելու ենք և ցույց ենք տալու մեր միասնությունը ողջ աշխարհին»։

Общество 20:39 09/05/2022 Армения
«Мы сражались за Арцах, за нашу Родину. За защиту нашей Родины была пролита кровь наших братьев. Каждый из нас, вернувшийся с войны живым, обязан уважать и свято нести идею – о сохранении верности пролитой нашими друзьями крови. Мы должны продолжить дело наших друзей. Они погибли за наше будущее. Мы не имеем права жить с опущенной головой, мы должны жить достойно», – заявил в ходе митинга 9 мая на площади Франции в Ереване председатель Студенческого совета Ереванского государственного университета (ЕГУ) Давид Апоян.
По словам Апояна, каждый из нас старался сделать все возможное для Родины, но мы должны осознавать сейчас необходимость борьбы – чтобы выйти из этого трудного положения.
«Армянская молодежь не капитулировала, и это должен понять каждый из нас, это должен понять весь мир», – сказал он.
Как указал Давид Апоян, для студентов оружие – это их знания, образование и культура, но если будет нужно, они возьмут в руки оружие и будут сражаться за Родину.
«Каким бы долгим ни был закат, после него всегда наступает рассвет. И я уверен, что этот рассвет не далек. Мы должны бороться, преодолев в себе безразличие, мы должны осознать ответственность каждого, должны быть смелыми и понять, что армянская молодежь не сдалась, армянская молодежь будет бороться и никто не может уговорить ее отступить от наследия своих дедов», – сказал он.
Председатель студсовета ЕГУ отметил:
«Мы останемся верны наследию наших дедов. Никто пусть не сомневается – в любой момент армянская молодежь встанет, будет сражаться так же, как в 90-х, как в 2016-м, как в 2020-м... Мы будем сражаться, мы покажем наше единство всему миру».